Gziczka

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Rowniez znam to danie jako gzik. Tata zawsze serwuje gzik z ziemniakami w mundurkach.

W Brandenburgii znaja cos podobnego, ale dla mnie jest to wersja niejadalna. Wlasciwie niewiele potraw, ktore serwuja tutejsze szkolne stolowki jest IMO zjadliwych.
 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
oj, pychota. Ja uwielbiam gzika, i moje dzieci też go pokochały
lecker.gif

Jak w sklepie mnie pytają na co mi twaróg i mówię, że na gzika to wszyscy pytają co to jest 'gzik'.
Obowiązkowo musi być dużo szczypiorku, i świeża bułeczka z masełkiem do tego...pychota
lecker.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
Ilona @ 25 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=811113Jeszcze nikt, nigdy mnie nie pytał po co Coś kupuję
gruebel_2.gif
ja kupowałam cała wielką kostkę twarogu wiejskiego i znajoma sprzedawczyni stwierdziła, że pewnie będzie sernik. Bo ta kostka ma prawie kilo
rofl.gif
(a co się będę rozdrabniać). Kiedy zaprzeczyłam i powiedziałam, że nie będzie sernika tylko gzik, to zrobiła wielkie oczy i spytała : "A co to?" W międzyczasie z zaplecza wyszła druga sprzedawczyni i też nie wiedziała co to gzik.
Kiedyś na rynku brałam u znajomych szczypior, duuuużżżo szczypioru ;d Na żartobliwe pytanie na co mi tyle szczypioru, powiedziałam że będę robiła gzika. No i znowu ogólne zaskoczenie: co to gzik
gruebel_2.gif
Ale jak powiem, że gzik to twaróg ze śmietaną i szczypiorem to raptem wszyscy już wiedzą o co chodzi.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ilona @ 25 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=811113Jeszcze nikt, nigdy mnie nie pytał po co Coś kupuję
gruebel_2.gif
Bo pewnie nie masz w zwyczaju wdawać się w rozmowy ze sprzedawcami w sklepach, zwłaszcza tych w których się najczęściej bywa
icon_mrgreen.gif

Ja mojej pani Stasi z zieleniaka wyniosłam już nie jeden przepis z CC po takich rozmowach "a co dobrego z tego będzie?"
icon_wink.gif
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
hmm... w moim domu rodzinnym robilo sie twarozek ze szczypiorkiem i (w wersji bogatszej) z rzodkiewka, jedlismy to najczesciej do swiezych buleczek albo chleba...gdy wyszlam za maz maz moj nazywal to gzika i prosil o ziemniaki w mundurkach jako dodatek...nie bardzo chcialam zrezygnowac z naszych "rodowych" tradycji i wykombinowalam, ze
1) do pieczywa jemy twarozek ze szczypiorkiem i ewentualnie rzodkiewka,
2) do ziemniakow w lupinkach jemy gzike skladajaca sie z twarozku ze szczypiorkiem, rzodkiewka, pomidorem i swiezym ogorkiem pokrojonymw kosteczke...uwielbiamy obie wersje
mniam.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
mexikana @ 25 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=811372hmm... w moim domu rodzinnym robilo sie twarozek ze szczypiorkiem i (w wersji bogatszej) z rzodkiewka, jedlismy to najczesciej do swiezych buleczek albo chleba...gdy wyszlam za maz maz moj nazywal to gzika i prosil o ziemniaki w mundurkach jako dodatek...nie bardzo chcialam zrezygnowac z naszych "rodowych" tradycji i wykombinowalam, ze
1) do pieczywa jemy twarozek ze szczypiorkiem i ewentualnie rzodkiewka,
2) do ziemniakow w lupinkach jemy gzike skladajaca sie z twarozku ze szczypiorkiem, rzodkiewka, pomidorem i swiezym ogorkiem pokrojonymw kosteczke...uwielbiamy obie wersje
mniam.gif
Do ziemniaczanego pure wolę wersje najprostszą ser, smietana, celbulka, i przyprawy
a na chleb/bułeczkę to już musi być w srodku obowiązkowo szczypior, ew. rzodkiewka, ogórek

Tak się zastanawiam skąd gziczka a nie gzik w moim domu się wzięła -- chyba mama po prostu tak zdrabniała nie wiedząc jaki rodzaj
dump.gif