Chleb na zakwasie dla maszynistow

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
A czemuż by nie
gruebel_2.gif
icon_question.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No wlasnie... Glownie dlatego, ze mam watpliwosci dot. bycia odpowiednia opiekunka dla zakwasu. Umarlby biedak szybko. Inna sprawa, ze wczesniej czy pozniej musze cos z tym problemem zrobic.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Linn @ 9 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=672548No wlasnie... Glownie dlatego, ze mam watpliwosci dot. bycia odpowiednia opiekunka dla zakwasu. Umarlby biedak szybko. Inna sprawa, ze wczesniej czy pozniej musze cos z tym problemem zrobic.
Linn, jesli on u mnie zyje to i u Ciebie przezyje
icon_wink.gif


w razie czego bedziemy sobie razem regularnie przypominac o dokarmianiu zwierza
icon_lol.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Donoszę,że chlebek upieczony i jestem bardzo,ale to bardzo zadowolona,wyszedł super,nie mam jak pokazać więc uwierzcie na słowo,faktycznie ładnie wyrośnięty w przekroju regularne dziurki,a żeby góra nie była taka blada dopiekłam go w piekarniku.Co prawda miałam pewne obawy bo faktycznie z tymi chlebami na zakwasie to różnie bywa ,no i nie mogłam go pilnować ,ale pomyślałam,że nawet jak nie wyjdzie to trudno ,a tu niespodzianka ,jestem bardzo zadowolona
banana.gif
 

marandi

Member
Kwi 12, 2008
1
0
0
witam!
Ile w przeliczeniu na szklanki to jest 400 g ciasta zakwaszonego?

Mam zakwas i chcę zrobić na nim pierszy swój chleb, ale nie wiem ile wziąć zakwasu...
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
pyszny jest ten chlebus, juz jest naszym codziennym chlebem i zawsze wychodzi.
a tak wyglada , taki pyszny szescianik

DSCF1688.jpg
 

Załączniki

  • DSCF1688.jpg
    DSCF1688.jpg
    577.8 KB · Wyświetleń: 2

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Piekę od niedawna i głownie w maszynie z gotowych mieszanek i róznych przepisów z forum. Jeszcze nie odważyłam się na pieczenie z zakwasem, wydaje mi się skomplikowanew ale po tym co tu przeczytałam może w końcu się odważę !!
 

Aga_k

Member
Lut 6, 2009
5
0
0
Jestem początkującym "maszynistą" i chyba nie bardzo rozumiem...
Zrobiłam zakwas zgodnie z super opisem Izabeli. I teraz co - mam 400 g tego zakwasu użyć do upieczenia tego chlebka? Czy ciasto zakwaszone to coś innego?? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
zakwas i ciasto zakwaszone to wlasciwie to samo. swiezo zrobiony zakwas prowadzony przez 4-5 dni nalezy od razu zuzyc do pierwszego chleba jako zaczyn. dopiero po odstawieniu do lodowki trzeba go jeszcze raz uaktywniac, przez dokarmianie, ale oczywiscie nie tak dlugo jak za pierwszym razem.
 

Aga_k

Member
Lut 6, 2009
5
0
0
Przepraszam, ale chyba nadal mam wątpliwości...
Rozumiem, że odmierzam 400 g. zakwasu (hodowanego przez 5 dni) i to jest jednoznaczne ze składnikiem przepisu "400 g ciasta zakwaszonego", czy tak? Pozostałe składniki dodaje w podanych ilościach?
Zastanawiam się nad tym, bo przecież zakwas ma konsystencję płynną i jak dodam maślankę, olej, to czy ciasto nie będzie za rzadkie?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Powiem Ci jak ja go robię-do słoika w którym mam z 5 łyżek zakwasu/w lodówce/ dodaję po ogrzaniu go z 9-10 łyżek mąki zytniej i z 330 ml ciepłej wody/na oko ją leję-po wymieszaniu ew.koryguję/.Wstawiam słoik do piekarnika na 30 st i po ok 100-120-min mam cały słoik zakwaszonego ciasta.Zostawiam na dnie ponownie kilka łyżek zakwasu i odstawiam do lodówki.Zawsze piekę w garnku ale ostatnio mam trochę zawirowania i przeszłam na maszynowe chleby.Jeżeli nie wyrośnie chleb zadowalająco to przerywam program i czekam na wyrośnięcie.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Aga_k @ 11 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=821825Przepraszam, ale chyba nadal mam wątpliwości...
Rozumiem, że odmierzam 400 g. zakwasu (hodowanego przez 5 dni) i to jest jednoznaczne ze składnikiem przepisu "400 g ciasta zakwaszonego", czy tak? Pozostałe składniki dodaje w podanych ilościach?
Zastanawiam się nad tym, bo przecież zakwas ma konsystencję płynną i jak dodam maślankę, olej, to czy ciasto nie będzie za rzadkie?
jesli Twoj zakwas swiezo zrobiony jest bardzo plynny, nalezy mu dodac troche maki bez wody, czyli zagescic i troche odczekac, a potem dodac do chleba, lub tez do ciasta wlasciwego dac mniej plynow - to wszystko
 

Slawek_St

Member
Mar 7, 2009
1
0
0
Witam
Pozwoliłem sobie na małe zmiany w przepisia Mirabbelki jest to mój pierszy chlebek mieszany na zakwasie też pierwszym
CHLEB MIESZANY PSZENNO-ŻYTNI NA ZAKWASIE Z MASZYNY
Składniki:
400 g ciasta zakwaszonego z maki żytniej (mój pierwszy zakwas)
100 g mąki żytniej
100 g mąki orkiszowej
200 g mąki pszennej
150 ml. maślanki
20 ml oleju
1 plaska łyżka soli
1 łyżeczka cukru
Wykonanie:
Do maszyny wlewamy maślankę (lub mleko, wodę), dodajemy olej (lub płynne masło), w rogi dodajemy sól i cukier, następnie mąki sypkie i na koniec zakwas z maki żytniej. Pieczemy na programie Vollkorn (Clatronic BBA-2867 program 2)

Ateraz Efekt
i869997.jpg


i869998.jpg


i869999.jpg


Zakwas
i870000.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mikal

Member
Cze 15, 2009
2
0
0
Witajcie!
Jestem nowa i nowa też jako posiadaczka maszyny do pieczenia chleba. Wypróbowałam dziś przepis Mirabbelki. Wcześniej piekłam chleb na zakwasie w piekarniku, więc mam już sprawdzony zakwas. Chleb wyszedł dobrze, jeśli chodzi o smak, wygląd. Jedyny problem to, że skórka od spodu odchodzi. na wierzchu dobrze, ale od spodu dziura na całej długości chleba. Zastanawiam się co moze być przyczyną, czy może mój zakwas jest zbyt płynny (konsystencja jak na naleśniki)? Może mniej płynu dodać? A moze wybrać program tylko na wyrabianie ciasta i pozwolić mu dłużej rosnąć? Jeśli ktoś ma doświadczenie z tym przepisem to bardzo proszę o radę. Dziękuję z góry.
 

doti_p

Member
Lip 11, 2008
8
0
0
mirabbelka @ 9 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=820324zakwas i ciasto zakwaszone to wlasciwie to samo. swiezo zrobiony zakwas prowadzony przez 4-5 dni nalezy od razu zuzyc do pierwszego chleba jako zaczyn. dopiero po odstawieniu do lodowki trzeba go jeszcze raz uaktywniac, przez dokarmianie, ale oczywiscie nie tak dlugo jak za pierwszym razem.
To i ja dołączę się do pytania. Mam świeżutki zakwas, hodowany od 5 dni. Z Twoich opisów w temacie dotyczącym hodowli zakwasu wywnioskowałam, że po tych 5-6 dniach hodowli powinnam jeszcze zrobić z tego ciasto zakwaszone (czyli przejść przez 3 fazy zakwaszania ciasta) i dopiero potem z tego robić chlebek. Teraz rozumiem, że mogę wlać mój zakwas w takiej postaci w jakiej jest do ciasta, a dopiero po przechowywaniu go w lodówce mam się bawić w to 3 fazowe zakwaszanie ciasta. Która wersja jest prawidłowa?
icon_smile.gif
Nie ukrywam, że cierpliwość mi się już kończy i chciałabym już już już mieć gotowy mój pierwszy chlebek na zakwasie.

I jeszcze drugie pytanie. Do tej pory piekłam na drożdżach i mniej więcej czuję jaka powinna być konsystencja chlebka. Czy konsystencja chlebka na zakwasie jest podoba, czy jest on rzadszy?