Paszteciki lub pierożki*

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
pasz8.JPG

Składniki na ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 150 g margaryny
-1/2 szklanki gęstej, kwaśniej śmietany (18 - 22%)
- 30 g drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru

Śmietanę wymieszac z drożdżami i cukrem aż do rozpuszczenia drożdży. Mąkę posiekac z margaryną (ja margarynę ucieram na tarce-grube oczka). Dodac sól i śmietanę z drożdżami. Wyrobic ciasto, aż będzie gładkie i lśniące ( u mnie trwało to coś około 5 minut). Odstawic na 30 minut, pod przykryciem. Po tym czasie , możemy ciasto dowolnie formowac.
Paszteciki: z kawałka ciasta formuję wałeczek, który rozwałkowuję na długi prostokąt. Na środku prostokąta, przez jego całą długośc, układam farsz. Jeden brzeg ciasta zakładam za farszem i dociskam. Roluję do drugiego brzegu ciasta. Powstały wałek ciasta z farszem, kroję na ukos niczym takie duże kopytka.
Pierożki: Z kawałka ciasta formuję wałeczek (trochę grubszy od poprzedniego) i tnę na kawałki długości ok.4-5 cm . Teraz każdy kawałek ciasta rozwałkowuję, układam farsz, zakładam ciasta z jednej strony na drogą, mocno zlepiając brzeg. Ja formuję na brzegu "falbankę", która niestety trochę się rozłazi podczas pieczenia.

Paszteciki lub pierożki, układamy na blaszce i smarujemy ubitym jajkiem . Pieczemy do zrumienienia (u mnie 25 minut) w temperaturze 180 stopni.

pier2.JPG

Podajemy do barszczu czerwonego
 

Załączniki

  • pier2.JPG
    pier2.JPG
    82.5 KB · Wyświetleń: 7
  • pasz8.JPG
    pasz8.JPG
    82 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
Bea wielkie dzieki
anbetung.gif
wyglada wszystko przepysznie . Caly komplet juz zapisalam
icon_wink.gif
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Piekłam w/g przepisu ale moje ciasto zupełnie nie wyglądało jak na zdjęciu (nie wiem czemu ale nastawiałam się ze będzie to odrobine przypominać maślane bułeczki).
No i mielenie warzyw z mięsem a w zasadzie marchewki - tez nie dla nas, dzieci od razu ją wyczuły i skończyło się "rumakowanie" ;)

Niemniej, samo ciasto łatwo się przyrządza, łatwo wałkuje i roluje, troszkę gorzej szło mi krojenie go na kawałki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Arabeska @ 5 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=784917Piekłam w/g przepisu ale moje ciasto zupełnie nie wyglądało jak na zdjęciu (nie wiem czemu ale nastawiałam się ze będzie to odrobine przypominać maślane bułeczki).
No i mielenie warzyw z mięsem a w zasadzie marchewki - tez nie dla nas, dzieci od razu ją wyczuły i skończyło się "rumakowanie" ;)

Niemniej, samo ciasto łatwo się przyrządza, łatwo wałkuje i roluje, troszkę gorzej szło mi krojenie go na kawałki.
No popatrz, a ja ładuję marchewkę i inne korzonki, bo mięso nie jest wtedy suche a warzyw i tak się nie wyczuwa. No, chyba że jest ich b.dużo. Czasami gotuję trochę kapusty kiszonej, którą siekam i dokładam do mięcha. Farsz jest wtedy bardziej wyrazisty w smaku.
 

abbra

Member
Mar 9, 2008
302
0
16
Krystyno , zrobiłam na Sylwestra paszteciki wg Twojego przepisu - były pyszne ! Nadziałam je farszem pieczarkowo-cebulowym - i do tego czerwony barszczyk do popicia - bardzo nam smakowała taka przekąska
icon_smile.gif