Odrywane buleczki drozdzowe z orzechami

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Odrywane buleczki drozdzowe z orzechami

To jest slodka wersja ziolowych buleczek odrywanych
icon_smile.gif
Skorupke tu tworza orzechy, cukier i skorka cytrynowa.

Ciasto:

Zaczyn:
2 1/4 lyzeczki suchych drozdzy
1/2 szklanki cieplego mleka
1/4 lyzeczki cukru
1/2 szklanki maki

1/2 szklanki mleka
1/4 kostki masla, rozpuszczonego
1/4 szklanki cukru
szczypta soli
4 zoltka
2 1/2 szklanki maki, mniej wiecej

Skorupka:
2/3 szklanki cukru
3/4 szklanki orzechow wloskich
otarta skorka z jednej cytryny

1/2 kostki rozpuszczonego masla

Zaczyn:
Drozdze wsypac do cieplego mleka, dodac cukier - zostawic na kilka minut. Dodac make i dobrze wymieszac, przykryc i odstawic az podwoi objetosc.
Dodac mleko, maslo, cukier i jajka i wyrobic gladkie i elastyczne ciasto. Zostawic w misce pod przykreciem do wyrosniecia, powinno podwoic swoja objetosc.
W czasie kiedy ciasto rosnie, wysmarowac maslem i wysypac tarta bulka forme na babke. Orzechy, cukier i skorke wsypac do malaksera i zmielic dorbniutko, przesypac do plytkiej miski. Maslo rozpuscic i lekko przestudzic.
Przelozyc wyrosniete ciasto na stolnice, lekko odgazowac i pokroic na 30 lub wiecej rownych czesci. Kazda uformowac w mala kuleczke i moczyc najpierw w rozpuszczonym masle a potem obtaczac w mieszance orzechowej - ukladac niezbyt scisle w formie.
Przykryc i zostawic do ponownego wyrosniecia na okolo 45 minut.
Rozgrzac piekarnik do 180 st.C i wsunac buleczki. Po okolo 20 minutach przykryc wierzch folia aluminiowa i piec az beda ladnie zrumienione, okolo 10 minut, sprawdzic patyczkiem. Wyjac z piekarnika, wierzch mozna posmarowac pozostalym maslem, zostawic w formie okolo 5 minut. Wylozyc na talerz.

Najlepsze jeszcze cieple
icon_smile.gif
Chrupiace z wierzchu i mieciutkie w srodku, z lekkim cytrynowym aromatem.

img59664ou.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
mniam jakie dobre były! nigdy jeszcze nie robiłam bułeczek z tego akurat ciasta (choć uzywałam posypki do chlebka bułgarskiego), i muszę przyznać, że jest przepyszne! Naprawdę inne niż zwykłe drożdżowe!
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Bardzo rzadkie ciasto mi wyszło
gruebel_2.gif
dosypałam mąki, ale niewiele to dało
icon_rolleyes.gif
tak ma być czy coś nie tego?
Rośnie teraz, ale nie wiem czy da się z niego cokolwiek uformować
dontknow.gif



Obawiałam się, że się nie da formować a jednak dało się
icon_mrgreen.gif
Kolejna obawa, że przez to, że dosypałam sporo mąki będą ciężkie. Wyszły... pycha mniamuśne
cvety.gif
i leciutkie, mięciutkie, słodziutkie
mniam.gif

Jednak nie wiem czy w przepisie nie ma błędu
gruebel_2.gif
Pisze, że po 20 min nakryć folią i piec jeszcze 10 min do zrumienienia. A nie odwrotnie? Ze piec 20 min pod folią i odkryć na 10 min?

Ale moje się piekły godzinę, bo ciągle były surowe. No i nawet nie minęło 20 min jak się przypaliły z góry, nakryłam folią i do końca tak już piekłam.

Wyszło mi ich baaaardzo dużo, wszystkich nie zjemy, ale zamrożę część
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: