Lo mein z kurczakiem*

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Lo mein z kurczakiem

250g swiezego makaronu jajecznego lub swiezego linguine
3-4 suszone grzyby shitake
1-2 suche papryczki chili
2 piersi z kurczaka
2 lyzki sosu ostrygowego
2-3 duze zabki czosnku
1/2 lyzeczki pieprzu
3 lyzeczki oleju sezamowego
garsc straczkow groszku snieznego, pokrojonych na ukos w paseczki
okolo szklanki posiekanej kapusty (pekinska lub zwykla)
1 mala marchew, pokrojona na zapalke
1/2 czerwonej papryki, pokrojonej w cienkie paseczki
1/2 lyzeczki cukru
1/2 lyzeczki soli
1 lyzka jasnego sosu sojowego
1/2 szklanki rosolu z kurczaka (wody)
2 lyzeczki ciemnego sosu sojowego
3 zielone cebulki (dymki), pokrojone ukosnie na 4cm kawalki
2 szklanki kielkow fasolowych (niekoniecznie)

olej arachidowy (lub inny) do smazenia

Grzyby zalac wrzatkiem, zostawic az zmiekna - okolo 30 minut, odsaczyc, dobrze wycisnac, odciac nozke (wyrzucic), kapelusze pokroic na cieniutkie paseczki.
Makaron gotowac 3-4 minuty, do miekkosci - odcedzic i przelac zimna woda, trzymac pod przykryciem.

Piersi kurczaka pokroic na cieniutkie paseczki, wlozyc do miski, dodac sos ostrygowy, 2 zabki czosnku, pieprz i 2 lyzeczki oleju sezamowego. Dobrze wymieszac.
Na patelni o grubym dnie (woku) rozgrzac olej, wrzucic papryczki chili, dodac mieso i szybko obsmazyc - okolo 1 minuty. Przelozyc na talerz, patelnie rozgrzac ponownie az bedzie bardzo goraca, dodac troszke oleju, wsypac papryke, paseczki grzybow i szybciutko obsmazyc. Dodac kapuste, groszek, marchew, cukier i sol - ponownie obsmazyc mieszajac, przelozyc na talerz.
Patelnie rozgrzac, dodac troche oleju, wrzucic makaron - smazyc chwilke, dodac warzywa i jasny sos sojowy, dobrze wymieszac, wlac rosol i ciemny sos sojowy - smazyc az prawie caly plyn wyparuje, kilka minut. Dodac zielona cebulke, mieso i kielki, chwilke smazyc az mieso dobrze sie podgrzeje. Skropic pozostalym olejem sezamowym, wymieszac - podawac natychmiast.

Warzywa oczywiscie dowolne w tym przepisie, chociaz kapusta obowiazkowa
icon_smile.gif
Zamiasto groszku mozna uzyc brokulow, zamiast papryki - kielkow bambusowych itd. Mozna calkowicie pominac mieso i dodac wiekszy asortyment warzyw.

img65580xj.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Jak najbardziej sie da - szkoda troche, ze Cie odrzuca bo to jednak kwindesencja smaku Azji :wink:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
A wlasnie mialam zapytac jak tam u Ciebie z sezamem i chalwa :wink:

Nic to, spokojnie mozesz pominac i pewnie ladniej bedzie Ci pachniec, skoro Cie odrzuca od tego smaku i zapachu :mrgreen:
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
a czy grzyby shitake bardzo różnią się od grzybów mun? Bo nie ma u mnie shitake. Czy to bardzo zmieniłoby smak potrawy?
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Zrobiłam lo mein w wersji vege i jestem zachwycona! Nie miałam niestety wszystkich składników; dodałam grzyby mun zamiast shitake (których nie dostałam) i nie miałam groszku w strączkach, a sos sojowy miałam chyba tylko ciemny, o tym że może być jasny – nikt u nas nie słyszał, niestety. Mam nadzieję, że nie zmieniło to zbytnio oryginalnego smaku. Okazuje się, że bardzo odpowiada mi azjatycka kuchnia i to sukcesywne, etapowe komponowanie dodatków i przypraw, aby uzyskać w końcowym efekcie harmonię smaku. A uzyskuje się bardzo skomplikowany smak, odkrywający się; a dominującą nutą jest chyba (tak przynajmniej u mnie wyszło) przepyszny posmak oleju sezamowego. Pychotka, Bajaderko!
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciesze sie niezmiernie Jotko
icon_smile.gif
:dance:

Uzycie samego ciemnego sosu nie zmieni smaku drastycznie, ale jasny bardzo sie przydaje w chinskiej kuchni - no, ale juz masz wiec problem na przyszlosc rozwiazany ;)