Ptasie mleczka - różne

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Żródła różne i zapomniane :roll: ;)

=======================

PTASIE MLECZKO TRÓJKOLOROWE

Składniki:
4 jaja, 1 1/2 szkl. cukru, 5 dag żelatyny, kwasek cytrynowy, kakao, 1 galaretka

Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie i podzielić na 3 części. Białka ubić z 1 szkl cukru, dodać trochę kwasku cytrynowego i podzielić na dwie części.
Do pierwszej dodać jedną część żelatyny, wymieszać i wylać na tortownicę. Wstawić do lodówki.
Do drugiej części dodać kakao i drugą część żelatyny, wymieszać i wylać do tortownicy na białą warstwę. Wstawić do lodówki.
Żółtka utrzeć z 1/2 szkl. cukru, dodać trzecią część żelatyny, wymieszać i wylać do tortownicy na kakaową warstwę.
Na wierzch wylewamy przyrządzoną wcześniej w 1 szkl. gorącej wody, tężejącą galaretkę. Można udekorować wiórkami kokosowymi lub posypać je pomiedzy warstwami (wybornie smakuja lekko podprażone).
Ptasie mleczko przechowywać w lodówce.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
PTASIE MLECZKO NA BIAŁKACH

Składniki:
2 łyżki żelatyny, 4 białka, 2 szkl. cukru

Dwie łyżki żelatyny namoczyć w niewielkiej ilości wody. Białka z jaj ubić z 2 szklankami cukru w mikserze na sztywną pianę, dodać zapach. Wymieszać z żelatyną i przelać na plaska blaszkę. Wstawić do lodówki. Po zastygnięciu polać ostudzoną galaretką. Gdy całość zastygnie, wyjąć, pokroić na małe kostki.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
PTASIE MLECZKO PRAWIE GOTOWANE

Składniki:
12 białek, 1 duża galaretka (jak słodka mniej cukru), 1 szkl. wody, 1/2 torebki żelatyny (rozpuszczonej w zimnej przegotowanej wodzie, 1 toreb. 6 łyżeczek), 2 szkl. cukru

Cukier, wodę, galaretkę i żelatynę zagotować ok. 3 min. (przed zagotowaniem ubić pianę). Zestawić z ognia, ubijać trzepaczką, w miarę ubijania dokładać po 1 łyżce piany.
Ubijać szybko, do smaku można dodać np. sok z cytryny, zapach. Wstawić do lodówki, wystudzić udekorować wg uznania.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
PTASIE MLECZKO "WEDLOWSKIE"

Składniki:
4 jajka, 1 kostka dobrego masła, 3/4 szkl. cukru, 2 paczki cukru waniliowego, żelatyna (2 małe torebeczki), 4 łyżki ciemnego kakao

Zalewamy żelatynę zimną wodą, niech namoknie i spęcznieje. Miękkie masło ucieramy z cukrem i z cukrem waniliowym. Dodajemy ostrożnie po jednym żółtku, ciągle ucierając. Ubijamy bardzo sztywną pianę z białek.
Żelatynę podgrzewamy, aż się rozpuści (nie gotować!) Mieszamy pianę z białek z masą maślano-żółtkową, dodajemy żelatynę. Wszystko razem mieszamy. Dzielimy na 2 części, do jednej z nich dodajemy kakao. Wylewamy do salaterki najpierw jedną, potem drugą masę, wstawiamy do lodówki i czekamy, aż zastygnie. Wierzch można polać czekoladą albo też galaretką owocową.
Pamiętam, że kiedyś zrobiłam ten deser tak: wylałam osobno na małe blaszki obie masy, gdy stężało, pokroiłam w kosteczki, wrzuciłam do szklanych pucharków, po czym posypałam bakaliami i polałam czekoladą. Wyglądało to bardzo ładnie i gościom się bardzo podobało.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
PTASIE MLECZKO Z GALARETKI I ŚMIETANKI

Składniki:
2 galaretki owocowe, 1 kubeczek 200 g śmietany lub 1 puszką mleka do kawy, biszkopty

Najprościej zmiksować ścinającą się już galaretkę owocową (zrobioną z 1/2 ilości wody, czyli najczęściej tylko z 1/4 l) ze śmietanką lub mlekiem do kawy.
Są tacy, którzy wrzucają do tego pokrojona w kostkę inna galaretkę (oczywiście już po tym nie miksują), ale ja wole zalać tylko taka masą biszkopty ułożone w foremce i na to jeszcze wylać inna galaretkę.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
PIANKA

Składniki:
1 puszka mleka skondensowanego NIESŁODZONEGO, 3 galaretki - 2 o takim samym smaku, np. agrestowe i 1 inna - np. malinowa, coś do dekoracji - może być ananas lub brzoskwinie z puszki, owoce sezonowe

Tortownicę dużą wysmarować masłem - zwłaszcza te rowki na dole, bo będzie przeciekać. Zagotować 1/2 l wody - rozpuścić w niej OBIE identyczne galaretki. Schłodzić, ale nie czekać aż zastygnie, bo będzie po zabawie! Ma być zimna, lecz płynna.
Zimne mleko skondensowane wlać do dużego garnka i ubijać ręcznie (współczuję!) lub mikserem kilka dobrych min., aż do uzyskania puszystej masy - znacznie zwiększa swą objętość! Początkowy brak reakcji spokojnie przeczekać. Do ubitego mleka nie przerywając ubijania wlać zimną galaretkę, rozmieszać starannie razem. Wlać masę do tortownicy, wstawić do lodówki. Jeśli galaretka była zimna masa nie przecieknie, bo zaczyna tężeć prawie od razu.
Przygotować drugą galaretkę - już w normalnym stężeniu, schłodzić. Na zastygniętej piance ułożyć owocowe "ozdóbki", zalać przestudzoną galaretką. I znów do lodówki. I już.
***
PUŁAPKI: Mleko trzeba schłodzić, co nie oznacza konieczności trzymania w zamrażalniku -wystarczy w lodówce, bo ciepłe się nie ubije. Ale zjeść się da, choć bardziej gumowate będzie.
Jak warstwa pianki nie zastygnie PRZED wlaniem galaretki dekoracyjnej - pianka może odwrócić proporcje, czyli "art-decor" ucieknie na dno.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
PTASIE MLECZKO

Składniki:
3 jajka, 1 szkl. cukru pudru, 1 kostka masła (250 g), 2 szkl. mleka (500 ml), 6 łyżek stołowych żelatyny łatwo rozpuszczalnej (Knorr), 2 czubate łyżki gorzkiego kakao, 1 cytryna, biszkopty (takie okrągłe), 1-2 galaretki na wierzch, ew. owoce z puszki

Mleko zagotować i studzić. Na spod okrąglej tortownicy ułożyć biszkopty, skruszyć tam, gdzie są szpary pomiędzy okręgami. Żelatynę rozpuścić w schłodzonym mleku. Żółtka utrzeć z masłem i cukrem pudrem na pulchną masę. Białka ubić na sztywną pianę.
Rozpuszczoną żelatynę wlać do masy, wymieszać, dodać pianę z białek, ale delikatnie, by nie strąciła pulchności. ½ masy podzielić i dodać kakao, wlać do tortownicy, do drugiej połowy - sok z cytryny. Poczekać chwilę, aż kakaowa masa trochę stężeje (2 m) i wlać na nią te cytrynową. Na końcu ułożyć owoce z puszki i zalać tężejącą galaretką (potrzebne 2 opakowania, jeśli małe). Włożyć do lodówki na 2 godziny.
***
Zamiast cytrynowej i kakaowej masy można zrobić waniliową lub rumową dodając zapachowych olejków.
Kakao dobrze jest najpierw rozpuścić w odrobinie ciepłego mleka - unika się wtedy grudek w masie.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
OLDA - a czemu tak uważasz?
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
Te pierwsze ptasie mleczko to smak mojego dzieciństwa. Długo szukałam tego przepisu !!! dzięki Ale mam smaka na to ptasie mleczko :mrgreen:
Niestety nie mogę go teraz zrobic, bo karmie piersia, a młody ma skazę białkową i nie jjem jajek
icon_sad.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
O Akulka super to zestawienie... 8)
Kiedyś bankowo coś wykorzystam :mrgreen:
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
e-lunia :knuddel: Kiedyś zrobisz, to tez smak mojego dzieciństwa ;) Ilona :mrgreen: Zobaczymy :lol:
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
PTASIE MLECZKO Z GALARETKI I ŚMIETANKI

Składniki:
2 galaretki owocowe, 1 kubeczek 200 g śmietany lub 1 puszką mleka do kawy, biszkopty

Najprościej zmiksować ścinającą się już galaretkę owocową (zrobioną z 1/2 ilości wody, czyli najczęściej tylko z 1/4 l) ze śmietanką lub mlekiem do kawy....
Na biszkopty lub pół cienkiego biszkopta kładę owoce i zalewam zmiksowaną galaretką z mlekiem skondensowanym (200ml). Świetne jest z truskawkami, brzoskwiniami lub bananami. I w dodatku jest lekkostrawna.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
To jeszcze jedno ptasie mleczko :lol: <PTASIE MLECZKA NIE TUCZA - wystarczy sobie to powtarzać, a po żadnym się nie utyje> :mrgreen: :

PTASIE MLECZKO NA SERKU HOMO

Składniki:
35 dag twarożku homogenizowanego, 3 jaja, 5 łyżek cukru, 3 cukry waniliowe, 3 łyżeczki żelatyny, 5 dag rodzynek, 1 łyżka posiekanej skórki pomarańczowej

Żelatynę zalać odrobiną zimnej wody, a gdy napęcznieje, rozpuścić we wrzątku.
Twarożek zmiksować z żółtkami i cukrami. Dodać żelatynę, znów zmiksować całość (15 s.). Dodać do masy ubitą pianę z białek i mieszając wmieszać równomiernie rodzynki i startą skórę z cytryny.
Można zamiast rodzynek i skórki dodać inne bakalie, a całość zalać galaretka ze sklepu (wsiąść tylko 1/2 wody do przygotowania) z owocami z kompotu.