Aromatyczny sos ogórkowy*

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Przepis na 2 porcje:

duży ogórek
3 ząbki czosnku
kawałek świeżego imbiru (tyle, żeby po posiekaniu wyszła łyżka)
kostka warzywna/bulion warzywny
biały pieprz, ewentualnie sól

Ogórek obieramy i kroimy na cienkie plasterki. Czosnek i imbir też obieramy i miażdżymy/siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy imbir i czosnek i smażymy ok. minuty. Dodajemy pokrojony ogórek i smażymy tak długo, aż czosnek nie zacznie brązowieć, wtedy dolewamy 150 ml wody. Doprowadzamy ogórki do zagotowania i pozwalamy im się gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż zmiękną; kiedy będą miękkie dolewamy drugie 150 ml wody, dodajemy pół kostki rosołowej i gotujemy bez przykrycia, aż płyn zredukuje się do połowy. Wtedy bierzemy coś do rozgniatania (np pałkę do ciasta; tego czegoś do ziemniaków nie polecam, bo warzywa są po prosto za małe i "uciekną) i rozgniatamy wszystko w trakcie gotowania. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy białym pieprzem i solą. Sos jest już gotowy, można go teraz jeszcze trochę zredukować albo zagęścić mąką - nie zrobiłam tego, bo jadłam go z kaszą i uznałam, że nie ma sensu.

Sos pasuje do kaszy gryczanej i zwykłej, i wydaje mi się, że będzie dobry z czymkolwiek o wyraźnym smaku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
mmm brzmi smakowicie, w najbliższym czasie spróbuję na pewno
mniam.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A czemu to nie w sosach?

Zawsze mi sie wydaje podejrzane gotowanie swiezego ogorka. Nie moge sobie wyobrazic, zeby mial jeszcze jakis smak.
gruebel_2.gif

Dobry z czymkolwiek o wyraznym smaku... Chodzi o warzywa? Czy moze byc do ryby? Taki losos za delikatny? A pasowalby koper?
Zawsze interesuja mnie wszystkie sosy beznabialowe. Inna utylizacja ogorka tez jest bardzo interesujaca.
Poza dzadzykami chyba nic nie znam.

Czy cukinia nie bylaby lepsza w takim sosie?
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
1) nie w sosach, bo to danie wegetariańskie, a właściwie wegańskie (chyba że ktoś użyje trefnej kostki rosołowej ;) ) A że sos to inna sprawa.

2) W związku z powyższym nie wiem, jak z rybą, a czy koperek? mi tam nie pasuje, ale możesz spróbować. "O wyraźnym smaku" tyczyło się tego, że nie ryż i nie ziemniaki, przynajmniej nie "w stanie czystym". Kolorowy makaron, kasza, kuskus będą lepszym pomysłem.

3) pewnie byłby dobry z cukinią, ale nie znoszę gotowanej cukinii, bo mi śmierdzi. Wbrew pozorom ogórki gotowane mają smak - w zależności od tego, ile się doda przypraw, więc tutaj są dość mocne.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
to jednak do sosow trzeba przeniesc
icon_wink.gif


moze to i weganskie, ale daniem tego bym nie nazwala, moze tylko dodatkiem do dania
icon_wink.gif


jak na danie to za malo w tym wartosci odzywczych
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Przeniose do sosów w takim razie a w moim spisie umieszcze linka - w sosach/ dodatkach do krakersów itd.
icon_biggrin.gif

o tutaj

Wszyscy zadowoleni
icon_question.gif
icon_wink.gif
(to pytanie retoryczne
icon_wink.gif
)

Cieszę się
icon_mrgreen.gif


icon_wink.gif
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ale nie sos+sos, nawet gdyby nie byl warzywny a czekoladowy plus karmelowy
icon_wink.gif


Dzieki za koperek i rybe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Linn @ 8 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=701110Na studiach?. Ja tak jem od ponad 15 lat. Oczywiscie jem takze inne rzeczy, ale z 5 razy w tygodniu na pewno.
Na studiach u mnie równa się okres, kiedy mieszkałam sama
icon_smile.gif
Teraz niestety każdy samodzielnie zrobiony obiad to obraza kunsztu mamusi a na weganizm przeszłam z czystej złośliwości :/ Pierwsza wypłata i się wynoszę
icon_razz.gif