Konfitura gruszkowa od Meli

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Mela to moja kuzynka, która robi pyszności i mnie nimi czasem obdarowuje. Przepis na przewściekle słodką, ale przewściekle dobrą konfiturkę według Meli:


1 kg gruszek, 1 kg cukru, wanilia lub goździki



gruszki obrać i pokroić,

trochę wody wlać do garnka (1/3 szkl.), wsypać 1/2 kg cukru i wanilię lub goździki, zagotować

powstały lukier ostudzić i dodac owoce, następnie zagotować

odstawić na 8 godz.

odcedzić gruszki, do syropu dodać 1/2 kg cukru (resztę) - zagotować

zagotowany syrop ostudzić i wrzucić doń owoce

gotowac ze 20 min.

ostudzić, sprawdzic gęstość

jeśli jeszcze nie jest dość gęste, zagotować i pogotować z 10 min.

i do wyparzonych słoików
icon_smile.gif


No to tak to wygląda. Jeszcze nie robiłam, musze dokupić gruszek, bo jakieś łajzy gwizdnęły działkowe
baa.gif

I ostrzegam, konfitura jest naprawdę masakrycznie słodka :D
 

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
Kawo - spełniasz marzenia
icon_biggrin.gif
właśnie sobie zamarzyłam o przerobieniu jakoś gruszek a tu żaden przepis jakoś mnie "nie ruszył"
icon_wink.gif
Jak tylko zwolnię gary (w jednym wiśnie, w drugim śliwki) pędzę po gruszki!
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,333
1,401
113
CYTATpowstały lukier ostudzić i dodac owoce, następnie zagotować
CYTATodcedzić gruszki, do syropu dodać 1/2 kg cukru (resztę) - zagotować

zagotowany syrop ostudzić i wrzucić doń owoce
CYTATostudzić, sprawdzic gęstość
Jestem w połowie, czyli po pierwszym zagotowaniu gruszek w syropie. Mam pytanie: czy koniecznie trzeba studzić zanim włoży się gruszki
icon_question.gif
A do słoików to chyba trzeba gorące wkładać i do góry nogami, żeby się zamknęły
icon_question.gif
I myślę, że chyba nie zaszkodzi przerwa między gotowaniami dłuższa niż 8 godzin
icon_question.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,333
1,401
113
Podzielę się swoimi doświadczeniami z robienia tej konfitury. Miałam 1 kg twardych gruszek (klapsy), użyłam 1 kg cukru. Robiłam dokładnie wg przepisu łącznie ze studzeniem i dogotowaniem dodatkowo około 10 minut. Wyszły mi z tego 2 słoiczki i zostało 1/2 litra syropu. W słoikach też jest bardzo dużo syropu. Odniosłam wrażenie, że albo powinno być duuużo więcej gruszek na taką ilość cukru, albo, że na 1 kg gruszek pół kilo cukru to aż nadto.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Hazo, nie odpowiem Ci na to pytanie i nie jestem w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak Ci się porobiło. Wkleiłam przepis Melki, jadłam konfiturę, ale jej nie robiłam jeszcze. Mam dopiero zamiar za nią się wziąć. Ale wykorzystam Twoje doświadczenia, a Melki się zapytam, jak to tam z tym syropem było.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,333
1,401
113
Kawo, ja nie wpisałam swoich uwag, żeby krytykować przepis. Napisałam tylko, jak mnie się porobiło. Po pierwszym włożeniu gruszek było ich dużo, ale w miarę gotowania gruszki robiły się coraz mniejsze, tak jakby ich ubywało, a syrop był. I nie wlałam nic więcej wody - tylko 1/3 szklanki tak jak w przepisie. Może to trzeba brać inne gruszki.
Zabaczę, jeśli do jutra syrop nie będzie twardy, to dokupię gruszek i w nim pogotuję. Szkoda mi jest go tak po prostu wylać do zlewu.
A tak wyglądają moje słoiczki:

R__ne_001.jpg
 

Załączniki

  • R__ne_001.jpg
    R__ne_001.jpg
    45.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Na widok zdjęć dostałam slinotoku :D A przy okazji: bardzo ładne słoiki.
Hazo, wiem, że nie krytykowałaś i wcale tak tego nie odebrałam. Po prostu czułam się w obowiązku odpowiedzieć, bo zadałaś pytania, poza tym sama jestem ciekawa, jak to tam z tym sokiem u niej było.
icon_smile.gif
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
hazo @ 19 Sep 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=365892Kawo, ja nie wpisałam swoich uwag, żeby krytykować przepis. Napisałam tylko, jak mnie się porobiło. Po pierwszym włożeniu gruszek było ich dużo, ale w miarę gotowania gruszki robiły się coraz mniejsze, tak jakby ich ubywało, a syrop był. I nie wlałam nic więcej wody - tylko 1/3 szklanki tak jak w przepisie. Może to trzeba brać inne gruszki.
Zabaczę, jeśli do jutra syrop nie będzie twardy, to dokupię gruszek i w nim pogotuję. Szkoda mi jest go tak po prostu wylać do zlewu.
A tak wyglądają moje słoiczki:

Pokaż załącznik 722
Hazo,
Tłumacz sie zaraz skąd masz takie pięke słoiki :D. Ja też chcę. Moga być bez zawartości ;). Tę sobie doprodukuję :D
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,333
1,401
113
Wczoraj pojechałam specjalnie do Auchan po słoiki - niet, potem byłam w Championie i Lidlu - też nie ma i nie będzie. A konfitura już była prawie gotowa. No i z tego wszystkiego kupiłam w Lidl'u 2 słoiki po 500g miodu, przelałam je do litrowego słoja i stąd mam konfiturę w takich ładnych. :D
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Znana wielu Vjesja zrobiła tę konfiturę z połowy cukru, dodała sok z cytryny i anyżowe gwiazdki i mówi, że konfotura wyszła super.
icon_smile.gif
 

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
No to jestem "w trakcie"
icon_biggrin.gif
pachnie cudnie....

Gruszki juz w słoiczkach - z 1,8kg wyszły 3 i pół słoiczka 0,37l.
Niestety nie chciały się zagęścić
icon_frown.gif
i tak dosmażałam, dosmażałam, aż się ciemne zrobiły
icon_frown.gif

Ale w smaku PYCHA!!!! Dodałam goździki i sok z cytryny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: