Boeuf Bourguignon

poussinette

Member
Lut 18, 2006
303
0
0
Magdo z Mediolanu, twoj przepis jest C U D O W N Y!!!!!! Zrobilam, wolowina wyszla boska , mimo, ze pierwszy raz zabralam sie do tego dziela ;) Tesciowa, rodowita zabojadka, byla pod urokiem owego boeuf bourguignon. Nie wyobrazasz sobie nawet, jaka jestem Ci wdzieczna za te przepis. Wielkie MERCI Tesciowke mam w kieszeni :mrgreen:
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
odkopalam i znowu zrobilam - przepis rewelka- od P az calusa dostalam z tej okazji
denknach.gif
denknach.gif
zawsze tylko mowi ze dobre albo bardzo dobre
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Odswieze ten watek wpisujac nasz przepis na Boeuf Bourguignon, adaptowany z ksiazki "The Food of France" (Maria Villegas&Sarah Randell), ktora sluzy nam od 10 juz lat.

dla 6 glodnych osob

1.5 wolowiny z lopatki lub innej gulaszowej
750ml czerwonego wytrawnego najlepiej z Burgundii
3 zabki czosnku, zmiazdzone
bouquet garni (galazka zielonej pietruszki, tymianku, liscie selera, lisc laurowy najlepiej swiezy)
70g masla
1 cebula, posiekana
1 duza marchewka, tez posiekana z grubsza
2 lyzki maki zwyklej
200g bekonu pocietego nozycami na paski
300g rozowych szalotek, obranych ale pozostawionych w calosci
200g malutkich pieczarek



Mieso kroje w kostke, dosc duza, np. 4cm (jesli do miesa przylega tluszcz - odcinam). Mieso, wino, czosnek i bouquet garni wkladam do miski, mieszam delikatnie, zakrywam miske folia i zostawiam w chlodnym miejscu na 3 godziny lub na cala noc.

Piec rozgrzewam do 160C. Odcedzam mieso z marynaty (rezerwuje ja), osuszam na papierze kuchennym. W duzym zeliwnym garnku rozgrzewam 30g masla. Dodaje cebule, marchew i zarezerwowany bouquet garni i mieszajac podsmazam na malym ogniu przez 10 minut. Garnek zdjemuje z ognia, odstawiam.

Na patelini rozpuszczam 20g masla i na goracym obsmazam mieso porcjami (tak aby sie nie stykalo), a gdy sie gleboko zbrazowi przekladam je do garnka z cebula i marchewka. Teraz na patelnie wlewam marynate i gotuje, mieszajac, przez 30 sekund. Zdejmuje z ognia.

Garnek z miesem ustawiam na duzym ogniu i po obsypaniu miesa i warzyw maka, mieszam dokladnie i nastepnie wlewam podgrzana marynate, doprowadzam do wrzenia ciagle mieszajac. Zewliwny garnek nakrywam pokrywka i wstawiam do cieplego pieca na 2 godziny.

Krotko przed uplywem 2 godzin, na patelni stapiam pozostale maslo i smaze na nim bekon i szalotki, a gdy sa juz miekkie (ale nie brazowe), dorzucam oczyszczone pieczarki. Mieszajac smaze 2-3 minuty. Osuszam na papierowych recznikach i dodaje do garnka z miesem. Przykryty garnek wstawiam ponownie do pieca i gotuje kolejne 30 minut. Mieso ma byc bardzo miekkie. Przed podaniem wyjmuje bouquet garni i doprawiam potrawe pieprzem (sol jest na ogol zbedna).

Najlepiej przygotowac danie dzien wczesniej, a przed podgrzaniem zdjac z powierzchni zastygly tluszcz. Smacznego zycze :D


 

Załączniki

  • Boeuf_Bourguignon_2.jpg
    Boeuf_Bourguignon_2.jpg
    59.9 KB · Wyświetleń: 0
  • Boeuf_Bourguignon_1.jpg
    Boeuf_Bourguignon_1.jpg
    76.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,425
113
Zrobiłam z przepisu z pierwszego posta z pominięciem łodygi selera:

Wczoraj zalałam marynatą
DSC04308m.JPG

a dziś rano ugotowałam. Tu jeszcze w garnku:
DSC04311m.JPG

Bardzo mi smakuje.
daumen.gif


Dla porównania następnym razem zrobię z przepisu Tatter.
 

Załączniki

  • DSC04308m.JPG
    DSC04308m.JPG
    35.4 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC04311m.JPG
    DSC04311m.JPG
    31.4 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator: