Placek "Колотый"

anni

Member
Wrz 1, 2009
284
0
0
DSC05633.JPG


Składniki:

Ciasto:
* 4 żółtka
* 1 szklanka cukru
* 125 g masła lub margaryny, miękkie
* 0,5 szklanki smalcu miękkiego
* 0,5 szklanki śmietany
* 1 łyżeczka sody zgaszonej octem
* mąka (ilość w przepisie)

Dodatkowo: gęsty dżem lub powidła śliwkowe

Krem:
można zrobić dowolny, ulubiony krem budyniowy lub mleko skondensowane słodzone ubite z masłem.

Miękki tłuszcz (masło i smalec) utrzeć z 0,5 litra mąki, dodać żółtka ubite z cukrem, śmietanę i sodę. Zagnieść miękkie, delikatne ciasto, dodając jeszcze po trochu mąki dla osiągnięcia miękkiego ciasta.
Ciasto podzielić na 4 części i wstawić na pół godziny do lodówki.
Na pierwszą część ciasta, rozwałkować jedną część ciasta z lodówki i posmarować obficie powidłami. Rozwałkować kolejną część ciasta i ułożyć ją na części posmarowanej powidłami. Otrzymamy takie "podwójne" ciasto z powidłami w środku. Brzegi możemy zaszczypać, aby powidła nie wypływały.
Wierzchnie ciasto gęsto ponakłuwać i upiec na złoty kolor w piekarniku nagrzanym do 170 stopni w termoobiegu ( najwygodniej piec od razu dwa ciasta w jednakowych formach).
W taki sam sposób przygotować drugą część ciasta

Obie części ciasta dobrze wystudzić.

Przełożyć przygotowanym kremem.
Ciasto odstawić na kilka godzin, aby ciasto zmiękło od kremu

Uwaga:Ciasto pieczemy bez formy. Rozwałkowujemy na jednakowej wielkości prostokąty lub kwadraty i na papierze do wypieków, wstawiamy do piekarnika i pieczemy
 

Załączniki

  • DSC05633.JPG
    DSC05633.JPG
    75.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Baaaaaaaaaaaaaaardzo apetycznie wygląda. Ja bardzo lubię takie warstwowe placki
mniam.gif
Za to, nigdy jeszcze nie robiłam kremu z masła i mleka skondensowanego. Chyba muszę wreszcie zrobic