Piernik dyniowy

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Piernik dyniowy

Źródło: http://nakuchennymprogu.pl/piernik-dyniowy-weganski/

Składniki (na keksówkę o wymiarach 20 x 10 cm)

100 g mąki gryczanej
60 g mąki z orzechów włoskich lub orzechów tartych (zamiennie orzechy laskowe)- ja dałam mielone migdały
20 g zmielonego złocistego siemienia lnianego
230 g purée z dyni (z ok. 650 g dyni ważonej w całości)
60 g ksylitolu
3 łyżki płynnego miodu (lub w wersji wegańskiej syropu daktylowego)
1 łyżka melasy z karobu (opcjonalnie) - nie dawałam
6 łyżek oleju
6 łyżek wody lub mleka (może być roślinne)
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżeczka cynamonu
3/4 łyżeczki goździków
1/2 łyżeczki trawy cytrynowej (opcjonalnie) - nie dawałam
po 1/3 łyżeczki imbiru i anyżu ( u mnie tylko imbir, bez anyżu)
po dużej szczypcie kurkumy i kardamonu
szczypta soli
po 1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia oraz sody oczyszczonej
garść pestek dyni lub posiekanych orzechów (do posypania)

Zważ dynię w całości, następnie usuń skórkę oraz środek z pestkami. Pokrój miąższ na mniejsze kawałki, wrzuć do garnka, wlej odrobinę wody (tylko na początku, aby zapobiec przypaleniu, zanim dynia puści sok) i duś dynię na średnim ogniu, aż stanie się miękka. Przestudź i zmiksuj na purée. Odważ 230 g.

W misce wymieszaj wszystkie suche składniki: mąki, przyprawy, ksylitol, proszek do pieczenia oraz sodę. W osobnej misce wymieszaj mokre składniki: miód, melasę, olej, wodę lub mleko, ocet oraz purée z dyni. Wlej mokre składniki do suchych i dokładnie, szybko wymieszaj. Przełóż masę do keksówki, wierzch ciasta posyp pestkami dyni lub orzechami. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 50 minut. Jeśli ciasto zbyt mocno się zrumieni, pod koniec pieczenia przykryj foremkę folią aluminiową.

Moja wersja:
Piekłam w większej keksówce (23x11), dodałam dla pewności jedno jajko i nie posypywałam ziarnami, tylko oblałam czekoladą o zawartości 85% kakao.
Dałam domowe puree dyniowe ze słoiczka - wystarczył jeden o poj. ok 250- 300 ml.
Bardzo smaczny, wilgotny i aromatyczny.
Następnym razem zrobię z orzechami.

piernik_dyniowy_gryczany.jpg
 

Załączniki

  • piernik_dyniowy_gryczany.jpg
    piernik_dyniowy_gryczany.jpg
    85.5 KB · Wyświetleń: 132
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Przepis ma 5 lat, ale dopiero teraz zupełnie przez przypadek go znalazłam. Piernik jest bardzo smaczny. Z przypraw dałam 2 łyżeczki przyprawy do piernika i trochę kurkumy, 2 łyżki miodu i 2 łyżki syropu daktylowego, zamaist ksylitolu zwykły cukier. Użyłam orzechów laskowych i mleka owsianego.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Robię regularnie od stycznia, mimo że sezon piernikowy za nami. Cały czas unikam glutenu i to ciasto jest wspaniałe. Dzieci glutenowe też ze smakiem zjadają.