Rogaliki / croissanty serowe wg Ayn

Rogaliki Serowe croissanty

Autor: Ayn

Składniki

1½ szklanki mąki ( 250 g, dałam 650 pół na pół z krupczatką)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

½ łyżeczki sody

½ łyżeczki soli

100 g masła ( pokroiłam w drobną kostkę)

125 g miękkiego kremowego twarogu 5 lub 9% ( dałam sernikowy Presidenta, 4% tłuszczu)

75 g sera Kashkaval / Caciocavallo lub Provolone, startego ( dałam tarty Cheddar)

125 g twarogu wiejskiego ziarnistego ( dałam 100 g twarogu President i 25 g camemberta)

1 jajko do posmarowania

trochę grubej soli do posypania (opcjonalnie)
20220206_134401[1].jpg


Wykonanie

1. Rozgrzej piekarnik do 180°C/350°F.

2. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia lub posmaruj olejem.

3. W dużej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, sodę i sól. Dodaj kawałki zimnego masła i posiekaj nożem na okruchy. Dodaj sery i wszystko wymieszaj szpatułką.

4. Ciasto wyłóż na posypaną mąką deskę i trochę zagnieć. Ciasto powinno być miękkie, jednorodne i lekko lepkie, długo nie ugniatać (jeśli ciasto jest zbyt suche, dodać trochę kefiru).

5. Ciasto podziel na 2 części i każdą uformuj w okrąg o grubości 5 mm. Pokrój każde koło na 8 segmentów/trójkątów.

6. Zwiń rogaliki zaczynając od podstawy.

Rogaliki można przygotować z nadzieniem: zawinąć w ciasto mały kawałek (1x3 cm) sera feta (lub dowolnego sera wolnotopliwego) lub szynki.



1. Ułóż rogaliki na blasze do pieczenia. Posmaruj jajkiem i posyp grubą solą (kilka ziarenek).

2. Piecz 30-35 minut, aż się zarumienią.

3. Podawaj na ciepło ( letnie, nie gorące!)

Uwagi Rogaliki można zamrozić i odgrzać w mikro (kilka sekund) lub nagrzanym piekarniku (5-7 minut)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Margot, bardzo proste i bardzo smaczne te rogaliki. Nazwę mają trochę na wyrost, bo pracy przy nich niewiele i efekt choć niezły, jednak inny.
Ja dałam do swoich wędzoną mozzarellę, dzięki czemu rogaliki maja bardzo fajny smak, polecam ten dodatek.
IMO pasowałby też ser caciotta z oliwkami, ale muszę uzupełnić zapasy, bo się właśnie skończył.
Zamiast twarogu kremowego i ziarnistego dałam serek śmietankowy Mój ulubiony, bo miałam otwarte pudełko.
Mąka - orkiszowa pełnoziarnista z tortową. Masło - z dodatkiem łyżki smalcu. Smarowałam żółtkiem wymieszanym ze śmietaną. Piekłam w 185 stopniach 25 minut. Na pewno będę powtarzać, bo szybkie i pyszne.

rogaliki serowe.jpgrogaliki serowe1.jpg
 
Ostatnia edycja:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Joanno, czyli dodalas serek typu Philadelphia zamiast twarogu? Jesli tak, to moge robic od razu, nie musze na twarog czekac.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Dziś zrobiłam je ze zwykłego twarogu w kostce, dodałam resztę wędzonej mozzarelli i trochę grana padano, bo mi się kawalątek plątał po lodówce.
Ciasto chłodziłam pół godziny w lodówce. Reszta jak wyżej. Smarowałam żółtkiem wymieszanym z gęstym jogurtem. Oprócz solą, posypałam nasionami czarnuszki. Wyszły chyba jeszcze lepsze, jak poprzednio, aromatyczne i chrupiące.

rogaliki serowe z solą i czarnuszką.jpg
 
Ostatnia edycja: