Chleb z kiszona kapusta (bajaderka)

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Chleb z kiszona kapusta

Lekko kwaskowaty, swietny na cieplo do obiadu lub na zimno do kanapek
2 1/2 lyzeczki suchych drozdzy
1 szklanka letniej wody
2 lyzki miodu
4 lyzki oleju
1 1/2 lyzeczki granulowanej cebuli
1/2 szklanki maki razowej
2 1/2-3 szklanki maki pszennej
1 szklanka kiszonej kaupsty, dobrze odcisnietej i drobniutko pokrojonej
kminek (niekoniecznie)
sol (ilosc zalezy od tego jak slona jest kapusta), okolo 1/2 lyzeczki

Wlac letnia wode do duzej miski, dodac 1 lyzke miodu i drozdze, zostawic na 5 minut az lekko sie spieni. Dodac pozostala lyzke miodu, olej, kminek i granulowana cebule, wymieszac. Dodac make razowa i 2 1/2 szklanki maki pszennej i dobrze wymieszac, do momentu kiedy zacznie tworzyc sie ciasto. Przelozyc na stolnice i wyrabiac podsypujac pozostala maka, przez okolo 5 minut az ciasto bedzie gladkie i elastyczne. Przelozyc do wysmarowanej olejem miski, przykryc i zostawic do wyrosniecia na okolo godzine, az podwoi swoja objetosc. Przelozyc ciasto na stolnice i uformowac spory prostokat, posypac odcisnieta kapusta i zwinac jak rolade. Powstaly walek podzielic na pol i kazda czesc lekko wyrobic aby kapusta ladnie sie rozlozyla i "weszla" w ciasto. Uformowac dowolne dwa bochenki - okragle lub owalne. Ulozyc na posmarowanej blasze i zaraz piec w temperaturze 180 C przez okolo 35-40 minut az bochenki beda rumiane.
 

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
jeszcze na razie bez maszyny jestem
icon_sad.gif
ciągle czekam
i osładzam sobie czas oczekiwania wypiekami jako ręcznik
chcę tylko napisać, że ten chleb jako pierwszy, mimo że na samych drożdżach udał mi się wspaniale
zrobiłam go na żywych drożdżach, wyrósł piękny i rumiany, nie czułam w nim drożdży, tylko lekki aromat miodu, a kapusta gdzieś mi zniknęła...
jakby w ogóle bez kapusty był... :eek:
czary mary 8)
super jest ten chlebek bajaderko
 

choco

Member
Wrz 17, 2004
1,166
1
0
Chlebek pyszny.
Bardzo nam smakował. Kapusta nadała mu taki lekko kwaskowy posmak, rewelacja.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Przed chwilą wyjęłam chlebek z prodiża
icon_biggrin.gif
Jestem przyzwyczajona do ciemnych chlebów i ten przypomina mi raczej bułkę z kapuchą - czyli fajna słodko-kwaśna buła :lol:

Nie bardzo lubię eksperymentować z dziwnymi dodatkami do pieczywa, lecz zaryzykowałam
Skubęłam jeszcze gorący kawałek, mniamciu :lol:

chlebzkapucha2lo.jpg
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0