Półkruche ciasto z dżemem

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
składniki
3 szkl. mąki
1/2 kostki margaryny
1/2 szkl. cukru
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki śmietany
1/2 szkl. cukru pudru
1/2 szkl. dżemu

sposób przygotowania
Margarynę zetrzeć na tarce i zagnieść z mąką, proszkiem do pieczenia, 1 jajkiem i 1 żółtkiem, cukrem oraz śmietaną. Trzy czwarte ciasta rozwałkować i wyłożyć nim blaszkę, po czym podpiec w temp. 150 st. przez 20 min. Następnie rozłożyć na tym dżem i krateczkę z reszty ciasta. Piec w temp. 180 st. przez ok. 30 min. Z pozostałego białka i cukru pudru zrobic lukier, wylać na placek i piec jeszcze 20 min.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,416
3,725
113
Paulinka @ 1 May 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=497234Z pozostałego białka i cukru pudru zrobic lukier, wylać na placek i piec jeszcze 20 min.
Na pewno lukier, a nie bezę? Pierwszy raz się spotykam z pomysłem, by zapiekać lukier i jestem zaintrygowana...
icon_smile.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Tak, nie ubijać tylko utrzeć na lukier. Po zapieczeniu lukier zrobi się brązowy i lekko chrupki, pyszny!

Aha, jeszcze jedno- ostrożnie z ilością dżemu. Ja za pierwszym razem dałam centymetrową warstwę i było odrobinę przysłodkie
icon_wink.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Aha, zmieniłam temperaturę, bo 150 to jest wg mojego piekarnika, Joasiu dostosuj temp do swojego, nastaw taką w jakiej zwykle pieczesz kruche ciasto
icon_smile.gif
 

bezuna

Member
Kwi 24, 2006
228
0
0
MAm pytanie - czy spod ciasta pieczony w sumie 3 razy po 20-30 minut nie bedzie w rezultacie czarny???
ogolnie przepis bardzo mi sie podoba i zamierzam wreszcie wykorzystac 9 sloikow rozmaitych dzemow zalegajacych w lodowce, ledwie napoczetych
icon_biggrin.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
U mnie w piekarniku zdecydowana większość ciast piecze się minimum godzinę, i to w niskiej temp bo w wyższej jest tak że z zewnątrz czarny w środku surowy. Jeśli masz obawy, po prostu dostosuj czas i temperaturę pod siebie. Pierwsze podpiekanie zapobiega zakalcowi, drugie tworzy z lukru delikatną skorupkę. Zapewne można i wszystko na raz ciepnąć i wyjdzie, ale ja tego nie mogę zagwarantować bo robię to ciasto tak jak napisałam
icon_smile.gif