Fasolka pasteryzowana

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
przepis z książki " Słońce w słoikch" I. Gumowskiej
fasolkę umyć, odciąć końce, zblanszować we wrzącej wodzie przez 3 min. odcedzić.
Przygotować zalewę: na 1 l wody-15 dag soli i 8 g kwasku cytr. Napełnić słoje fasolką, zalać gorącą zalewą i pasteryzować. Słoiki półlitrowe-80 minut, litrowe-100minut .
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kwasek mozna zamienić na ocet, o ile to Ci pomaga. Zmieni to jednak smak.
Jakiś "konserwant" być musi...
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Mała_Mi @ 24 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=546008Kwasek mozna zamienić na ocet, o ile to Ci pomaga. Zmieni to jednak smak.
Jakiś "konserwant" być musi...
icon_wink.gif
Ja obgotowuję fasolkę przez 10 minut w osolonej wodzie, przekłądam do słoików, zalewam wywarem, do którego dodaję jeszcze nieco soli, jeśli wywar jest mało słony [podczas obgotowywania część soli wchłonie fasolka], dokładnie zakręcam i pasteryzuję przez jakieś 20 minut / słoiki litrowe lub 10 minut / słoiczki półlitrowe [te przeznaczam na sałatkę lub jako dodatek do zupy warzywnej]. Przechowują się bez problemu do wiosny. Na dłużej nigdy nie wystarczyło mi zapasów.
 

Noemi

Member
Lut 6, 2007
139
0
0
Wyczytałam w jednym czasopiśmie o przetworach, że nie wolno używać wody po blanszowaniu do przygotowywania zalewy.
Wysoka temperatura niszczy drobnoustroje, które mogą znajdować się na powierzchni warzyw i hamuje rozwój enzymów.
Należy więc tę wodę wylać i użyć nową zalewę. Pozdrawiam. Noemi
gruebel_2.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Taki sposób konserwowania fasolki to tradycja mojej rodziny. więc sposób sprawdzony. Wiem, że część ludzi dodaje do wywaru nieco kwasku cytrynowego w proszku, ale to zdecydowanie zmienia smak fasoli. Wtedy nie wiadomo, czy kwaśna tylko od kwasku, czy zaczyna się psuć. Zwłaszcza, że woda w słoiku nie jest zbyt klarowna. Ja po odkręceniu zawsze biorę na smak odrobinkę zalewy, żeby jednak upewnić się. Raczej nie zdarzyło mi się, żeby się psuła. Chyba, że czasem słoiki są nieszczelne z powodu starych zakrętek. Od ubiegłego roku już mroże fasolkę, gdyż nabyłam wreszcie duzą lodówkę z zamrażarką. Wcześniej nie miałam takich warunków. Rodzice mają osobną zamrażarkę, gdzie mrożę głównie gotowe dania oraz owoce, wiec też powoli odchodzą od wekowania fasolki. Tylko przed mrożeniem trzeba ja zblanszować. Kiedyś ludzie nie dysponowali takimi urządzeniami, więc musieli sobie jakos radzić.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A ja pamietam jak taka fasolke robila moja mama i zalewa byla niezwykle klarowna, ja osobiscie nie robie wiec nie mam swojego zdania ale na pewno pamietam, ze zalewa byla klarowna , natomiast odrobina kwasku cytrynowego( bo moja mama tez go troche dodawala nie zmieniala zbytnio smaku, na pewno nie bylo to kwasne.
 

Aelzbieta

Member
Gru 14, 2005
30
2
8
Ja mam sprawdzony przepis od mamy i korzystam z niego od lat.


Zalewa:
1 l wody;
1łyżka soli;
1 łyzka cuku;
1 łyzka octu 10%;

oczyszczoną i umytą fasolkę wkładam do garnka i zalewam zimną wodą - należy odmierzyć wodę do pełnego litra, tak aby przykryć fasolkę. Od zagotowania blanszuje jescze przez 5 minut. Szczypcami wyciągam fasolkę, aby przerawać proces gotowania, studzę i wkładam do słoików. Pozostałą zalewą uzupełniam słoiki. Fasolka musi być zalana w całości roztworem, nie może nic wystawać ponad wodę. Zalewy zawsze trochę zostaje, ale to niewielka strata. Litrowe słoiki pasteryzuję 30 minut.
Fasolka jest jędrna i świetnie się przechowuje.
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Dzięki dziewczyny,czyli będę blanszować.
Dziękuję za linki,kurcze nie wiedziałam o tym,że tyle warzyw należy blanszować.
Jak to dobrze Was mieć.
icon_biggrin.gif