Babka cytrynowa z mascarpone

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,657
113
Rodzaj przepisu
  1. wegetariański

Babka cytrynowa z mascarpone​

Potrzebowałam babeczek do święconki i na prezenty i w tym roku zdecydowałam się na ten przepis:
https://lagrandepiccolacuoca.com/cytrynowa-babka-z-mascarpone/
Wyszły smaczne, wilgotne i długo utrzymujące świeżość, więc z czystym sumieniem mogę go polecić.

babeczki cytrynowe z mascaropne.jpg

SKŁADNIKI​

  • 250 g mascarpone
  • 150 g cukru
  • 250 g mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 16 g proszku do pieczenia
  • 100 ml oleju
  • 3 jajka
  • 2 cytryny

  • PRZYGOTOWANIE
    1. Wszystkie składniki do przygotowania babki powinny być w temperaturze pokojowej.
    2. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180°C ( grzałki góra dół) lub 175°C (piekarnik z termoobiegiem).
    3. Okrągłą formę o średnicy 24 cm smarujemy masłem lub wykładamy papierem do pieczenia (u mnie była to forma na sześć mini -babek).
    4. Do przygotowania babki wykorzystujemy 2 miski.
    5. Do pierwszej przesiewamy mąkę pszenną, proszek do pieczenia oraz mąkę ziemniaczaną.
    6. W drugiej misce miksujemy jajka z cukrem do uzyskania jasnej i puszystej masy, następnie dodajemy otartą skórkę z 2 cytryn oraz wyciśnięty sok z 1 cytryny.
    7. Nie przerywając miksowania, stopniowo wlewamy olej, następnie dodajemy mascarpone. Całość mieszamy do połączenia się składników.
    8. Na koniec stopniowo łyżka po łyżce wsypujemy suche składniki (mąkę z proszkiem do pieczenia) i dokładnie mieszamy.
    9. Ciasto przelewamy do formy, wyrównując wierzch i pieczemy ok. 40-50 minut do tzw. suchego patyczka (ja piekłam około 30 minut).
    10. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystygnięcia.
    11. Przed podaniem ciasto posypujemy np. cukrem pudrem oraz startą skórką cytrynową (ja swoje babeczki oblałam cienką warstwą cytrynowego lukru).
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Joanno, ile % tłuszczu miało uzyte mascarpone ( bo na rynku króluje 40% i zdarza się włoskie 80%) ?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,657
113
Moje miało 71%.
Przyznam się bez bicia, że sprawdziłam dopiero po przeczytaniu Twojego pytania. :)
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,660
2,958
113
Ja też zapisałam, może okazać sie ważne. Widziałam kiedys, że ma 40% i od tego czasu nawet nie patrzyłam na etykietę.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,657
113
Na pewno ważne jest to w przypadku deserów typu tiramisu, gdzie warunkiem sukcesu jest ubicie mascarpone na sztywno, ale myślę, że w przypadku babki to nie ma aż tak dużego znaczenia, skoro robi się ją z powodzeniem na śmietanie czy jogurcie. Muszę się jednak w końcu nauczyć sprawdzać tę wartość przed zakupem, zwłaszcza, że się już raz nacięłam na zbyt chude mascarpone i z ciekawości upiec tę babkę z mniej tłustym serkiem.