Sernik Manhattan

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Jeden z moich ulubionych deserów. Ma kremową konsystencję, a sos wiśniowy z sernikiem świetnie sie uzupełniają. W oryginale były jagody, ale nie miałam ich pod ręką i za pierwszym razem użyłam wiśni - sądzę, że zmiana się opłacała i owoce te bardziej pasują:) Według mnie ilość sosu podana w przepisie jest za mała i zawsze robię z całej paczki, 450 g owoców. W przypisie podałam przeliczenie na taką ilość. Polecam zarówno na co dzień, jak i na różne uroczystości, chociażby Sylwestra, który będzie niebawem :)
Przepis pochodzi z ksiąki pt. "Desery" wydawnictwa Parragon.


SERNIK MANHATTAN

składniki (na 8-10 porcji):

- 6 łyżek masła,
- 200 g herbatników, pokruszonych,
- olej słonecznikowy do skropienia,
- 400 g kremowego sera,
- 2 duże jajka,
- 140 g drobnego cukru,
- 1,5 łyżeczki esencji waniliowej*,
- 450 ml kwaśnej śmietany.

na sos**:
- 55 g drobnego cukru,
- 4 łyżki wody,
- 250 g świeżych jagód (zastąpiłam wiśniami),
- 1 łyżeczka mączki ararutowej (dałam w zamian mąkę ziemniaczaną).

sposób przygotowania
1 W garnku roztopić na małym ogniu masło. Wsypać herbatniki i całość przenieść do posmarowanej olejem tortownicy (o średnicy 20 cm). W robocie kuchennym umieścić ser, jajka, 100 g cukru oraz 1/2 łyżeczki esencji waniliowej. Utrzeć na gładko. Serową masę rozsmarować na kruchym spodzie. Tortownicę umieścić na blasze do pieczenia i piec 20 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190°C, aż masa się zetnie. Wyjąć z piekarnika i odstawić na 20 minut. Piekarnik pozostawić włączony.

2 Kwaśną śmietanę wymieszać z pozostałym cukrem i esencją waniliową, po czym rozsmarować ją na cieście. Wstawić z powrotem do piekarnika na 10 minut, ostudzić i wstawić do lodówki na 8 godzin lub na całą noc.

3 Przygotować sos owocowy: cukier z 2 łyżkami wody podgrzewać na małym ogniu, mieszając, aż sie rozpuści. Zwiększyć ogień, dodać jagody i gotować kilka minut, aż owoce zmiękną. Zdjąć z ognia. W misce rozmieszać mąkę ararutową z pozostałą wodą, po czym dodać owoce i mieszać, aż powstanie gładki sos. Wstawić z powrotem na ogień i gotować, aż sos zgęstnieje i będzie klarowny, po czym odstawić do ostygnięcia.

4 Na godzinę przed podaniem wyjąć sernik z tortownicy. Polać sosem jagodowym, schłodzić i wyjąć z lodówki tuż przed podaniem.

* esencję waniliową można ewentualnie pominąć, choć nadaje charakterystycznego aromatu; do dostania np. w Kuchniach Świata, Almie czy Marks&Spencer
** można wziąć całe opakowanie wiśni i wtedy ilość składników należy proporcjonalne zwiększyć - na 450 g wiśni bierzemy 100 g cukru, 8 łyżek wody i 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej lub ararutowej


sernik-ma_xnsrrhq.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,417
3,732
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
daumen.gif