Bliny warzywne*

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Przepis z książki ''The Modern Vegetarian'' Marii Elii*

Pyszne bliny warzywne, w oryginale z topinamburem - można go jednak zastąpić innym warzywem lub zrobić bliny 100% ziemniaczane. Każda wersja jest pyszna, warto więc nie zniechęcać się brakiem topinamburu np. i eksperymentować do woli.

Bliny z topinamburem i ‘niebieskim’ serem

8-10 sztuk

350 g ziemniaków
400 g topinamburu
100 g mąki
80 ml gęstej, tłustej śmietany
2 łyżeczki musztardy (Dijon)
2 łyżeczki poszatkowanego rozmarynu
4 jajka
50 g masła (lub oliwy)
400 g ‘niebieskiego’ sera pleśniowego (np. gorgonzola)
sól, pieprz


dressing 'książkowy':**
100 ml oliwy z oliwek
35 ml białego octu winnego
1 łyżka miodu


dodatkowo
1 gruszka
młode listki sałaty (np. rukoli) do dekoracji


Warzywa obrać, pokroić w kawałki i ugotować w wodzie (osobno) do miękkości. Przetrzeć je przez praskę, wystudzić. Następnie dodać mąkę, śmietanę, musztardę, rozmaryn oraz żółtka i dobrze wymieszać. Białka ubić, dodać do masy warzywnej i delikatnie wymieszać. Doprawić do smaku.
Masło rozgrzać na patelni, łyżką nakładać masę warzywną i smażyć placuszki na średnim ogniu ok. 2 min z każdej strony.
W tym czasie rozgrzać piekarnik/ grill. Na każdy placuszek nałożyć plaster sera i wstawić do piekarnika na kilka minut (aż ser zacznie się topić).
Gotowe bliny udekorować listkami rukoli i plasterkami gruszki, polać sosem, podawać natychmiast.

Smacznego!

blinyWarzywne.jpg


................................

W oryginale autorka proponuje również zrobienie topinamburowych ‘chipsów’ : kawałki / plastry topinamburu (250 g) solimy i pieprzymy i smażymy w gorącej mieszance masła i oliwy (aż warzywa będą rumiane i miękkie). Do smażenia możemy dodać odrobinę świeżego tymianku lub rozmarynu.

**Ja dressing robię nieco inny, 'mój' ;)

1/2 cytryny (skórka + 2 łyżki soku)
3 łyżki oliwy z oliwek
ž łyżki białego octu winnego
1 łyżka miodu
sól, pieprz

(przepis również tutaj)

................................

* przy okazji podziękowania dla Kiiri za opinię o książce i zachętę do jej zakupu
cvety.gif
 

Załączniki

  • blinyWarzywne.jpg
    blinyWarzywne.jpg
    58.8 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gosiaspa

Member
Sie 29, 2008
442
0
0
Bea jak zwykle mistrzostwo świata.
icon_razz.gif
Apetycznie wygląda i to połączenia warzyw z gruszką musi smakować super. Topinamburu nie mam ( w Polsce bardziej znany jako roślina pastewna), no ale może z selera można by było spróbować
gruebel_2.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Gosiu, nawet z samych ziemniakow sa pyszne! Ale z selerem (o ile lubisz seler rzecz jasna) tez beda swietne
icon_smile.gif

Co do gruszki, to ja niestety nie przepadam za laczeniem owocow z posilkiem (z przyczyn zdrowotnych, nie smakowych), dlatego pozostale bliny zostaly skonsumowane juz bez gruszki ;)