Rosół z indyka i cielęciny

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Odkąd jakiś czas temu ugotowałam rosół na indyku, już innego nie gotuję.
Sam wywar jest bardzo aromatyczny, bardzo smaczny, niezbyt tłusty, a mięso, którego jest dużo, można wykorzystać czy to jako farsz do pierogów, krokietów, albo zjeść np. z musztardą
icon_smile.gif


Z indyka wybieram udziec lub podudzie.
Na udźcu jest więcej mięsa, które po ugotowaniu jest pyszne.


Proporcje na ok. 2,5 litra gotowego rosołu

ok. 1 kg mięsa indyczego
ok. 300 g cielęciny na rosół
3 marchewki
1 korzeń pietruszki
kawałek selera wielkości pół cytryny
ok. 10 cm pora
jak mam to daję kawałek selera naciowego

2 listki laurowe, 4 ziela angielskie, 4-5 ziarenek pieprzu
około 2 łyżeczki soli morskiej

kilka gałązek natki pietruszki


Mięsa myję pod bieżącą wodą, wkładam do dużego garnka, zalewam zimną wodą i zostawiam na 1-2 godziny.
Wodę wylewam, mięso ponownie płuczę i wkładam do garnka. Ta operacja pozwala uniknięcia szumowin na powierzchni rosołu. A jeśli są to niewiele.
Zalewam 2 litrami wody, dodaję listki, ziele angielskie i pieprz. Gotuję na średnim ogniu prawie do wrzenia cały czas kontrolując żeby rosół nie wrzał zbyt mocno. Jak już zaczyna to zmniejszam ogień, wsypuję łyżeczkę soli i przykrywam przykrywką, ale nie szczelnie. Para musi mieć ujście.
Gotuję ok. 1,5 godziny, zbierając ew. szumowiny.

Po tym czasie dodaję obrane i umyte warzywa, dolewam ok. 1 litr wody, ponownie doprowadzam prawie do wrzenia na większym ogniu. ZMniejszam moc i gotuję pod uchyloną przykrywą kolejne 1,5 godziny lub dłużej.
Na sam koniec wrzucam całe gałązki natki pietruszki i dodaję szczyptę kurkumy dla koloru.

Wyjmuję mięso, które od razu jeszcze ciepłe jemy w rosole, podaję z musztardą, albo przerabiam
icon_smile.gif




Aha, gdyby zdarzyło się, że rosół nam się jednak zagotuje mocno, co mnie się zdarza
zahnlos.gif
to dolewam od razu szklankę zimnej wody. Zatrzymuje gotowanie i klaruje doskonale wywar
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
Agatko,
mozna z miesa robic pierogi?
Ja w sumie w ten sam sposob robie rosol, OK jeszcze nie probowalam z indyka, no i wlasnie gotuje go tak dlugo, ale potem wydaje mi sie, ze to mieso juz sie na nic nie zda
icon_redface.gif

David uwielbia pierogi i chcialabym mu zrobic dobre z miesem, a mam wlasnie kawalek miesa rosolowego od super szczesliwej krowy
fiesgrins.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Można, ale ono jest takie no... wygotowane. Cudów nie ma.
Ja dodaję jeszcze kawałek mięsa osobno uduszonego w małej ilości tego rosołu.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
kurcze mieso przepyszne choc tak dlugo sie gotowalo, mieciuktie i soczyste, dokupilam mielonego i udusilam z cebulka na rosole,
a rosol z udzialem indyka napewno kiedys zrobie
icon_wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Mialas wlasciwy kawalek miesa. Prega na przyklad w zupie jest doskonala.
Po dodaniu podsmazonej cebulki i doprawieniu pierogi tez beda bardzo dobre. Jesli mieso wydaje sie suche mozna dodac lyzke czy dwie smietany. Mozna tez pomieszac z podduszona z ceblua kapusta kiszona.

Skrzydla indycze tez sa bardzo dobre na rosol. Mnie taki rosol smakuje... slodko. Ciekawa jestem, czy to tylko ja
icon_wink.gif
 

renia2001

Member
Maj 10, 2012
966
0
0
kermidt @ 22 Jan 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1500571Skrzydla indycze tez sa bardzo dobre na rosol. Mnie taki rosol smakuje... slodko. Ciekawa jestem, czy to tylko ja
icon_wink.gif
Ja też daję skrzydła indycze i jak zostanie rosołu to następnego dnia zupa pomidorowa. Uwielbiam zupy na drobiu. A rosół gotuję z udek kurczaka, skrzydeł indyka i cielęciny, do tego duuużo warzyw, podpieczona cebulka, lubczyk (mam zamrożony) i na talerz natka pietruszki. Ale narobiłyście apetytu! Będzie rosół na niedzielę.