Curry jagnięce*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Robiłam je z książki "Kuchnia indyjska", kiedy to w supermarkecie kupiłam kawałek bardzo ładnej jagnięciny.
Zrobiłam z połowy porcji, bo z całej to dla mnie za dużo, ale podam przepis na pełną porcję dla całej rodziny.

Curry_jagni_ce_w_g_stym_sosie.jpg

Zdjęcie zostało zrobione "na gorąco", bo akurat , kiedy curry się gotowało, odwiedził mnie niespodziewanie ktoś z aparatem. No i skorzystałam. Do przepisu wprowadziłam też pewną modyfikację, ale o tym już na bieżąco.

Składniki
1 kg chudego mięsa jagnięcego z kością lub bez (ja brałam bez kości)
7 łyżek jogurtu
7,5 dkg migdałów
2 łyżeczki przyprawy garam masala
2 łyżeczki świeżego imbiru, drobno posiekanego
2 łyżeczki świeżego czosnku, zmiażdżonego
1,5 łyżeczki chili w proszku (na całą porcję zmniejszyłam do 1 łyżeczki)
1,5 łyżeczki soli
300 ml oleju (zmniejszyłam ilość oleju na całą porcję o połowę)
3 cebule, drobno posiekane
4 owoce zielonego kardamonu
2 listki laurowe
3 zielone chilli, posiekane (ja wzięłam pół, bez pestek)
2 łyżki soku z cytryny
40 dkg pomidorów posiekanych (ja brałam 40 dkg puszkę)
300 ml wody
świeże listki kolendry, posiekane

Mięso pokroiłam w niewielką, równą kostkę. W dużej misce połączyłam jogurt, migdały, garam masala, imbir, czosnek, sproszkowaną chili i sól. Na patelni rozgrzałam olej i podsmażyłam na nim na złoty kolor cebulę wraz z kardamonem i listkami laurowymi. Do cebuli dodałam mięso i wymieszane z jogurtem przyprawy. Smażyłam, ciągle mieszając, jakieś 3 - 5 minut. Dodałam ćwierć posiekanego strączka chili bez pestek (reszta póżniej) i tutaj uwaga dla amatorów dań "piekielnych" - w tym miejscu dodaje się według przepisu 2 strączki ( z trzech) chilli. Dorzuciłam pomidory z puszki, wlałam sok z cytryny i smażyłam wszystko jeszcze 5 minut, ciągle mieszając. Dolałam wodę, przykryłam i dusiłam na wolnym ogniu 45 minut. W oryginałnym przepisie jest nieco krócej (35 - 40 minut), ale mnie mięso wydawało się jeszcze nie dość miękkie. Póżniej włożyłam następną posiekaną ćwiartkę chilli bez pestek ( w oryginalnym przepisie jest dodany cały strąk chilli), posiekaną kolendrę, dosyć oszczędnie, bo ciągle nie mogę przekonać się do tego smaku i mieszając gotowałam, czekając aż sos zgęstnieje. Ponieważ mięso było już miękkie, odkryłam naczynie , zwiększyłam ogień i odparowałam sos do żądanej gęstości. Mnie curry smakuje najbardziej nastepnego dnia, kiedy wszystkie smaki się połączą i "przegryzą", więc mam dzisiaj na obiad z ryżem ugotowanym na sypko.
 

Załączniki

  • Curry_jagni_ce_w_g_stym_sosie.jpg
    Curry_jagni_ce_w_g_stym_sosie.jpg
    248.9 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Język połknęłam
mniam.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kasha, z jakiego powodu? Czy z nadmiaru papryczek chilli, czy też z chęci na zrobienie tego curry? Jagnięciną można dostać prawie we wszystkich większych supermarketach. Zachęcam. Smacznego
lecker.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
A w ktorym konkretnie kupilas? Mrozona czy swieza?
Ja widzialam tylko raz w Lidlu, jakies nedzne mrozone kotlety w nienormalnej cenie. Zreszta juz ich nie ma.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kupiłam świeżą w E L E A na Meksykańskiej. Też nie ma jej codziennie, ale jest dość często udziec, łopatka i kotlety jagnięce. Rzeczywiście droga, ale nie kupuje się codziennie. Mój syn kupuje gdzieś w Śródmieściu dość tanią. Muszę go zapytać o namiary i podam w poście.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
seniorka @ 17 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=776747Kasha, z jakiego powodu? Czy z nadmiaru papryczek chilli, czy też z chęci na zrobienie tego curry? Jagnięciną można dostać prawie we wszystkich większych supermarketach. Zachęcam. Smacznego
lecker.gif
Zjadła bym Ci go
lecker.gif

caluśkiego za jednym zamachem,
uwielbiam mięsko w sosie, to znaczy sosik z mięsem
icon_mrgreen.gif

już wyobrażam sobie ten zapach
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
No to mamy podobne gusta. Ja też kocham sosy, a ten jest dość pikantny, mimo że drastycznie zmniejszyłam ilość papryczek chilli. Z ryżem na sypko jest OK.
 

kobra_44

Member
Sty 18, 2010
4
0
0
Wygrzebałam przepis. Zrobiłam ściśle trzymając się proporcji i rad Seniorki. Dodałam tylko dodatkowo pół łyżeczki cuminu bo lubię jego smak , no i dusiłam prawie 1,5 h .
Wyszło znakomite danie. Podałam z naanami. Swietny przepis
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
A ja rozmroziłam dzisiaj jagnięcinę i nie mogąc spać, zrobiłam to curry. Jak już pisałam, lepiej mi smakuje następnego dnia, więc mam obiad na jutro. Może ktoś jeszcze się skusi? Smacznego.
lecker.gif
 
 

Automat do kawy

Jeśli podoba Ci się forum i chciałbyś nas wesprzeć, po prostu kup nam kawę.

W ramach podziękowania zmienimy Twoje konto na wolne od reklam.

:coffee:

Do ekspresu do kawy