Żurawinówka*

kamila

Moderator
Członek ekipy
Wrz 13, 2004
11,874
0
0
Żurawinówka

ur.jpg


0,5 l wódki
0,5 kg żurawin
1 cukier waniliowy
1 szklanka cukru
1 szklanka spirytusu

Żurawiny przemielić przez maszynkę, zalać wódką i odstawić na 6 dni. PO tym czasie odcedzić na sicie. Nie wyciskać!. Dodać cukier, spirytus. lekko podgrzać do rozpuszczenia cukru. Odstawić na co najmniej 3 miesiące.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Moim zdaniem żurawiny dobry Bóg stworzył po to, żeby z nich robić żurawinówkę:
6 szkl żurawin przemielonych w maszynce do mielenia zalać 1 l wódki na 10-14 dni. Często wstrząsać. Po 14 dniach przecedzić , dodać 4 szkl cukru , 1 laskę wanilii pokrojoną i podgrzewać do momentu przed zagotowaniem, nie wolno zagotować
Do gorącego wlać 1/4 l spirytusu i po wystudzeniu rozlać do butelek. Starać się robić wszystko co możliwe pod przykryciem. Do gotowania można dodać kilka gożdzików.
Nie mogę podać autora, przepis funkcjonuje w rodzinie od zawsze.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Chyba nabędę żurawinę. Ech ... a wokół mnie sami kierowcy. Nie ma z kim degustować. Porobiło sie tego i stoi - winko wiśniowe, winko winogronowo-aroniowe, winko białe winogronowe-różane (jeszcze sie robi), naleweczka wiśniowa, ratafia, pigwówka no i ... jeżynówka (też Kamili). W planie miałam jeszcze wermut i miodzik pitny. Westchne sobie więc jeszcze raz. Echhh
cheers.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
janie @ 4 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=615345Chyba nabędę żurawinę. Ech ... a wokół mnie sami kierowcy. Nie ma z kim degustować. Porobiło sie tego i stoi - winko wiśniowe, winko winogronowo-aroniowe, winko białe winogronowe-różane (jeszcze sie robi), naleweczka wiśniowa, ratafia, pigwówka no i ... jeżynówka (też Kamili). W planie miałam jeszcze wermut i miodzik pitny. Westchne sobie więc jeszcze raz. Echhh
cheers.gif
Janie, chcesz to Ci mogę takich szkodliwych pomyslów więcej podsunąć....
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Jobi masz jak w banku tylko znajde historyczne zapiski i niech mnie dziecko do kompa dopuści....
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
U nas w rodzinie żurawinówka wraz z truskawkówką są na czele szczególnie gdy zaczynają się jesienno - zimowe chłody.
Postaram się zdobyć przepis jako,że tata robi ją tak,iż w konsystencji jest gęsta niczym syrop ^^"
mniam.gif
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Mam chec ja zrobic, dlatego prosze o podpowiedzi. Dopatrzylam sie wlasnie na zdjeciu ze kolorek ma ta nalewka cudny, ale czy suszone tez tak zabarwia plyny?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

marcychna

Member
Sie 6, 2006
1,050
0
0
Suszonych to trzeba dać połowę....koniecznie pokroić...ja zawsze mielę, nie chce mi się kroić
icon_smile.gif
....i dłużej musi postać zalana alkoholem....co do koloru to nam się bardzo podoba
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: