Makaron na upalne dni

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Makaron na upalne dni

Jest to chyba danie robione przeze mnie najczesciej: od wiosny do jesieni. Mozna pofantazjowac w czym pomoga skladniki, ktore akurat mamy w domu, ale takze te, ktorych nie mamy. Jedno trzeba zastapic drugim, a danie moze na tym tylko zyskac.

Postawe dania stanowi oczywiscie:

makaron tzw. krotki / fusilli, penne rigate, gemelli, strascinati itp. /

Na pol godziny przed odcedzeniem makaronu bierzemy spora miske / salaterke itp. /, wnetrze pocieramy przekrojonym zabkiem czasnku, a nastepnie do srodka wrzucamy to, co mamy i to, co chcemy znalezc na talerzu.

Ja lubie nastepujace:

pomidory pokrojone w srednia kostke / odsaczone /

ogorek pokrojony w kosteczke i dokladnie odsaczony

tunczyk odsaczony z oliwy / czasem wrzucam zamiast niego mieso z puszki, gotowane w rosole; moge podac wloskie firmy, ale nie wiem, czy sa dostepne w Polsce /

kapary

oliwki w plasterkach / czarne, zielone lub nadziewane papryka /

kilka kropli octu balsamicznego

sol

pieprz

bazylia

oregano

troche oliwy extravergine z oliwek


Mozna cos dodac, mozna tez ujac: wg smaku i zawartosci spizarni. Wszystkie skladniki nalezy delikatnie wymieszac i odstawic na 30 minut. Ugotowac makaron, odcedzony wrzucic do miski i jeszcze raz wszystko wymieszac. Posypac koperkiem, szczypiorkiem, porwana bazylia, oregano itp.

No i najwazniejsze... Jesli makaron jest orkiszowy, to trudno o cos lepszego. Moze z tym konkurowac tylko makaron z brokulami.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Szkoda. Ja w upaly wole je niz wedline.
 

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
ja sobie przywożę
icon_smile.gif
w hurtowych ilosciach ;)
ps. a niby gotowców nie lubię :mrgreen:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mozna tez dodac troszke soku z cytryny.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Jakie to pyszne! Genialne i proste!

[oczywiscie w moim wydaniu ze spaghetti, bo to moj najulubiensiejszy makaron]

Ja zrobiłam z grillowanym bakłażanem ( kilka godzin chłodzonym w lodówce i przyprawionym oregano i naczosnkowanym) i tak samo potraktowaną cukinią, małymi kuleczkami mozzarelli, ćwiartkami pomidorów, oliwkami (niestety nie miałam czarnych, które najlepiej by pasowały), listkami bazylii.

Jednym słowem coś wspaniałego

17lu.jpg

29up.jpg
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Skladniki mozna dodawac, ujmowac, zastepowac... Takze ziola... Wlasciwie nigdy nie jest taki sam.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
No właśnie, to w nim najwspanialsze. Następnym razem zrobię bez bakłazana ale z tuńczykiem (szkoda, że u nas nie ma tego zapuszkowanego męska
icon_sad.gif
) . A potem:
czarne oliwki, suszone pomidory i orzeszki piniowe albo
marynowany kozi ser by Bakaderka z grillowanym bakłażanem albo
bób obrany ze skórkii i szynka parmeńska + szalotka/dymka...

no, jednym słowem dzięki za genialny patent, możliwości są nieograniczone :!: :!: :!:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
A tego miesa to naprawde mozecie zalowac. Po pierwsze: jesli dobrej marki, w srodku jest wolowina najlepszej jakosci / czesto argentynska /. Po drugie: w czasie upalow jest ona o wiele smaczniejsza niz wedliny. Po trzecie: no wlasnie... o wedlinach to juz nie musze pisac.
Wlasnie w pobliskim sklepie bedzie w promocji, wiec znowu zrobie zapas.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
A ja zapomnialam skoczyc do sklepu... Dobrze ze mi przypomnialas...
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ja kupuje Simenthal lub Manzotin / moge raklamowac skoro i tak ich nie ma... /. Montana jest sporo gorsza.
Wlasnie musze zaaranzowac jakis talerz i wkleic foto. Ja lubie z kropelkami octu balsamicznego, ale nie mozna przesadzic. No i z sokiem cytrynowym. A dookola to juz salata, pomidory i inne plody rolne.
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
A ja robiłam kokardki z pieczarkami, odrobiną startego serka morskiego, dodałam też czerwoną fasolkę z puszki razem z tą wodą i przyprawiłam. Doskonałe i szybkie.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Linn @ 5 Jun 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=133701A tego miesa to naprawde mozecie zalowac. Po pierwsze: jesli dobrej marki, w srodku jest wolowina najlepszej jakosci / czesto argentynska /. Po drugie: w czasie upalow jest ona o wiele smaczniejsza niz wedliny. Po trzecie: no wlasnie... o wedlinach to juz nie musze pisac.
Wlasnie w pobliskim sklepie bedzie w promocji, wiec znowu zrobie zapas.
Puszek u nas nie ma, ale może można spróbować to ugotować po prostu, co? Czyli rosół wołowy. Jakieś specjalne przyprawy? Czy normalnie?
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
aaa mam na obiad dzis

MArghe mozesz juz dostac Simenthal?

Mamy promocje w sklepie
icon_smile.gif
)) kupic Ci dzieciaku
icon_smile.gif
))?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: