Sałatka ze szparagówki

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Ten przepis również wypatrzyłam na Wielkim Żarciu. Dziś zrobiłam i zjadłam całą miseczkę jeszcze przed pasteryzacją (zdjęcie)
mniam.gif
. Zgodnie ze słowami autora jest wspaniała solo jak i do ryby. Nie jestem tylko pewna, czy zawsze będzie starczyło zalewy i czy ta ilość octu jest wystarczająca, by sałatka przetrzymała zimę. Są to jedynie moje wątpliwości, bo przetwory robię pierwszy raz w życiu i nabywam doświadczenie.

2007_08090030.JPG

składniki:
2kg czerwonych pomidorów
2 kg fasolki szparagowej (szerokiej, żółtej tzw.egipskiej )
1 kg marchwi
1 kg cebuli
duży pęczek zielonej pietruszki
3 łyzli cukru
5 -6 łyżek octu
2 łyżki soli
liść laurowy, ziele angielskie (ok. 3 listki i 10 ziarenek ziela)
1/2 l oleju

sposób przygotowania:
Fasolkę szparagową ugotować na półtwardo tzw. al dente. Odcedzić, wystudzić. Można każdy strąk przekroić na pół ale niekoniecznie.
Cebulę pokroić w półkrążki, poddusić na oleju "na biało" (zeszklić), dodać startą marchew, chwilę dusić.
Następnie dodać szparagówkę na końcu pokrojone w grubsze półplastry pomidory. Dodać resztę składników, doprawić w razie potrzeby do smaku.
Nakładać do słoików, szczelnie zakręcić i pasteryzować 10-15 min.
 

Załączniki

  • 2007_08090030.JPG
    2007_08090030.JPG
    150.7 KB · Wyświetleń: 1

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
No i zrobiłam tę sałatkę i powiem krótko: PYCHOTA. Naprawdę, dziewczyny róbcie (co prawda nie wiem czy jest jeszcze szparagówka, Ja miałam zamrożoną zieloną, ale wydawała mi sie mało atrakcyjna, a w tej formie jest ho ho...
icon_wink.gif
).
Ponadto wywar, którego mi sie zrobiło w pewnym momencie również zapasteryzuję i będzie jak znalazł do pomidorówki albo sosu do makaronu. A na obiadek: podsmażyłam medaliony z indyka i do tego siup tę sałatkę i wyszło pysznie. Polecam! No naprawdę pyszności, dziękuje za przepisik, wejdzie na stałe do mojego "zapasowego" menu.
icon_mrgreen.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
I w tym roku znów powtórzyłam te sałatkę... mąż podjadał przy nakładaniu do słoików, hehe
icon_smile.gif
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za przepis
icon_smile.gif
 

rybcia

Member
Paź 15, 2006
16
0
0
Też robiłam ją w tamtym roku i w tym już też mam ją zrobioną .Przepis powędrował za granice i koleżanka też ja robi.Smakowita i na zimno i na ciepło.
lecker.gif