Dżem malinowo-jabłkowy

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
icon_smile.gif


30-50 dag malin
50-80 dag jabłek (tak by było kilo owoców)
1 opakowanie Żelfixu 2:1
30-50 dag cukru (dodaję mniej i próbuję)

Maliny przebrać, i jeśli trzeba umyć(jak ładnie wyglądają nie myję), jabłka umyć i zetrzeć na dużej tarce(antonówek nie obierać, ja zwykle dodaję James Grieves ale tylko dlatego, że są słodkie i soczyste, i podwożą je z sadu od kilkunastu lat na moje osiedle).
Owoce przelozyc do garnka, dodac Zelfix, mieszajac doprowadzic do wrzenia (caly czas mieszać). Dodac cukier, ponownie zagotowac, od chwili zagotowania gotowac jeszcze 1-2 min.
Gdy kropla dżemu wylana na talerzyk nie rozlewa się(standardowy sposób badania czy dżem jest już gotowy) przelać do gorących słoiczków, zamknąć i odwrócic.
Maliny mają mało pektyn a jabłka dużo.
Dżem będzie pachniał malinami czy dodamy mniej czy wiecej jabłek.
Robię go zwykle z jesiennych malin!
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
icon_smile.gif

Zrobiłam dzisiaj jeszcze jedna partię - pyszny dzem
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Wyszperałam dzisiaj ten przepis, bo i maliny miałam, no i wyszło coś pysznego!!
lecker.gif


Jabłka stanowią świetny dodatek i fajnie przechodzą aromatem malin. Bardzo ekonomiczny sposób na zachowanie smaku malin w większej ilości
icon_smile.gif


aha, i dałam 400 g cukru, 400g malin i 600g jabłek.
Wyszło mi 4 i trochę (trochę już zjedzone) słoiczków dżemu, każdy słoiczek o pojemności 280g.
 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
Wczoraj kupiłam maliny, przejrzałam forum - decyzja była natychmiastowa: wysłać syna po jabłka
icon_mrgreen.gif

Dżem zrobiony, świetny smak, polecam
lecker.gif


Użyłam 600g malin, 1300g jabłek i dwa opakowania żelfixu 2:1. Był jak dla mnie wystarczająco słodki, więc już zwykłego cukru nie dawałam. Z tej porcji wyszło mi 8 małych słoiczków.
 

Załączniki

  • d_em_malinowo_jab_kowy.jpg
    d_em_malinowo_jab_kowy.jpg
    102.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: