Ananas z kozim serkiem i czarnym pieprzem

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Ananas z kozim serkiem i czarnym pieprzem

ananas02.jpg

Potrzeba:

4 plastry świeżego i dojrzałego ananasa
sok z 2 cytryn
2 łyżeczki miodu
świeżo (!) mielony pieprz
kozi serek (lub opcjonalnie gałka lodów/ricotty)

Ananasa opiec na złoto, dosyć mocno byleby się nie przypalił. Sok z cytryny zagotować z miodem, gotować 2-3 minuty. Przestudzić (powinien lekko stężeć).
Skropić plastry ananasa sosem, posypać pieprzem, podawać ciepłe z odrobina koziego serka.
Zastanawiam sie jak zaklasyfikować to danko: z ricottą lub lodami swobodnie nadaje się na deser, z kozim serkiem, który jest już bardzo wyrazisty w sumie też. Choć tak sobie myślę, że w myśl idei o spożywaniu owoców na początku posiłku odważyłabym się to podać jako przystawkę
icon_smile.gif


Nie wiem jaki miała na myśli autorka ale wnioskuję, że twardy gatunek można zapiec razem z ananasem a wersję twarożkową położyć na talerzu.

Dla mnie to połączenie jest tak zmysłowe, świeże, zaskakujące.. Takie moje małe odkrycie przy okazji Francuskiego Tygodnia
icon_smile.gif


 

Załączniki

  • ananas02.jpg
    ananas02.jpg
    205.2 KB · Wyświetleń: 15

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,325
1,616
113
Cudne, cudne.

Ananasa można na patelni? (mnie trzeba tłumaczyć jak sołtys krowie na rowie
icon_wink.gif
)
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Wiesz co, ja to najpierw go wrzuciłam na taką brytfankę z kratką, co by się sprawdziło może w piekarniku z grillem, ale w moim gazowym ten ananas siedział i siedział i nie chciał się przyrumienić, więc go zrzuciłam z kratki na tą rozgrzaną blaszkę i trochę mu pomogłam
icon_smile.gif
Także na patelni teflonowej, na sucho, kto wie?
icon_smile.gif
Pewnie da rade
icon_smile.gif

A najlepszy pewnie na ruszcie, już wiem co będę podrzucać latem na grilla
icon_mrgreen.gif
Tylko osobną kratkę sobie sprawię, żeby mi kiełbachą i mięsiwem nie trąciło
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo interesujący przepis. Zamierzam zrobić na patelni grillowej (albo w piekarniku), raczej w wersji z lodami lub ricottą. Zresztą jeszcze się zastanowię. Na razie dzięki za inspirację.

 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,325
1,616
113
Mam patelnię grillową, tylko o tym zapomniałam
icon_mrgreen.gif

Ananasa nabyłam. Postaram się jutro kupić kozę. W razie czego mam ricottę.
 

szpaczek1

Member
Wrz 28, 2008
91
0
0
<wow> nie wiedząc czemu w biedronce kupiłam ananasa
od dawna za mną chodził a wszędzie były bezczelnie drogie
mąż na zakupach wrzucił do koszyka rikotę

ostatnio ograniczamy słodkie
ale w takim wydaniu to same witaminy :D

na pewno też zrobię z serkiem kozi
bardzo lubię jego smak
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłam w wersji z ricottą i lodami. Smażyłam na patelni grillowej. Największym problemem dla mnie było obranie ananasa. Dalej wszystko poszło gładko i smakowicie. Zjadłam z przyjemnością ten odświeżajacy deser czy też przystawkę. Planuję szybką powtórkę.
lecker.gif
Dzięki za przepis. Czekam na więcej.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Robie latem na grillu wlasnie, ale posypane cukrem waniliowym. Z pieprzem do wyprobowania.

Jakos nie trafilam o tej porze roku dojrzalego ananasa. Moze zle szukam.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,893
217
63

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Obierałam dokładnie tak, jak pan Marcin Chojecki na filmie i jak kiedyś podpatrzyłam u Pascala. To jest męska robota. Ale mnie się też udało.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,893
217
63
Nooo, niestety, czasem trafiają się bardzo twarde okazy i nóż trzeba mieć ostry.
Wg mnie ta wersja z podzieleniem na 4 jest łatwiejsza, tzn. mnie się tak łatwiej obiera.
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Seniorko, cieszę się, że smakowało
icon_smile.gif

Robiłam tego ananasa wczoraj raz jeszcze i tym razem już nie cudowałam z piekarnikiem tylko też poszedł na patelnię :D
Ja ananasa do tego danka obieram trochę amatorsko
icon_smile.gif
Odkrawam czuprynę i spód a potem kroję na plastry i ostrym nożykiem filetuję takie &quot;talary&quot; dookoła. Potem jak zostaną jeszcze te ciemne wypustki na tych krążkach to je delikatnie wycinam i, że się tak tematycznie wyrażę: voila!
icon_smile.gif

A generalnie jak potrzebuję mniejsze kawałki to robię to identycznie jak Moniak.
A tak poza tym, to przy okazji tego danka uzależniłam się od koziego sera, bo nigdy wcześniej nie jadłam. Mój mąż gada, że dla niego za ostry ma smak, dla mnie to właśnie zaleta. Taki serek na kromce świeżego, chrupiącego chleba, z odrobiną pieprzu - obłęd.. Wczoraj w drodze z pracy celowo zboczyłam do marketu, żeby sobie zrobić zapasik
icon_redface.gif
No ale już kończę, bo offtopa robię
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Moniak, nie jestem specem bo moja znajomość z kozim serkiem jest stosunkowo świeża
icon_smile.gif

Próbowałam takiego - ma wyraźny smak ale nie jest solony, takiego - podobnie, i takiego - w wersji waniliowej i naturalnej (naturalna ok, ale solona, a waniliowa mi wogole nie podeszła).
Te dwa pierwsze są delikatne i pyszne nawet tak same, z swieżym chlebem. Ten 3 to taki już przetworzony produkt, ma jakieś stabilizatory i żelatynę, także nie bardzo itp :/
Teraz spróbuję jakiś twardych kozich serów, jak tylko będę w okolicach marketu (pani w sklepie osiedlowym już mnie ma za dziwaczkę bo zawsze pytam o rzeczy, których ona nie ma
icon_mrgreen.gif
).
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,325
1,616
113
Cieszę się
icon_biggrin.gif


A ja zrobiłam ananasa. Smażyłam go na patelni grillowej, ale nie bardzo chciał współpracować, może jednak lepiej na zwykłym teflonie
gruebel_2.gif
. Sos zrobiłam z jednej cytryny, ale wystarczyło (jeszcze zostało trochę), bo jakoś mi nie zgęstniał. Na wierzch koza. Smak całości obłędny.
lecker.gif