Falafel

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Na MM i to chyba I faza.
Zdjęcie niewyględne, ale coś ciemno u nas ostatnimi dniami.

P1090960.JPG


2 puszki ciecierzycy
2 ząbki czosnku
mała cebula
łyżeczka mielonej kolendry
łyżeczka mielonego kuminu
szczypta cayenne
pęczek pietruszki
łyżka soku cytrynowego
sól, pieprz

Ciecierzycę odwirować w wirówce do salaty, albo odsączyć na papierowym ręczniku. Wsypać wszystkie składniki do robota i zmiksować na papkę.
Z masy formować kule. Piec w foremce (najlepiej silikonowej) do muffinów – ok 25 minut w 200 stopniach do zarumienienia. Wyszło mi 7 dość sporych falafeli.
Jadłam dwa dni. Drugiego równie smaczne, ale trochę się rozsypywały. Chociaż to może być kwestia odgrzewania w mikrofali.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Odniosłam wrażenie, że jesteś w potrzebie
icon_lol.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Jaką wagę ma puszka ciecierzycy
icon_question.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Z zalewą 400 g, po odsączeniu chyba 260.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
anbetung.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Owszem, podobne. W końcu falafel. Ale na MM nie pasuje
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Na mm się nie znam. Ale tak w kwestii technicznej: wydaje mi się, że odsączenie ciecierzycy na sicie jest wystarczające, bez konieczności używania ręcznika? Jak moja sobie tak z 15-20 min poodcieka, serio nie trzeba jej niczego więcej.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Mi - u Ciebie jest mąka która ew. może zlepić całość i ten "płyn" który zostal po odcedzeniu
icon_wink.gif

A wiadomo, ze jak odsączysz na sicie to nie to samo co "wytarcie" recznikiem
icon_wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ale Il - jak ona obcieknie na sicie to ja przecież WIDZĘ, że jest sucha. Mąka to inna sprawa, a faktycznie-optycznie sucha ciecierzyca to inna.
Gorzej już, jak zaczynam widzieć mokrą ciecierzyce, oblepiona dookoła papierowym ręcznikiem
icon_lol.gif


Zresztą, na logikę, żadnych pasztetów nie robi się przed pieczeniem na mega-sucho, bo podczas pieczenia wyschną jeszcze bardziej i właśnie zaczną się sypać, jak to opisała Marg. Robi się lekko wilgotne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Kukurydze i groszek też osączam na sicie przed wrzuceniem do sałatki a idealnie suche nie są
icon_wink.gif

A w przepisie masz jeszcze cebule, czosnek i lyzke soku z cytryny - moze to starcza jakoo "mokre" skladniki
gruebel_2.gif

Skoro Marg wyszło OK to trza zrobic - tymbardziej, ze są pieczone a nie smazone
fiesgrins.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Całkiem niewykluczone, że przesadziłam z czasem pieczenia. Zazwyczaj pożerałam to tego samego dnia, teraz falafelki musiały odczekać. No i użyłam termoobiegu, żeby zrobiła się chrupiąca skórka. Do odgrzewania w mikrofali też nie dodałam wody.
fiesgrins.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
kupiłam w Hiszpanii ciecierzycę suchą, zamoczyłam wczoraj i dzisiaj 10 minut gotowałam, reszta wg wskazówek przepisu. Mialam moment zawahania, czy wkładać do foremek i zapiekać, bo masa sama w sobie po zmiksowaniu jest fantastyczna w smaku i łatwa do formowania. No ale się pieką i będę mogła porównać.