Tarta brzoskwiniowo-jagodowa

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Doskonałym przepisem na kruche ciasto obdarowała mnie litościwie Agalu, bo sama miałam problemy ze zrobieniem kruchego, a z Agalowego przepisu wyszła przepysznie i to już po raz piąty.

Ciasto zrobiłam z połowy porcji podanej w przepisie.

Kruche ciasto

"składniki
ciasto:
3 szklanki przedniej mąki (krupczatki)
kostka margaryny
dwa żółtka
1/3 szklanki śmietany
1/2 szklanki cukru

sposób przygotowania
Mąkę i margarynę siekam nożem, aż margaryna będzie w małych kawałeczkach.
Dodaję do tego żółtka, cukier, solę i bardzo, ale to bardzo szybko zagniatam w kulę - nie wyrabiam wcale ciasta, doprowadzam tylko do stanu, że całość jest mniej więcej sklejona w jedną bryłę. Ciasto owinięte w folię ląduje w zamrażalniku.

Po jakiejś pół godzinie wyciągam ciasto z zamrażalnika i dokładnie wylepiam nim formę do pieczenia - brzegi formy też wylepiam ciastem na wysokość około 2-3 cm. Ciasto wielokrotnie nakłuwam widelcem - warstwa ciasta powinna mieć nie więcej niż centymetr grubości. Ciasto wkładam do pieca rozgrzanego do 180 stopni. Tartę piekę około 30-45 minut - kiedy jest ślicznie rumiana, znak, że jest gotowa"


Nadzienie oraz wierzch:

Budyń waniliowy
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu
brzoskwinie w syropie
spora garstka jagód mrożonych
galaretka pomarańczowa

Moją tartę zrobiłam bardzo cieniutką i piekłam dwa razy dłużej niż w przepisie, aż zrobiła się mocno przypieczona twardawa i przepyszna, na drugi dzień też była miło krucha, a nie rozciamciana miękłowatość. Zrobiłam ją na masełku i przepięknie pachniała, mniamć.

Na gorącą tartę wylałam gorący budyń waniliowy (na 0,5l mleczka krowiego) i dodałam do niego cukier z łyżeczką cynamonu, gdyż byłam w posiadaniu tylko takiego i to tylko 2 łyżek, ech gosposia ze mnie jak się patrzy :oops:
Oczywiście nie wyłożyłam całego budyniu na tartę, bo by się wymsknął łobuz, zostawiłam miejsce na owocki i galaretkę.
Budyń trza lać gorącawy, bo jak wystygnie to nie rozleje się tak ślicznie - no nie rozpłaszczy się tak równiusio po powierzchni.
Na letni budyń wysypałam mocno zmrożone jagody i docisnełam ręką, tak by się troszkę wbiły w ową budyniowatość.
Wyjęłam ze słoja własnoręcznie spreparowane małe brzoskwinki w syropie i pokroiłam je na ćwiartki i szybko ułożyłam wokół jagódek.
Owoce zalałam delikatnie, posługując się łyżką, wcześniej zrobioną w szklance wody galaretką pomarańczową, by powstała świetlista gumowatość. Galaretki też zostaje jakieś pół szklaneczki

Nie wiem czy to miało wpływ na efekt ale wszelkie czynności wykonywałam na podłodze, wydaje mi się, że tak przy powierzchni ziemi jest bezpieczniej i tak fajnie się budyń lało i jagody się same w kółeczko nieregularne ułożyły. Ale nie przejmujcie się tym, bo ja wogóle jezdem stworzenie przypodłogowe :lol:

A oto efekt
tartazjagodamiibrzoskwinkami.jpg


tarta2.jpg



Smacznego życzę, jeśli ktoś się odważy :mrgreen:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Kashu, kusi mnie ta tarta....
Czy przez te galaretke, nie ma sie wrazenia, ze to takie typowe kalaretka na kremie, jak biszkoptowe ???

Swoja droga kiedys robilam (przepis byl jakiegos ludzika z MM) na podobnej zasadzie z truskawkami i bylo to boskie ! :mrgreen:

Nie wiem, czy brzoskiwinia, czy moze ananasik.....
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Nie, bo to zwykły budyń i nie czuć tłuszczem z kremu - to raczej taki lekki deser. Z ananaskami też będzie przepyszne. My w dwie osoby zjadamy taką tartę za jednym posiedzeniem - trzaskprask i po wszystkiem!
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
OK, to ja sie chyba w to pobawie....
Przez mysl mi prezslo robic to w takich malusich foremkach fackelmanna - niziutkie tarty bodajze srednica 8-10 cm... Ale nie wiem, czy mi sie bedzie chcialo
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Mmmm, to będzie piękne :lol:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Troszeczke mnie powstryzmuja ta realizacja w malych foremkach, bo obawiam sie, ze nie uzyska sie w nich tego brzegu, ktory powstrzymuje czesc plynna w ryzach. One, tzn foremki sa jednak ciut niskie
icon_sad.gif
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
ok dzis robie juz mam spod tylko teraz budyn i owoce mniam!!!!!!!!!!

i ja cala sama zjem - bo maz nadiecie !!! hihihih :banana:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
To ciasto je się bardzo fajnie, sama bym całą blaszkę za jednym posiedzeniem zjadła ale mąż mi pomaga, który też diety wymaga :lol:
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Odkopuje przepis, bo znalazlam puszke brzoskwin, a i jagody mam w zamrazarce
icon_smile.gif

Kasha, prosze powiedz jakiej uzylas formy? tj. jak duzej
icon_smile.gif
 

Canditti

Member
Lut 28, 2010
15
0
0
No i zrobione
icon_smile.gif
Dla tych co nie są jeszcze przekonani, a mają ochotę zrobić - serdecznie polecam!! Przepysznneeee! Z tym, że ja ciasto piekłam normalnie ok pół h, ale mogło się piec dłużej, też robiłam z połowy porcji, więcej by mi się nie zmieściło w formie do tarty. Nie miałam jagód, więc obyło się bez jagód, a galaretka cytrynowa i przepyszne wyszło, bo cytrynowa galaretka zrównoważyła mdłą słodycz budyniu i brzoskwiń.
icon_smile.gif
Ja piekłam w szklanej formie do tart.

Już niewiele tej tarty zostało
zahnlos.gif
icon_eek.gif


Dodaję fotkę
icon_smile.gif
Oczywiście nie oddaje ona pełnego uroku tarty.
mniam.gif
tarta.jpg