Jagodzianki III

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Rodzaj przepisu
  1. wegetariański
Testowałam dzisiaj nowy sposób drożdżowego na jagodzianki. Wyszły przepyszne . Ciasto jest bardzo pulchne, delikatne. Od razu zapisałam wszystkie proporcje, aby nie uciekło z głowy
icon_mrgreen.gif
, bo głowa już nie ta

Składniki:

* 5 szklanek mąki (użyłam typ 550) z tego 2 łyżki do zaczynu
* 200 g masła
* 5 łyżek oleju
* 6 żółtek
* 30 g drożdży
* 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1 szklanka maślanki
* 2/3 szklanki mleka ciepłego
* Kilka łyżek cukru
* Szczypta soli

szklanka o pojemności 250 ml

ok. 1/2 litra jagód
kilka łyżek cukru
2-3 łyżki drobno mielonej bułki tartej

Mąkę przesiać do miski razem z solą. Drożdże , mąkę (2 łyżki) , cukier (1 płaska łyżka) zalać ciepłym mlekiem, wymieszać i odstawić do wyrastania. Do mąki wlać maślankę i na jej powierzchni posypać proszek do pieczenia. Jak proszek wyraźnie się spieni, dodać żółtka ubite z cukrem i wyrośnięte drożdże. Wyrabiać.
Masło rozpuścić w rondelku razem z olejem i letnie dodawać partiami do wyrabianego ciasta. Kolejną partię masła wlewamy dopiero wtedy, gdy poprzednia partia dobrze połączy się z ciastem.
Wyrobione ciasto odstawić w przykrytej misce do wyrastania. Powinno dwukrotnie zwiększyć swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto (jedną część, z której będziemy formować bułeczki), wyłożyć na blat posypany mąką. Leciuteńko zagnieść, uformować płaski blat ciasta i wykrawać filiżanką bułeczki.
Nadziewać jagodami (mnie wchodzi 1 łyzka z czubkiem), sklejać dokładnie i odstawić do wyrastania (ja układam od razu na blaszce , na której będę piekła).
Wyrośnięte, posmarować mlekiem skondensowanym i posypać kruszonką .
Wrośnięte bułeczki wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni – termoobieg i pieczemy ok. 20 – 25 minut

P7041496.JPG
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Hmmm, przedziwne jest to połączenie drożdży i proszku do pieczenia, ale skoro się sprawdza, to chyba spróbuję. A gdybym do ciasta dodała mniej cukru, pewnie mogłabym zrobić bułeczki nadziewane farszem pikantnym?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
kawazmlekiem @ 16 Jul 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1153741Hmmm, przedziwne jest to połączenie drożdży i proszku do pieczenia, ale skoro się sprawdza, to chyba spróbuję. A gdybym do ciasta dodała mniej cukru, pewnie mogłabym zrobić bułeczki nadziewane farszem pikantnym?
ja już gdzieś, kiedyś widziałam połączenie drożdży i proszku. Ale, o ile pamiętam to było tam duuuuuużo drożdży i sporo proszku. Nie testowałam tamtego, ale dzisiaj sobie przypomniałam, że można by coś tak zrobić. Wpadło mi do głowy, że robiłam przecież ciasta ma maślance, gdzie do maślanki dodawałam proszek i ciasta super pychotka mi wychodziły. No to dlaczego by nie zrobić takiego drożdżowego ? Zrobiłam i wyszło
icon_mrgreen.gif

Zauważ Kawo, że ciasto jest dosyć bogate w żółtka i masło, a jednak drożdży jest mało. A ilość cukru to zawsze można dowolnie dawać. Obawiam się, że to ciasto może być jednak zbyt delikatne do bułeczek z takim farszem. Nie wiem czy nie lepsze by było TO CIASTO (jest super po prostu. Będziesz na pewno zadowolona)
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
połączenie drożdży i proszku widziałam i w książce Pucha i w jakieś książce z czasów PRL-u i pamiętam ,ze wtedy to piekłam i było bardzo smaczne
Fakt , takie zdjęcia powinny być regulaminowo zabronione
icon_mrgreen.gif
bo ja się obśliniłam po pas
zahnlos.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
kawazmlekiem @ 16 Jul 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1153755Matko jedyna, takie zdjęcia stanowczo powinny być zakazane
icon_lol.gif
Margot @ 16 Jul 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1153851Fakt , takie zdjęcia powinny być regulaminowo zabronione
icon_mrgreen.gif
bo ja się obśliniłam po pas
zahnlos.gif
to ja bidula latam na balkon, w jednej ręce trzymam bułę, w drugiej aparat co by tylko można było tylko dokładnie pokazać "wnętrze" buły, a tu - ZAKAZ pokazywania
icon_redface.gif












rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Właśnie zakończyłam pałaszować jagodzianki numer II, już pojawiły się jagodzianki nr III.

Nie dadzom odpocząć ludziskom....!!!!
icon_wink.gif



P.S Ciekawe co by wyszło z połączenia drożdzy z sodą, może jagodzianki numer IV?
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Xavierka @ 16 Jul 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1153935Właśnie zakończyłam pałaszować jagodzianki numer II, już pojawiły się jagodzianki nr III.

Nie dadzom odpocząć ludziskom....!!!!
icon_wink.gif



P.S Ciekawe co by wyszło z połączenia drożdzy z sodą, może jagodzianki numer IV?
icon_mrgreen.gif
jakoś muszę chyba ponumerować te swoje jagodzianki, bo przecież każde z nich są inne. I niekoniecznie chodzi tu o połączenie drożdży z innym spulchniaczem. To ciasto jest robione na maślance
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Odpowiem za Krysię - tak, przynajmniej Google tak to tłumaczy. A to drugie, przy szklance to "bullet", czyli 1657357501173.png
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Dokładnie pół łyżeczki. W wielu przepisach widzę te robaczki zamiast np. 1/2 czy innej miary. Coś przy przenosinach forum się zadziało
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Dzięki dziewczyny. Ciasto cudowne, bogate jak na brioszkę, wspaniale się zagniatało. Pakuję do torby i jadę robić jagodzianki. :)

EDIT:
Edytowałam i poprawiłam te robaczki, żeby już nikt nie miał wątpliwości. :)

EDIT2:
Nie chciało nam się tracić czasu na lepienie bułeczek, a że ciasto było luksusowe, zrobiłyśmy placek z jagodami i kruszonką. Wyszedł pyszny, będzie powtórka. :mniam:
 
Ostatnia edycja:
  • Like
Reakcje: yrsa i Krystyna9