Babeczki czekoladowo - kawowe

aniado

Member
Paź 31, 2009
28
0
0
BABECZKI CZEKOLADOWO-KAWOWE Z KREMEM MASCARPONE
Babeczki są absolutnie przepyszne! Mocno czekoladowe z czekoladowo-kawową polewą oraz kremem z mascarpone. Trochę przy nich "zabawy", ale są tego warte!
Można je piec w tradycyjnych foremkach do muffinek, ale według mnie duuużo lepiej prezentują się w szklanych naczynkach (ja wykorzystałam do tego celu świeczniki z IKEA - 4 zł/4 szt)
lecker.gif

Przepis znalazłam na angielsko-języcznym blogu Spoonful.

W przepisie miary były podane w filiżankach (cup) = 240 ml
Ja podaję po przeliczeniu

Składniki: (na około 15-20 babeczek)
120 ml mleka
6 łyżek kakao
4 łyżki kawy rozpuszczalnej
190 g mąki luksusowej
1/2 łyżeczki sody
1/4 łyżeczki soli
170 g masła
200g cukru
1/2 łyżeczki esencji waniliowej
1 szklanka (250 ml) śmietany kremówki
1/3 szklanki ziaren kawy - rozgniecionych
1 tabliczka (200 g) gorzkiej czekolady
250 g (małe opakowanie) sera Mascarpone
2-4 łyżki cukru pudru

Wykonanie:

Pieczenie babeczek
Nagrzać piekarnik do temperatury 170-180 stopni.
W małym rondelku wymieszać mleko z kakao, kawą rozpuszczalną i 60 ml wody i zagotować, cały czas mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia się kawy i kakao. Odstawić do wystygnięcia.
Mąkę wymieszać z sodą i solą.
Ubić mikserem masło z cukrem i esencją waniliową na puszystą masę. Dodawać po jednym jajku nie przerywając ubijania.
Do masy maślano-jajecznej dodawać na przemian (po 1/3) suche składniki (mąka+soda+sól) oraz płynne (mleko+kakao+kawa rozpuszczalna).
Masa może się lekko zważyć, ale nie wpłynie to na efekt końcowy.
Napełnić foremki do połowy wysokości i wstawić do gorącego piekarnika. Piec 18-20 minut, do czasu aż wsadzony w środek patyczek będzie suchy.
Wyjąć i pozostawić do wystygnięcia.

Sos czekoladowo-kawowy
½ szklanki śmietany kremówki mocno zagrzać z dodatkiem rozgniecionych ziaren kawy (można to zrobić w kuchence mikrofalowej lub na gazie). Pozostawić na 10 minut aby śmietana przeszła zapachem kawy, a następnie przecedzić przez gęste sitko.
Gorzką czekoladę połamać na małe kawałeczki i zalać gorącą śmietaną. Mieszać aż się całkowicie rozpuści i powstanie gładki sos czekoladowy.
Sosem posmarować upieczone wcześniej babeczki.

Krem z mascarpone
Ubić ½ szklanki śmietany kremówki z dodatkiem cukru (do smaku). Delikatnie wymieszać z serem Mascarpone. Udekorować babeczki kremem. (Ja dodałam jeszcze 1 łyżkę koniaku._ Babeczki można dodatkowo oprószyć kakao.
Smacznego
lecker.gif

DSC_1692__2_.jpg DSC_1710.JPG
 

Załączniki

  • DSC_1692__2_.jpg
    DSC_1692__2_.jpg
    656.1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC_1710.JPG
    DSC_1710.JPG
    572.6 KB · Wyświetleń: 0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
aniado @ 2 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1044260Można je piec w tradycyjnych foremkach do muffinek, ale według mnie duuużo lepiej prezentują się w szklanych naczynkach (ja wykorzystałam do tego celu świeczniki z IKEA - 4 zł/4 szt)
lecker.gif
I nie pękły
fiesgrins.gif
ostatnio nabyłam sobie 8 sztuk i właśnie pomyślałam, że świeczników mam full i jeszcze trochę
icon_wink.gif
i możnaby w kuchni wykorzystac.
Dobrze wiedzieć, że nadają sie do piekarnika
icon_mrgreen.gif


Fajne babeczki
daumen.gif
icon_mrgreen.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,892
217
63
Czyli jednak dobrze nie widziałam
icon_wink.gif


UFFFFFF, bo się już martwiłam, że coś ze mną nie teges...
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,892
217
63
Nie martw się! Po prostu myślałam, że jest to gdzieś napisane, ale ja nie widzę. Kilka razy przelatywałam składniki i opis wykonania i ciągle nie widziałam...
Moderator zmieni, nic się nie stało...