Ciasto z batatów z jeżykiem z lukru

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
DSC07902.JPG

Przepis znalazłam w powieści Jeanne Ray "Jedzcie ciasta". Powieśc taka sobie, babskie czytadło.
Upiekłam. Batatów w życiu na oczy nie widziałam, zastąpiłam je ziemniakami. Ciasto jest w smaku nieco świąteczne", lekko piernikowe. Smaczne, miękkie, sycące. Troche inne niż ciasta, które znam. Ale w końcu jest amerykańskie
icon_biggrin.gif


Lukier mi nie wyszedł. To znaczy nie wiem, może taki miał być, ale moim zdaniem lepszy byłby zwyczajny, nasz - z cukru pudru. Według oryginalnego przepisu wyszedł gęsty, upiornie słodki i nie chciał wejść w przygotowane dla niego dziurki, co nie dało efektu jeżyka. A szkoda, po pomysł z lukrem w "tunelach" moim zdaniem świetny.

Ciasto

1/4 szklanki rodzynków sułtańskich
1/2 szklanki ciemnego rumu
2 duże bataty
4 duże jajka
2 szklanki cukru
1 szklanka oleju
2 łyżeczki esencji waniliowej
3 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczanej
1/2 łyżeczki soli
1 1/2 łyżeczkli cynamonu
1/2 łyżeczka świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
1/2 szklanki maślanki

Lukier

1/2 szklanki ciemnego brązowego cukru
4 łyżki masła
3 łyżki bitej śmietany
Rum pozostały po wymoczeniu rodzynek

1. Nagrzać piekarnik do temperatury 185 stopni. Natłuścić i posypać mąką 25-centymetrową prodiżową formę. W małej misce namoczyć rodzynki w rumie na co najmniej pół godziny, ale najlepiej na kilka godzin. Obrać słodkie ziemniaki, przekroić na pół, pokroić na 2-centymetrowe plasterki. Ułożyć w garnku z zimna osolona wodą, zagotowac pod przykrywką. NAstepnie gotowac na wolnym ogniu do miękkości. Odcedzic i zostawić na kilka minut, żeby wyschły, po czym utłuc tłuczkiem albo rozgnieść dużym widelcem. Odmierzyć 2 szklanki pure'e, wystudzić.
2. Lekko roztrzepać jaja w misce. Dodać cukier, ucierać na gęstą, prawie białą masę około 2 minut w mikserze lub 3 minuty ręcznie. Wlać olej i esencje waniliową, dobrze wymieszać. Odcedzic rodzynki, odstawić, zachowujac płyn, którego 1/4 szklanki dodać do masy. Włożyć pure'e ze słodkich ziemniaków i dobrze wymieszać na jednolitą masę.
3. W osobnej misce zmieszać mąkę, proszek do pieczenia, sode oczyszczaną, sól, cynamon i gałke muszkatołową. Wsypywac do masy na trzy raty, dolewając na przemian maślankę w dwóch ratach, zaczynając i kończąc na sypkich składnikach. Wrzucic rodzynki.
4. Wylac ciasto do formy. Piec w środkowej częsci piekarnika prez 1 - 1 1/3 godziny albo dopóki patyczek włożony do środka nie wyjdzie czysty a ciasto nie zacznie samo odchodzic od brzegów. Studzic ciasto w formie na drucianej podstawce przez 10 minut a następnie, odwracając forme do góry dnem, wyłożyć je na podstawkę. Ustawić podstawke na pergaminie do pieczenia albo na dużym talerzu. Kiedy ciasto ostygnmie, przygotować lukier. Ciasto należy lukrować jeszcze ciepłe.
5. Zmieszać brązowy cukie, masło i śmietanę w małym garnku o grubym dnie. Zagotować na średnim ogniu, mieszać dopóki cukier sie nie rozpuści. Nadal gotowac do zgęstnienia około 3 minut, często mieszając. Zdjąć z ognia, dodać rum w którym moczyły sie rodzynki.
Długim patyczkiem lub metalowym szpikulcem nakłuć całe ciasto. Rozprowadzic łyżką połowę ciepłego lukru po cieście, zostawiajac ciasto i reszte lukru na 10 - 15 minut, dopóki lukier troche nie zgęstnieje. Wylać reszte lukru na ciasto, żeby ściekał po bokach. Kroić i podawać dopiero wtedy, kiedy ciasto całkowicie wystygnie.


Powyższy przepis spisałam żywcem z książki.
Piekąc to ciasto dałam dokładnie takie składniki jak w przepisie, oczywiście poza batatami.
Zawszeć to coś nowego, innego niż piekłam dotychczas.
icon_biggrin.gif


 

Załączniki

  • DSC07902.JPG
    DSC07902.JPG
    617.4 KB · Wyświetleń: 0

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Tosiu piękne ciasto, a jak apetycznie wygląda!!
lecker.gif