Pierniczki z ziemniakami

rosalind

Member
Lip 22, 2007
151
0
0
Dzięki dziewczynom z blogu Domowe wypieki wczoraj przy pomocy Młodego powstały najpyszniejsze jak dotąd pierniczki, w dodatku robiło się je bardzo przyjemnie i szybko nawet jak na pracę z 3,5 latkiem który ma swoją wizję piernikowania
icon_smile.gif


- 300 g ziemniaków ugotowanych
- 250 g miodu ja dodałam gryczany
- 150 g cukru
- 130 g masła
- 450 g mąki pszennej
- opakowanie przyprawy do piernika
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka sody
- 1 jajko
- powidła śliwkowe

Ziemniaki ugotowaliśmy i na gorąco przecisnęliśmy przez praskę, do rondla wrzuciliśmy masło, miód i cukier, podgrzaliśmy do rozpuszczenia cukru i wrzuciliśmy ziemniaki a następnie wymieszaliśmy do gładkiej konsystencji.
Do sporej miski wrzuciliśmy mąkę, przyprawę do piernika, szczyptę soli i sodę. Do ostudzonej masy miodowo-ziemniaczanej dodaliśmy jajo i wymieszaliśmy, następnie połączyłam mąkę i masę miodowo-ziemniaczaną i wyrobiłam gładkie lśniące ciasto, które powędrowało na 20 minut do lodówki. Przygotowaliśmy sobie blaszki, powidła i kieliszki do wycięcia kółeczek.
Ciasto zostało rozwałkowane, synuś wycinał kółeczka a ja na jedno z nich nakładałam powidła i drugim nieco rozciągniętym przykrywałam następnie lekko przyciskając i rozciągając brzegi, następnie taki placuszek ponownie trafiał do wykroju pod kieliszek i na blaszkę. Smarowane mlekiem lub jajkiem są gotowe po ok 7 minutach w 180 ?C.
Nie trzeba ich wałkować przez folię można to zrobić na leciutko posypanej mąką stolnicy, świetnie się je wtedy obrabia.

Pierniczki są tez dobre wycięte foremką bez nadziewania
icon_smile.gif

Oryginalny przepis pochodzi z bloga http://domowe-wypieki.com/pierniczki-ziemn...wane-powidlami/
pierniki1.jpg
 

Załączniki

  • pierniki1.jpg
    pierniki1.jpg
    325.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: