" Ananasy" czyli konfitury z cukinii

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
na specjanle życzenie kermidt cytuję przepis z książki " Słońce w słoikch " I. Gumowskiej:
1 kg krążków cukinii
1 kg cukru
kwasek cytrynowy
aromat

Cukinię wybrać taką aby wycięte z niej krążki były mniej więcej średnicy słoika. Najlepsze są niskie, szerokie słoiki.
Cukinię, umyć, obrać ze skórki, pokroić w plastry grubości 1-2 cm., z każdego krążka delikatnie wyciąć gniazda nasienne. Krążki zważyć, wrzucić na wrzącą wodę, lekko osoloną i gotować jeszcze ok. 10 minut, aż stracą zapach surowizny i staną się przejrzyste. Z wody wyjmujemy je bardzo delikatnie, aby się nie połamały. Zostawiamy do obcieknięcia na sicie przez ok. 2-3 godziny.
Cukru tyle ile ważyły krążki wsypać do rondla, dolać wodę ( ok. 3/4 szklanki na 1 kg cukru) i ugotować gęsty syrop. Dodać do niego ok. ćwierć małej łyżeczki kwasku( na 1 kg cukru) i jakiś aromat -mogą to być goździki, cynamon, skórka cytrynowa czy pomarańczowa, wanilia i ponadto np. olejek ananasowy. Gdy przyprawy oddadzą swój aromat, wyjmujemy je. Do pachnącego syropu wkładamy cukinię-smażymy krótko-kilkanaście minut, aż nasiąkną syropem i aromatem. ( gdy za długo się smaży-ściemnieją)
Usmażone układamy w słojach jeden na drugim i zalewamy syropem. Natychmiast zamykamyi wstawiamy " pod kocyk"
Z tak przygotowanej cukinii można przyrządzić deser: w krążek dać serek homogenizowany, dookoła świeże owoce lub konfitury, trochę rodzynek, orzeszki, wafelki, bitą śmietanę.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja bym dała do ciasta oraz jako dekorację.
Chyba skuszę się, tylko zrobię ze zwykłej, zielonej - ona ma średnicę ogórka, bo takiej grubej nie widziałam nigdzie.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Kisiel, budyn będzie też dobry
daumen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Aaaaaa
anbetung.gif