Łaciate kruche z wiśniami pod bezą

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
troszkę zerznięte z siostry Anastazji

3 zółtka
2,5szkl mąki
2,5łyzeczki proszku do pieczenia
łyżeczka cukru waniliowego
200g Kasi
3łyzki cukru pudru
2łyżki kakao
prawie cała łyżka octu

bułka tarta

wiśnie(nie mam wagi i zbieram z drzewa ale jest ich tyle ze pokrywaja mi dno patelni o srednicy ok 30cm, pewne z pól kilo czyli normalnej nie małej patelni)
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
pół filiżanki wody
2łyzki cukru

3białka
szczypta soli
3/4szkl cukru

żółtka rozbełtać z cukrem, połączyć z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia i margaryna i zagnieść ciasto.
podzielić na 3 równe części, jedna wykleić blache, podziabać widelcem, lekko posypać bułką tartą, druga połączyć z octem , trzecia z kakao i druga i trzecią zamrozić
wiśnie wydrylować, podsmażyć aż puszczą sok z cukrem i dodać rozmieszana w zimnej wodzie mąkę, lekko jeszcze podgotować mieszając aż sie zrobi kisiel i ostudzić
ubić piane z białek i cukru
wyłożyć wiśnie na pierwsze ciasto, na nie zetrzeć na grubej tarce po połowie zamrożonych ciast wyłożyć ubitą piane z białek zetrzeć resztę zamrożonych ciast
używam małej tortownicy
ok 30 min w ok 180C
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alisia

Member
Sie 21, 2006
515
0
0
moni77 @ 6 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=5346582,5łyzeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Ile ma byc tego proszku do pieczenia
icon_question.gif
Ciekawy przepis, do wypróbowania w kolejce.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
DSC00266.JPG

DSC00273.JPG

Upiekłam dziś. Mam uwagi. Ciasto położone bezpośrednio na wiśnie nie upiekło się dobrze. Piana nie wysuszyła sie w ogóle, ale to akurat nie przeszkadza. Piana jest bardzo słodka i dobrze komponuje sie z kwaskowatymi wiśniami.
Moim zdaniem, lepiej byłoby zrobić spód ciasta z połowy całości, położyć wiśnie (doskonałe z tym kisielem) potem pianę i na wierzch utartą drugą część ciasta. Nie dam następnym razem kakao, nie widzę potrzeby.
Kruche ciasto jest znakomite w smaku. U mnie w piekarniku z wentylatorem w temperaturze 185 stopni siedziało 50 minut. Wierzch i spód upiekły sie pięknie - co widać na zdjęciu, środek gorzej.

Myślę, że wiśnie od spodu a piana z wierzchu blokowały dostęp ciepła do tej środkowej części ciasta i dlatego jest niedopieczone. Może mój piekarnik słabo piecze?
 

Załączniki

  • DSC00266.JPG
    DSC00266.JPG
    601.2 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC00273.JPG
    DSC00273.JPG
    536.1 KB · Wyświetleń: 1

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Maryno, toz ja sie usliniłam jak prosiatko przy twoim zdjeciu
icon_eek.gif
lecker.gif
Bosko wyglada - to dopiero reklama
mniam.gif
 

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
Maryno absolutnie nie wiem czemu ciasto srodkowe sie nie dopiekło...mnie sie dopieka a piana na owoce to boje sie że wyjdzie paciaja a tak sie daje kroic i wyglada ładnie a dodatek kakao to wizualnie smakowy efekt jak dla mnie:)
Moze sie nie dopiekło bo wiśnie były za soczyste...postaram sie o swoje zdjecia
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Moni, ja sie tak łatwo nie poddaję. Rodzinie ciasto smakowało bardzo, nikt nie zauważył, że w środku niedopieczone.
Zrobie to ciasto jeszcze raz, bo jest pyszne. Myślę, że każdy piekarnik jest inny i trzeba próbować wybrać optymalne warunki.
Bardzo możliwe, że dałam za dużo wiśni i kisiel powstały na bazie soku był wprawdzie pyszny, ale tworzył zbyt gruba warstwę. Wiśni mam mnóstwo, zrobię teraz troszkę inaczej - na spód położe ciasto, na to wiśnie, ale pojedyńczą warstywę
i reszta jak w przepisie.

Dziękuję za przepis.
Matka powiedziała, że ciasto jest widowiskowe i nadaje sie na przyjęcie. Tu sie z nią zgadzam
icon_mrgreen.gif
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Pyszne!
mniam.gif
Zrobiłam z mrożonymi wiśniami (jeszcze miałam z zeszłego roku
icon_smile.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

anowid

Member
Lut 19, 2007
562
0
0
Smaczne i szybkie w przygotowaniu
lecker.gif
anbetung.gif

Dziękuję i polecam serdecznie!

Poszłam jednak za wskazówkami Maryny, ciasto podzieliłam na dwie części, i nie dodawałam kaka, ani octu.
Czyli było> ciasto-wiśnie(drylowane ze słoika w rumie)-piana-ciasto
Pięknie wyrosło i pięknie smakuje!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

anowid

Member
Lut 19, 2007
562
0
0
Upiekłam ponownie bez kakao i octu ... super smaczne
lecker.gif
 

Załączniki

  • PICT0009s.jpg
    PICT0009s.jpg
    120.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
ooooo, podobne kupiłam jakiś czas temu (z ciekawości, bo zazwyczaj piekę sama wszystko) w nowo otwartej cukierni w Netto i było rewelacyjne!!! Tyle, że miało zamiast wiśni czarną porzeczkę , którą w cieście pokochałam!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: