Peanut Butter Pie

dory2

Member
Paź 6, 2007
46
0
0
Cześć wszystkim !
Podaję przepis na jedno z moich ulubionych "ciast". Przepis znalazłam w gazecie US weekly, jak jeszcze mieszkałam w Stanach i wszyscy bardzo chwalili sobie tego "placka". Mam nadzieję, że i Wam zasmakuje !
Przepis podam najpierw tak jak był w gazecie a potem dorzucę swoje zdanie
icon_smile.gif

(Uwaga, miarą jest US cup, który jest z zasady trochę mniejszy niż nasza szklanka ale patrząc na to, że prawie wszystkie miary są w szklankach można uzywać tej naszej, polskiej :D)
Przepis na blaszkę 23 cm

3/4 szkl. Czekoladowych kropelek (może być czekolada gorzka poszatkowana)

2 szkl. Śmietany kremówki

1 1/4 szkl. precli lub paluszków, zmielonych w malakserze (im drobniej tym lepiej)

3/4 szkl. uciśniętego ciemnego brązowego cukru

6 Łyżek masła, roztopione

1/2 szkl. serka śmietankowego (typu philadelphia, dobrym odpowiednikiem jest serek Łaciate)

1/3 szkl. masła orzechowego

1. W mikrofalówce podgrzewać czekoladę ze szklanką śmietanki aż do rozpuszczenia (ok 1,5 min), wymieszać do połączenia czekolady z płynem i odstawić najlepiej do zamrażarki
2. Połączyć zmielone precle lub paluszki z masłem i 1/4 szklanki brązowego cukru. Wyłozyć na blaszkę, podociskać tworząc spód. Wstawić do zamrazarki lub lodówki.
3. W mikserze ubić serek smietankowy z masłem orzechowym i 1/2 szkl brązowego cukru aż do momentu kiedy cukier nie będzie mocno wyczuwalny
4. W osobnej misce ubić pozostałą szklankę kremówki
5. Połączyć bitą śmietanę z kremem orzechowym (najlepiej dodawać po trochę śmietany do ubijającej się masy orzechowej)
6. Powstałą masę wyłożyć do blaszki, wyrównać powierzchnię, wstawić do lodówki
7. Wyjać zimną śmietanę czekoladową i ubić ją do momentu "soft peaks" (jest sztywna ale nie na tyle sztywna żeby trzymała mocno kształty - NIE MOŻE JEDNAK PŁYNĄĆ)
8. Masę czekoladową wyłożyć na ciasto, wyrównać i schłodzić co najmniej 3 godziny

Moje uwagi:
1. Po pierwsze: mimo, ze ja uwielbiam smak tego deseru, zanim postanowicie go przyrządzić, spójrzcie dokładnie i pomyślcie czy będzie wam odpowiadał taki smak. Ciasto nie jest zbyt słodkie ale ja i tak mam go dosyć po jednym kawałku bo ma bardzo bogaty smak (trochę jak Reese's Peantut Butter Cups, jeżeli ktoś próbował)
2. Moim zdaniem w przepisie jest za mało masła, po dodaniu 6 łyżek, masa kruszy się i nie jest plastyczna, ja zwykle zaczynam od dodania 6 łyżek a następnie "dotapiam" po trochę i sprawdzam w palcach czy taka konsystencja mi odpowiada.
3. Jak już napisałam, najlepiej jest zmielić precle prawie do konsystencji mąki
4. Ciasto najlepsze jest (i najlepiej się kroi) dopiero na następny dzień.

Całe ciasto ma słodko-słony smak. Masy są puszyste, ta czekoladowa w konsystencji przypomina mus. Mi bardzo smakuje i mam nadzieje, że tym odważnym które się na niego pokuszą też zasmakuje.

Pozdrawiam !

 

Załączniki

  • zdjęcie.JPG
    zdjęcie.JPG
    1.6 MB · Wyświetleń: 0
  • dd.PNG
    dd.PNG
    791.9 KB · Wyświetleń: 0
  • ddd.PNG
    ddd.PNG
    786.8 KB · Wyświetleń: 0