Baklava

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Baklava

Syrop:
2 szklanki miodu
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
3 male (7cm) kawalki cynamonu lub 1/2 lyzeczki sproszkowanego
4-6 calych gozdzikow lub 1/4 lyzeczki cardamonu
1 lyzka soku z cytryny

Nadzienie:
3 szklanki grubo posiekanych orzechow wloskich
2 szklanki grubo posiekanych migdalow ze skorka (moze byc 5 szklanek mieszanych orzechow, pistacje sa pyszne jako dodatek)
4 lyzki cukru
1/2 lyzeczki zmielonego cynamonu
1/2 lyzeczki zmielonej galki muszkatalowej
1/4 lyzeczki zmielonych gozdzikow lub kardamonu
3 lyzki stopionego masla

1/2 kg ciasta phyllo ( 24 arkusze)
1 kostka stopionego masla

Zaczynamy od zrobienia syropu bo musi miec czas, aby wystygnac. Miod, cukier i wode powoli zagotowac mieszajac od czasu do czasu, az cukier sie rozpusci. Dodac sok z cytryny i przyprawy i gotowac na malym ogniu okolo 10 minut az syrop lekko zgestnieje. Zdjac z palnika i zostawic do wystygniecia.

Wymieszac pokrojone orzechy z cukrem, przyprawami i roztopionym maslem.

Delikatnie rozwinac phyllo, przykryc wilgotnymi recznikami papierowymi aby nie wysychalo za szybko.

Forme o wymiarach 33 x 23cm posmarowac maslem, ulozyc w niej jeden arkusz ciasta phyllo, posmarowac go roztopionym maslem i ulozyc nastepny. Powtarzac az zuzyjemy 8 arkuszy. Teraz wysypac polowe mieszanki orzechowej i na to ukladac ponownie 8 arkuszy phyllo, pamietajac o smarowaniu kazdego roztpionym maslem. Wysypac druga czesc orzechow i ulozyc ostatnie 8 warstw ciasta. Posmarowac wierzch maslem i naciac powierzchnie (niezbyt gleboko) w kawalki takie jakie porcje chcemy uzyskac (raczej male). Piec w temperaturze 150 st.C przez godzine lub dluzej, az ciasto jest zlociste i lekko odstaje od scianek blachy.
Wyjac z piekarnika i przestudzic 3-5 minut. Powoli, najlepiej lyzka polewac ciasto syropem. Zostawic na noc, pokroic na porcje.

Ja nigdy nie zuzywam calego syropu, moze tylko 3/4 maksimum i i tak ciasto jest wilgotne i slodkie. Jezeli ktos lubi baklave bardzo slodka i bardzo wilgotna to zalecam uzyc calosc syropu.
Moja grecka kolezanka nie dosc, ze wlewa caly, to jeszcze po kilku dniach gotuje dodatkowy syrop, tym razem gesciejszy i jeszcze raz zalewa nim ciasto (mniejsza iloscia oczywiscie). Takze wbija caly gozdzik w kazdy kawalek ciasta jeszcze przed pieczeniem - podobno bardziej autentyczne

Baklave powinno sie jesc najwczesniej nastepnego dnia po upieczeniu, a najlepsza jest podobno 3-4 dni pozniej.

Jeszcze w kwestii phyllo - nie zawsze arkusze sa wielkosci blachy, ja na przyklad musze je przecianc na pol bo sa dwa razy wieksze.

56322lp.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderko, a czy dałoby się z tego przepisu zrobić baklavę zrolowaną - o taką jak tu?
baklava.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Na pewno sie da - koncept w koncu ten sam... O ile pamietam, to te ruloniki maja w sobie mniej nadzienia i chyba mniejsza ilosc arkuszy - moze 3-4. Tak, ze z tego przepisu wyjda ci prawdopodobnie 2 blachy rulonikow. Aha i widzialam kiedys w piekarni jak "wykanczaja" syropem - zimne zanurzaja w goracym syropie i potem ukladaja w indywidualnych papierkach.
Baklave taka blachowa tez sie tak robi - wazne aby jeden ze skladnikow byl goracy a drugi zimny
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Z tego co zasmakowalam (sam tluszczyk i cukier :oops: ) wiem, ze zaleznie od ksztaltu rozne jest nadzienie. Moje ulubione sa wlasnie ruloniki.
W buffet (nie jestem pewna czy dobrze pisza) chinskim bywaja jako deser, ale juz w chinskich cukierniach ich nie spotkalam. A nie wszystkie knajpy sprzedaja na wynos niestety.
Bo z phyllo to ja tylko rozki ze szpinakiem i mieskiem.
 

Katee

Member
Lut 1, 2007
84
0
0
Niestety w moim mieście niedostępne jest to ciasto, czy z cista francuskiego wyjdzie Baklava równiez ?
 

dolma

Member
Lip 16, 2008
5
0
0
bajaderka @ 1 May 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=117706Baklava
Syrop:
2 szklanki miodu
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
3 male (7cm) kawalki cynamonu lub 1/2 lyzeczki sproszkowanego
4-6 calych gozdzikow lub 1/4 lyzeczki cardamonu
1 lyzka soku z cytryny
Nadzienie:
3 szklanki grubo posiekanych orzechow wloskich
2 szklanki grubo posiekanych migdalow ze skorka (moze byc 5 szklanek mieszanych orzechow, pistacje sa pyszne jako dodatek)
4 lyzki cukru
1/2 lyzeczki zmielonego cynamonu
1/2 lyzeczki zmielonej galki muszkatalowej
1/4 lyzeczki zmielonych gozdzikow lub kardamonu
3 lyzki stopionego masla
1/2 kg ciasta phyllo ( 24 arkusze)
1 kostka stopionego masla
Zaczynamy od zrobienia syropu bo musi miec czas, aby wystygnac. Miod, cukier i wode powoli zagotowac mieszajac od czasu do czasu, az cukier sie rozpusci. Dodac sok z cytryny i przyprawy i gotowac na malym ogniu okolo 10 minut az syrop lekko zgestnieje. Zdjac z palnika i zostawic do wystygniecia.
Wymieszac pokrojone orzechy z cukrem, przyprawami i roztopionym maslem.
Delikatnie rozwinac phyllo, przykryc wilgotnymi recznikami papierowymi aby nie wysychalo za szybko.
Forme o wymiarach 33 x 23cm posmarowac maslem, ulozyc w niej jeden arkusz ciasta phyllo, posmarowac go roztopionym maslem i ulozyc nastepny. Powtarzac az zuzyjemy 8 arkuszy. Teraz wysypac polowe mieszanki orzechowej i na to ukladac ponownie 8 arkuszy phyllo, pamietajac o smarowaniu kazdego roztpionym maslem. Wysypac druga czesc orzechow i ulozyc ostatnie 8 warstw ciasta. Posmarowac wierzch maslem i naciac powierzchnie (niezbyt gleboko) w kawalki takie jakie porcje chcemy uzyskac (raczej male). Piec w temperaturze 150 st.C przez godzine lub dluzej, az ciasto jest zlociste i lekko odstaje od scianek blachy.
Wyjac z piekarnika i przestudzic 3-5 minut. Powoli, najlepiej lyzka polewac ciasto syropem. Zostawic na noc, pokroic na porcje.
Ja nigdy nie zuzywam calego syropu, moze tylko 3/4 maksimum i i tak ciasto jest wilgotne i slodkie. Jezeli ktos lubi baklave bardzo slodka i bardzo wilgotna to zalecam uzyc calosc syropu.
Moja grecka kolezanka nie dosc, ze wlewa caly, to jeszcze po kilku dniach gotuje dodatkowy syrop, tym razem gesciejszy i jeszcze raz zalewa nim ciasto (mniejsza iloscia oczywiscie). Takze wbija caly gozdzik w kazdy kawalek ciasta jeszcze przed pieczeniem - podobno bardziej autentyczne
Baklave powinno sie jesc najwczesniej nastepnego dnia po upieczeniu, a najlepsza jest podobno 3-4 dni pozniej.
Jeszcze w kwestii phyllo - nie zawsze arkusze sa wielkosci blachy, ja na przyklad musze je przecianc na pol bo sa dwa razy wieksze.
56322lp.jpg
Cok güzel,
tez robilam baklave. Moja tesciowa umie robic ciasto, ja niestety kupuje ciasto gotowe. Jest wiele rodzaji baklav, ktore sie przeroznie zwa.
Ja dodaje bardzo duzo syropu miodowego.
PS
A do baklavy najbardziej pasuje herbata turecka!!