Inspirowane przez Olive panini

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
inspiracja: Home Baking, ale przepis zmodyfikowany przeze mnie




3/4 szkl* zakwasu żytniego
1 łyżeczka suszonych drożdży dr oetkera
1 szkl wody
2 szkl mąki (mieszam różne, najczęściej 1 szkl mąki pszennej krupczatki i szklanka pszennej zwykłej lub pełnoziarnistej pszennej)
3/4 szkl semoliny z pszenicy durum
1,5 łyżeczki soli
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka suszonego oregano
pół szklanki oliwek
1/4 szkl suszonych pomidorów, drobno posiekanych

do smarowania i posypania: jajko wymieszane z łyżką śmietany i gruboziarnista sól


Wszystkie składniki (oprócz oliwek i pomidorów) mieszam mikserem lub w maszynie do chleba. Na koniec dodaję oliwki i suszone pomidory, wylewam lub wykładam (ciasto powinno mieć średniopłynną konsystencję) na papier do pieczenia i zostawiam do wyrośnięcia na 40-60 minut. Następnie smaruję jajkiem i posypuję gruboziarnistą solą.

W tym czasie piekarnik z kamieniem nagrzewam do temperatury 220 st C.
Wyrośnięte ciasto wraz z papierem kładę na rozgrzany kamień, na spód piekarnika wlewam pół szklanki wody i piekę ok. 40 minut.

Konsystencję ciasta można sobie regulować poprzez dodanie mąki lub dolanie wody. Ja lubię, kiedy ten chleb przypomina placek, bo bardzo smakuje mi jego skórka, więc moja konsystencja jest raczej rzadka (choć bez przesady).
Ten przepis sporo odbiega od oryginału, ale tyle razy go robiłam, że ta wersja jest moją ulubioną.


Smacznego,
Liska


* szklanka o pojemności 200 ml
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
O jak fajnie.
icon_smile.gif

Dzięki Lisko.
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, myślę, że możesz spokojnie wyrzucić ze wstępu Home Baking

ja bym tego przepisu nie poznała
icon_smile.gif
) Co poza semoliną, wodą, oliwa i solą (w innych proporcjac) zostało z oryginalnego przepisu? :lol: :lol: :lol: Teraz to już jest w 100% Twój przepis

PS Alford uzywa szklanki o poj. 250 ml
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Lisko, myślę, że możesz spokojnie wyrzucić ze wstępu Home Baking

ja bym tego przepisu nie poznała
icon_smile.gif
) Co poza semoliną, wodą, oliwa i solą (w innych proporcjac) zostało z oryginalnego przepisu? :lol: :lol: :lol: Teraz to już jest w 100% Twój przepis

PS Alford uzywa szklanki o poj. 250 ml
to chyba nic nie zostało, nawet inna pojemność szklanki :roll:
ale mi bardziej smakuje to, co sobie wypracowałam na podstawie tego przepisu :oops:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
No a co ja biedna mam teraz zrobic :lol: :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
zaczęłam od oryginały, własnie rośnie
icon_smile.gif
I równolegle robię wersje reinharta
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no więc tak, bardzo smaczne bułeczki, ale nie tak dokońca w moim typie. Małgosimi najbardziej lubi w pieczywie dziury, a te bułeczki (choc przesmaczne) nie mająich za wiele (no ale wiedzialam o tym od razu, ze zdjęcia w ksiązce, Liski i jeszcze z samego faktu, ze są to buleczki na kaszcze w gruncie rzeczy)

tyle miąższ.

ale skórka. to zupelnie inna historia! Coś wspaniałego, taka skórka! Zastanawiam się jak by je formować, zeby skórki bylo jak najwiecej!


a jesli już jestesmy przy formowaniu: ciasto wyszlo mi bardzo luzne, wlasciwie nie wiem, ajk z niego uformowac boule.... bralam po prostu w zamoczoną garść i rzucałam na kamien... nei dało się inaczej....

acha i następnym razem stanowczo wypłucze mocno oliwki, bo wyszly mi diabli slone te bułeczki
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a to Reinhart...
img35361fv.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Liska, mam ksiażkę o Pizzy i o chlebie. A moze byś chciała pożyczyć? Jesli tak, to no problem!

Dziuniu, a ma być?
icon_smile.gif
To jak tylko skończę swoje, to wpiszę, OKi?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dziuniu, a ma być?
No jeśli byś mogła to byłabym bardzo wdzięczna
icon_smile.gif
Wydaje mi się że moi chłopcy ;) byliby zadowoleni z takiego pieczywa :mrgreen: Tym bardziej że jest bez dodatków,to Liskowe muszę chyba zrobić z połowy składników bo pewnie sama będę musiała jeść :roll:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, ja ostatnio wcale dużo nie piekę, bo to jednak dość czasochłonne zajęcie jest ... na przyklad to dzisiejsze Pugliese wymaga: bigi, wyrabiania, trzykrotniego (co 30 minut) stretch-and-fold a potem jeszcze koszyczkowania
icon_smile.gif


Dziuniue, to ja wpiszę, obiecuję, tylko nie w tej chwili
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Zrobiłam
icon_smile.gif
Co prawda w trakcie okazało się że nie mam oliwek i mam tylko niecałe pół łyżeczki drożdży(dodałam więcej zakwasu-250 ml)ale nic to
icon_smile.gif
Pomidory były w oliwie więc nie dawałam jej dodatkowo,a mąkę użyłam 650(oprócz semoliny oczywiście)Soli też dałam 1 łyżeczkę i jeszcze ciut tylko-wyszedł dostatecznie słony.Dobre to jest ale nie wiem czy tak miało być bo mój piekarnik ostatnio szwankuje i słabo piecze od dołu,skórka długo nie chciała się zarumienić więc piekłam go w 250 stopniach.
Tak to wygląda:

panini15th.jpg


panini29kt.jpg