czarny chleb rosyjski (AgusiaH)

Al_inka

Member
Wrz 13, 2004
2,109
0
0
Na mniamie AgusiaH podałą kiedyś przepis na:

Chleb litewski - składniki:
1 szkl. maki pszennej chlebowej
1/2 szkl maki razowej pszennej
1 szkl. maki zytniej razowej
1/2 szkl. otrebow owsianych ( lub platkow owsianych zmielonych w mlynku do kawy)
2 lyzki kminku
1 szkl. wody
1 lyzka kawy neski
1 i 1/2 lyzki gorzkiego kakao
1/2 lyzki suszonego czosnku
1/2 lyzki suszonej cebuli
1 lyzka octu winnego
2 lyzki oleju
1 lyzka grubej morskiej soli
1 lyzka cukru
2 lyzeczki suszonych drozdzy ( ja dalam mniej 1 i 1/3 )

W odrobinie goracej wody rozpuscic kawe i kakao, dopelnic letnia woda do 1 szkl. Wlac do maszyny. Do wody dodac suszony czosnek i cebule, ocet, olej, sol, cukier. Na to wsypac maki, otreby, kminek, drozdze. Program regular, na 1,5 funta. Kto ma najpierw suche , potem mokre to oczywiscie postepuje odwrotnie. A kto nie ma maszyny : wyrabia ciasto, odstawia na 1 godz do wyrosniecia. Przerzuca do keksowki, w ktorej jeszcze zostawia do wyrosniecia i piecze w 200 st. ok 50 min do 1 godz.


--------------------------------------------------------------------------------
jest pyszny ja dodawałam czosnek świeży, bo akurat zabrakło mi suszonego. A dziś piekę chleb litewski w wersji jasnej czyli bez kawy i kakao. Tego czosnku wcale tak mocno nie czuć. Oczywiście piekę w maszynie, a nie w piekarniku. Jeżeli nie macie przepisów na nasze chleby z wątku mniamowego "chleb tylko przepisy" to mogę je tu wkleić lub wysłać do chętnych.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
czarny chleb rosyjski

1 szkl. maki pszennej chlebowej
1/2 szkl maki razowej pszennej
1 szkl. maki zytniej razowej
1/2 szkl. otrebow owsianych ( lub platkow owsianych zmielonych w mlynku do kawy)
2 lyzki kminku
1 szkl. wody
1 lyzka kawy neski
1 i 1/2 lyzki gorzkiego kakao
1/2 lyzki suszonego czosnku
1/2 lyzki suszonej cebuli
1 lyzka octu winnego
2 lyzki oleju
1 lyzka grubej morskiej soli
1 lyzka cukru
2 lyzeczki suszonych drozdzy ( ja dalam mniej 1 i 1/3 )

W odrobinie goracej wody rozpuscic kawe i kakao, dopelnic letnia woda do 1 szkl. Wlac do maszyny. Do wody dodac suszony czosnek i cebule, ocet, olej, sol, cukier. Na to wsypac maki, otreby, kminek, drozdze. Program regular, na 1,5 funta. Kto ma najpierw suche , potem mokre to oczywiscie postepuje odwrotnie. A kto nie ma maszyny : wyrabia ciasto, odstawia na 1 godz do wyrosniecia. Przerzuca do keksowki, w ktorej jeszcze zostawia do wyrosniecia i piecze w 200 st. ok 50 min do 1 godz.

Moim zdaniem ten chlebek jest mniej slodki niz litewski, ktory ja pamietam z Litwy i z Polski.Gdzies czytalam , ze skladnikiem powinien byc slod, a tu go nie ma. Czy slod to to samo do melasa, a moze karmel???Mam tez watpliwosci co do czosnku i cebuli, mozna chyba robic bez. Chociaz w produkcie koncowym nie sa zbyt dominujace i nawet sie niezle komponuja z tym chlebkiem.

Przeszukalam polski net pod katem chleba litweskiego i przepisu nie znalazlam. Moze sa po litewsku, ale ja choc mam 25% krwi litewskiej ( dziadka mialam Litwina) to ni w zab nie rozumiem.


To był cytat z AgusiH.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

beciaw2

Member
Sie 11, 2005
613
0
0
Robiłam w sobotę, bardzo smaczny, ale malutki to fakt.
 

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
uwielbiam chleb przywozony z Litwy, ten niestety wychodzi troche inaczej
trzeba piec podwojna porcje
pieke bez czosnku i cebuli, zamiast kakao ( alergia)-daje karmel z przypalonego cukru
kminku polowa ilosci
faktycznie pachnie jak ten prawdziwy litewski, ale jakis troche gliniasty mi wychodzi
ale i tak jest przepyszny
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Pyszny! Na pewno będą powtórki. Wielkość jest dla mnie idealna : mąż woli jasne pieczywo (chociaż ten chlebek mu smakował), dla mnie to nawet za duża ilość, więc pół sprezentowałam rodzicom.