Kofty z ciecierzycy

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Zrobilam ostatnio smaczne kofty z gotowanej ciecierzycy. Mialam pare upieczonych papryk wiec tez dodalam. Nie zapisalam niestety dokladnych proporcji wiec tak z pamieci, droga Buko, wpisuje dla ciebie:

ok 500g ugotowanej ciecierzycy
2-3 upieczone czerwone papryki, bez skorki, pokrojone
kilka namoczonych suchych moreli, pokrojone
kilka daktyli medjool, pokrojone
1 cebula, posiekana
czosnek zmiazdzony
oliwa z oliwek
platki ziemniaczane
mielona kolendra
mielony kumin
mielony cynamon
sol
pieprz
chilli w proszku
zielona pietruszka



Cebulke zeszklilam na oliwie z oliwek, dodalam czosnek. Do blendera wrzucilam ciecierzyce i pulsujac kilka razy odrobine rozdrobnilam. Odjelam 1/3. Do blendera wrzucilam owoce, cebulke z czosnkiem i przyprawy. Zmiksowalam na gladka mase. Wyjelam do miski, dodalam zarezerwowalana ciecierzyce i tyle platkow ziemniaczanych aby powstala zwarta masa, wmieszalam odrobine sody (1/4), przyprawilam do smaku. Uksztaltowalam ok 15 cm kofty, wypedzlowalam je oliwa i ulozylam na blasze. Pieklam w 180C ok 10 -15 min.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Miło, że pamiętałaś o mojej prośbie.
icon_smile.gif
Świetna odmiana po mięsnych, zwłaszcza na nadchodzące ciepłe dni, a jakiś dip na jogurcie się wymyśli.
lecker.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Drobiazg.

Oprocz sosu na jogurcie jakis pikantny czerwony tez sie nada, albo sos tahini (gdzies tu wpisywalam kiedys).
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Pusia dobre to? bo ja co dwa dni mam na obiedzie 8 osób , wszystko bardzo roślinnożerne ( z przekonania albo i nie), dzieciom takim jeszcze małym (7i 11 lat) by smakowało ?

A ten sos tahini to tu jest , bo przeszukałam i nie znalazłam
icon_sad.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
Margot @ 21 Jul 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1582942A ten sos tahini to tu jest , bo przeszukałam i nie znalazłam
icon_sad.gif
Jak nie ten to inny
icon_smile.gif


Sos tahini:

2 łyżki tahini
2 łyżki soku z cytryny
3 - 4 łyżki wody
pół małego ząbka czosnku
sól i świeżo mielony czarny pieprz

Sos tahini z jogurtem
250 g jogurtu
1/2 łyżeczki kuminu
2 łyżki tahini
ząbek czosnku ( przeciśnięty przez praskę)
dosmaczamy sokiem z cytryny i szczyptą grubo mielonej soli.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Margot @ 21 Jul 2015, 06:18 ) index.php?act=findpost&pid=1582942Pusia dobre to? bo ja co dwa dni mam na obiedzie 8 osób , wszystko bardzo roślinnożerne ( z przekonania albo i nie), dzieciom takim jeszcze małym (7i 11 lat) by smakowało ?

A ten sos tahini to tu jest , bo przeszukałam i nie znalazłam
icon_sad.gif
Alu, pyszne! Moim dzieciom smakuja bardzo, robilam je juz kilkakrotnie. Sosy tu naprawde rozne pasuja, tahini sos szczegolnie.

mysle, ze go nie znalazlas bo podalam go wpisujac przepis na miesne danie, ale oto on:

Sos tahini

200ml tahini
4 zabki czosnku
sok z 3 cytryn (u mnie sok z 1 cytyny i 2 limonek)
1/2 lyzeczki soli Maldon
60ml wody (ja dodalam reszte soku pomidorowego z puszki z ktorej bralam pomidory)
40ml melasy granatowej
1 lyzke pasty chilli



Blenduje wszystkie skladniki az powstaje gladki sos. Slodko-kwasny, umiarkowanie pikantny.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jesli masz to daj, czemu nie. Sama pewnie bym tak zrobila gdybym miala jakies resztki ziemniakow, a ze nie mialam to platkow ziemniaczanych uzylam bo mam paczke zawsze pod reka. Poza tym zdaja sie byc idealne we wszelkich burgerach, szczegolnie vegetarianskich - pochlaniaja wilgosc z innych skladnikow, dajac tym samym mase, ktora sie lepiej daje formowac i zachowuje ksztalt, bez nadmiernego wysuszania wnetrza po upieczeniu.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Moje byly bez patykow. Zwykle walki ksztaltowalam.

I mam nadzieje, ze masz na mysli ciecierzyce, a nie cieciorke
icon_wink.gif
 

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Zaciekawił mnie ten przepis bardzo. Zwłaszcza, że chyba mam mieć znajomych na weekend i zastanawiam się, czy by tego na grillu nie można było?
gruebel_2.gif
I jeszcze chciałam spytać, czym najlepiej zastąpić te płatki ziemniaczane, bo nie posiadam takich cudów
icon_sad.gif
Czy tak, jak pisze Marg - ugotowanymi ziemniakami? Czy może jest jakiś lepszy substytut - bo ugotowane ziemniaki to już chyba nie wchłoną zbyt wiele? Chyba, że by takie z poprzedniego dnia dać, jak na kopytka?
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Poser, a płatki jaglane? Dodawałam je ostatnio do kotlecików warzywnych i sprawdziły się z powodzeniem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
W Auchan na pewno będą i ziemniaczane, i jaglane.
Myślę, że nadadzą się też otręby - orkiszowe, owsiane czy jakie tam masz.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,317
1,613
113
poserbaby @ 27 Jul 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1583679Pojęcia żywego nie mam gdzie tu Lidl właśnie i smuci mnie to niezmiernie
cry_1.gif
Biedr mam milion w okolicy i tego Auchana. Rozejrzę się. A która z tych rzeczy jest w Lidlu, Yrs?
Jaglane

Joanna @ 27 Jul 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1583681W Auchan na pewno będą i ziemniaczane, i jaglane.
Naprawdę? To może i w moim Leclercu będą. Ziemniaczanych chyba nigdzie stacjonarnie nie widziałam
gruebel_2.gif
. Kupowałam w Bogutynie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: