Mazurek kajmakowo-chałwowy

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
Przepis pochodzi z czasów Mniamowych, niestety nie wiem, kto jest autorem. Proszę się przyznać :wink:

Przygotowanie: 20 min. Gotowanie: 1 godz. Pieczenie: 20 min.

Na 12 porcji

2 szkl mąki
4/5 kostki margaryny
2 żółtka
2 łyżki śmietany
sól
1/3 szkl cukru pudru
puszka słodzonego mleka skondensowanego
20 dag chałwy
polewa czekoladowa

Porcja 380 kalorii

Mąkę posiekać ze szczyptą soli i margaryną. Dodać cukier, żółtka i śmietanę, szybko zagnieść ciasto. Owinąć w folię, włożyć na godzinę do lodówki.
Puszkę mleka wstawić do garnka z zimną wodą, gotować na małym ogniu godzinę od zawrzenia. Ciasto rozwałkować na 2 kwadraty, boki założyć do środka, by powstały wyższe brzegi. Piec na złoto 15-20 minut w temp. 200 C.
Puszkę otworzyć, gdy przestygnie, zgęstniałe mleko zmiksować z pokruszoną chałwą. Masę wyłożyć na kruche spody. Polewą czekoladową zrobić napis. Mazurek można ozdobić elementami z masy marcepanowej.

Moje (Mirandowe :mrgreen: ) zmiany: zamiast margaryny dałam oczywiście masło, ciasto nie dało się rozwałkować nawet po leżakowaniu, więc formy wylepiłam. Zrezygnowałam z polewy czekoladowej, bo i tak będzie słodko. Mazurek jest w trakcie robienia się, jak się zrobi :wink: to zdam relację.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No z taką masą to musi być pyszne :mrgreen:
 

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
I w sumie pyszne było, tyle, że ten spód jest bardzo kruchy, a masa mimo moich usilnych perswazji za Chiny nie chce zastygnąć
icon_sad.gif
no i na talerzyku to wszystko się zamienia w stos okruchów zlepiony masą. Nie wiem, łyżką jeść, czy co? Poza tym jest NAPRAWDĘ słodkie. Zjadłam jeden kwadracik i mam dość.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No z mazurkami to tak jest,jeden kawałek się zjada i koniec
icon_smile.gif
A masa z mlekiem skondensowanym rzadko kiedy zastyga,dlatego własnie lepiej robić prawdziwą masę kajmakową
icon_smile.gif

A z takiego pokruszonego mazurka to można trufle zrobić,wszystko wymiksować i otoczyć w czekoladzie i już :mrgreen:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Gotuje się na malutkim ogniu mleko z cukrem, aż zrobi się takie gęste, własnie takie jak to z puszki po takim 3 godzinnym gotowaniu
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Można rozpuścić pół kilo kruchych krówek z masłem.Ta masa zastyga na bank.
icon_smile.gif
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Jestem bardzo zainteresowana produkcją tego mazurka.

Tylko co zrobić żeby ciasto się nie kruszyło?
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
A czy to kruszenie się ciasta nie jest przypadkiem wynikiem zamiany margaryny na masło?
 

dorka

Member
Wrz 17, 2004
1,305
0
0
Przyznaję się do przepisu
icon_smile.gif
To ja go podawałam w zeszłym roku na mniamie , robię go zawsze na Wielkanoc w ilości kilu blach i wszystko schodzi :mrgreen:
Dodam , że nie jest to mój przepis autorski , ale nie pamiętam z jakiej gazety przepisałam go wiele lat temu
icon_smile.gif


Spód jest faktycznie bardzo kruchutki ( jednak nigdy na talerzu nie zamienił mi się w kupę okruchów
icon_smile.gif
) ale mi taki bardzo smakuje, można zrobić ten mazurek na wypróbowanym przez siebie dowolnym kruchym cieście .
Ta masa na wierzchu jest taka lekko ciągnąca do końca , nie zastyga jak twarda krówka
icon_smile.gif
 

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
Prawdopodobnie był taki kruchy właśnie z powodu tego masła. Poza tym był bardzo dobry. Mój Misiek zaniósł na sąsiedzką nasiadówę, następnego dnia sąsiadka na mnie naskoczyła z wyrzutami, że jej dietę popsułam:)
 

Lunka

Member
Mar 14, 2005
7
0
0
Robię ten mazurek od lat na innym spodzie i z 2 puszek mleka ( częśc 1 puszki wyjadam ..niestety), i robię go na zwykłej prostokątnej blaszce,
ale mleko w puszkach gotuję 3 godziny i masa jest bardziej twarda i dobrze sie kroi, a jak smakuje...mniam... niebo w gębie ! Ale zdecydowanie wolę sam kajmak...bez chałwy. Pozdrawiam