Biszkopt - wątek zbiorczy

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Zbieram wszystkie możliwe przepisy na biszkopta i ciasto biszkoptowe. Prosze się tu w kolejce ustawići bez kompleksów bo ja nieortodoksyjna biszotówka wręcz temu co Puchaty mówi

Szczególnie mnie zainteresował przepis w którym sie żółtka posypuje proszkiem do pieczenia. Mam taki zrobiła ale w tym zamieszaniu nie zapisałam przepisu
Oczywiście najwygodniej przepis do działu przepisów a tu link, ale jak tu ktos wstawi a poście to ja potem zrobie porządki i przeniose gdzie trzeba więc nie ma kłopotu. Ważne żeby biszkoptowa baza powstała bo tak trzeba klatac po róznych przepisach na torty i inne ciasta i wyłuskiwac sam biszkopt.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
ja to juz ktorys raz mowie ze odkad odkrylam Malinny przepis na biszkopt, to innego nie chce i nie robie :mrgreen:

pzdr
yenn
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Mój niezawodny biszkopt to:

4 jajka
1 szkl. cukru
1 szkl. mąki
1/4 szkl. mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka octu na koniec.

Jajka z cukrem ubijam do białości dodaję mąki, proszek delikatnie mieszam i na koniec ocet.
Zawsze wychodzi i jest pyszny :lol: :lol: :lol:
 

sonja1

Member
Mar 13, 2005
310
0
0
mój biszkopt do tortów:
4 jajka, 25 dag cukru, cukier waniliowy, 6łyżek wody, po 13 dag maki ziemniaczanej i pszennej, 8g proszku do pieczenia.
Żółtka utrzeć z 20 dag cukru, pod koniec ucierania dodawac powoli wode, delikatnie polaczyc z piana z bialek i reszty cukru i obiema makami wymieszanymi z proszkiem. piec 40 minut.
biszkopt nasaczony jakims ponczem jest puchaty a nie opada za bardzo.
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
ja to juz ktorys raz mowie ze odkad odkrylam Malinny przepis na biszkopt, to innego nie chce i nie robie :mrgreen:

pzdr
yenn
Dzięki yenn!
Nie wiem czy on tu jest, ale wklepię do ciast na wszelki wypadek.
icon_smile.gif


Podaję linka: http://www.sys21.de/viewtopic.php?p=103847...47f428f0#103847
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Bardzo ładna kolekcja
Przypominam ze moga być biszkopto - podobne :mrgreen:

Będzie baza bedzie :banana:
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
Biszkopt babci Klary

:arrow: 6 jaj
:arrow: 1 szklanka cukru
:arrow: 8 łyżek mąki pszennej
:arrow: 5 łyżek mąki ziemniaczanej
:arrow: 2 płaskie łyżeczi proszku do pieczenia

Żółtka wlac do miski, wsypac do nich proszek, wymieszać i odstaic w cieple miejsce.
Białka upić na sztywną pianę i dodawać po trosze cukru. Dodać żółtka i wymieszać. Małymi porcjami dodawać mąkę i mieszać. NIE SMAROWAC TORTOWNICY Piec 30 minut.

Biszkopt mojej mamy 1

:arrow: 4 jaja
:arrow: 1 szklanka kartoflanki
:arrow: 1 łyżeczka proszku do pieczenia
:arrow: 1 szklanka cukru
:arrow: 1 łyżka octu.

Jaja ubijac z cukrem na parze, dodac kartoflankę i ocet. Piec w prodziżu ok 30-35 minut.

Biszkopt mojej mamy 2

:arrow: 4 jaja
:arrow: 1 szklanka cukru
:arrow: 1 cukier waniliowy
:arrow:3 łyżki mąki ziemniaczanej
:arrow:3 łyżki mąki pszennej
:arrow:1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić, dodać cukier i cukier waniliowy. Ubić na sztywno.
Roztrzepać zóltka, dodać do bialka. Mąkę wymiesać z proszkiem, zmieszać i wylac do prodziża lub na plache wysmarowaną tłuszczem.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No to pora na mój biszkopt
icon_smile.gif


Biszkopt-proporcje na tortownicę min.26 cm ale lepiej 28 cm

8 jajek
szklanka cukru pudru
1,5 szklanki mąki
szczypta soli

Oddzielić żółtka od białek.Ubijać białka z solą dodając pod koniec połowę
cukru ale stopniowo,ubijać aż piana będzie sztywna i lśniąca.W drugiej misce
ubić żółtka z resztą cukru,dodać do piany.Przesiać część mąki na żółtka i
mieszać wszystko delikatnie łyżką a najlepiej trzepaczką rózgą.Przesiać
resztę mąki,wymieszać.Wlać do wyłozonej papierem do pieczenia tortownicy(boki
tez obłożyć papierem) i
wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni,a następnie stopniowo
podwyższać temperaturę do 180 stopni.Piec ok.40 minut.

Biszkopt pieczemy dzień wcześniej i zostawiamy bez przykrycia do obeschnięcia-
lepiej będzie się kroił.
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Juz go w jakimś niebowym wątku podawałam
icon_smile.gif
:

Biszkopt z krupczatki

4 jajka
15 dkg cukru
15 dkg mąki krupczatki
2 łyżki wody (najlepiej mineralna gazowana)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

I reszta standardowo: białka na pianę (ze szczyptą soli), po troche dodać cukier, potem wodę - cały czas ubijać - potem po jednym dodać żółtka, i stopniowo mąkę pomieszana z proszkiem. Do tortownicy i do piekarnika(180stopni).
Biszkopty piekę do momentu jak brzegi zaczynają delikatnie odklejać sie od blaszki - wtedy już nie opadają (nawet szybko oziębione), ale nie są zbyt suche.

Bardzo szybko się robi i brudzi się tylko jedno naczynie. No, dwa, bo jeszcze kubeczek na żółtka :mrgreen: .
 

Penia

Member
Wrz 15, 2004
376
0
0
To ja jeszcze dodam moje pewniaki:

Biszkopt na krupczatce (z netu)-dobry, puszysty, równy-tortownica 26cm

5 jajek,
1 szkl. mąki krupczatki,
3/4 szkl. cukru,
1 cukier waniliowy,
proszek do pieczenia na czubek łyżeczki (max 1 łyżeczka).
No i rzecz jasna 2 łyżki kakao (to w wersji ciemnej, jasna bez kakao)
Białka ubić na sztywną pianę, dodawać partiami cukier, za każdym razem ubijać dokładnie. Dodać cukier waniliowy i po 1 żółtku. Oczywiście za każdym razem ubijać. Mąkę wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia, przesiać partiami do masy jajecznej. Za każdym razem dobrze wymieszać np rózgą. Wylać ciasto do przygotowanej wcześniej formy z natłuszczonym i wysypanym bułką tartą dnem. Tylko dnem, wtedy biszkopt będzie równy. Piec w temp. 150 stopni ok. 35-45 minut. Nadaje się i na torty, i na placki, i do zjedzenia natychmiast. Oczywiście przekroić w razie czego po wystygnięciu.

I Puchatkowy biszkopt
Biszkopt wysoki, puszysty (tortownica 26cm)
150 gr mąki tortowej
150 gr cukru
1 cukier waniliowy
8 jaj
1 budyń czekoladowy (lub waniliowy w wersji jasnej)
2 łyżki kakao (mąka w wersji jasnej)
½ proszku do pieczenia małego
aromat gorzkich migdałów
Z białek ubić sztywną pianę dodać zółtka wymieszane z aromatem, cukrem i cukrem waniliowym, następnie dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, kakao oraz budyniem i delikatnie wymieszać drewnianą łyżką. Wylać do tortownicy (ok. 26 cm) i piec w piekarniku w temp. ok. 180°C przez 35-40 minut (sprawdzać stan upieczenia). Wyjąć, wraz z formą odwrócić do góry nogami i ostudzić. Można biszkopt upieć dzień wcześniej. Po ostudzeniu wyjąć z formy (odkroić wierzch, gdy zostanie wykorzystany do obsypki), przekroić na trzy części.
 

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
To i ja podam swój sposób na biszkopt. Nie ma w nim konkretnej ilości jaj, bo jaj daję w zależności od wielkości jakiej ma być biszkopt :mrgreen:
I tak:
- na jedno jajo daję 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę (nie płaską ale bez olbrzymiego czuba) mąki pszennej, 1 łyżkę (bardziej płaską niż pszennej) mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczkę oleju
- na 3 jajka daję 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia.

Jak ma być czekoladowy lub kawowy to część mąki pszennej zastępuję kakao lub kawą rozpuszczalną.

Czasami wydaje mi się ciasto zbyt gęste to wtedy je rozrzedzam mlekiem.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
tak sobie teraz mysle ze może ten temat przenieśc (za jakiś czas jak się już wyczerpia pomysły) do ciast to bedzie pod jednym słowem z wyszukiwarki przegląd biszkoptów. To jest takie podstawowe ciasto a tu prosze ile jest przepisów
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja robię zawsze biszkopt wg proporcji, tzn. ile zaważą jajka tyle daję curu, tyle samo mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia i 1-2 łyżki wody. Najpierw ubijam jajka z cukrem potem dosypuję stopniowo mąkę z proszkiem i dolewam wodę. Można dać trochę mniej mąki i nie dolewać wody. Taki biszkopt lubię do tortów głównie, bo jest dość zwarty.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Do tortów najlepszy biszkopt z proporcji 1 szkl mąki na 4 jajka. Do tego 1 łyżeczka proszku i tak ok 1 szkl cukru. Taki jest zreszta wielokrotnie chwalony biszkopt Iwci. 4 jajka to na tortownice 20 cm, 6 na 25 cm, a 8 na 30 cm średnicy.

Zawsze jak jest przepis na kilka łyzek mąki to najpierw placek rośnie jak szalony, a potem opada.