Śliwkowo-cynamonowe do góry nogami

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Miękkie i puszyste ciasto, które dodatkowo po upieczeniu polewam karmelem.



1/2 kg śliwek
1/2 szkl cukru
80 g masła


1 szkl mąki pszennej (ciasto na zdjęciu jest z mąki orkiszowej)
1/4 szkl mąki kukurydzianej
100 g masła
1/2 szkl cukru
1/2 łyżeczki cynamonu
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 szkl maślanki lub jogurtu
2 jajka
cukier waniliowy

patelnia ze stalową rączką lub tortownica


Piekarnik nastawić na 180 st C.

Na patelni rozpuścić masło z cukrem, mieszać, aż zacznie się robić karmel.
Śliwki przepołowić i wypestkować, dodać do karmelu. Zdjąć z ognia. Przestudzić.

Masło utrzeć z cukrem, dodawać po 1 jajku, następnie maślankę i pozostałe składniki. Masę przełożyć na śliwki, wyrównać powierzchnię.
Wstawić do piekarnika i piec ok. 35 minut, sprawdzając patyczkiem, czy jest suchy.
Po upieczeniu wyjąć, przestudzić. Następnie na wierzchu patelni położyć talerz i jednym ruchem odwrócić ciasto.

Podawać z sosem karmelowym albo/i lodami waniliowymi.

Smacznego
__________
Liska
 

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Lisko Lisko, moje guru ciastowe, po Twojej pysznej szarlotce przyszla kolej na Twoje sliwkowe...balam sie mocno bo wyobrazalam sobie, ze jakis gniot mi wyjdzie przez to odwracanie i przez karmel. A tu takie zaskoczenie- ciasto jest mieciutkie, rozplywa sie w ustach, jednoczesnie jest wilgotne ale nie w sposob zakalcowaty gniotowaty, tylko delikatnie wilgotne jakby nasaczone sliwkoym sokiem. Nie wiedzialam zupelnie jak zrobic ten karmel, bo nigdy nie robilam karmelu, wiec mieszalam dosc dlugo na patelni cukier z tluszczem i zrobilo sie to to rosnące gęste- nie wiem czy tak mialo byc, ale co za roznica, skoro efekt koncowy jest tak zaskakująco smaczny :mrgreen:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Kusi, ale zdecydowanie bez cynamonu

Tylko, ze tu u nas sliwki do d.... :evil:
 

Gosi@

Member
Lut 26, 2009
276
0
0
wczoraj upieklam-pyszne jest,ale w tej sliwkowej polewie zdecydowanie zbyt duzo cukru jak dla mnie,choc sliwki kwasne byly,ale ciasto jest swietne

dorszisliwkowyplacek024.jpg


i nie mialam maki kukurydzianej,zamiast niej dalam mielone orzechy (tak mi spontanicznie do glowy one przyszly
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: