Sernik z Advocaatem

Azazelle

Member
Wrz 1, 2006
1,706
0
0
W ramach eksperymentów, których przebieg zależy od tego, co mi akurat wychodzi z lodówki albo szafki. Tym razem padło na Advocaata, tak dokładnie pisanego, uczciwie nabytego w Lidlu czas jakiś temu. Przepis inspirowany. Tak generalnie - wszystkim, czego się tutaj naczytałam.
Nie wybuchło, znaczy - czytam ze zrozumieniem
cheers.gif


Proporcje na tortownicę o średnicy 20 cm.

Zalany sernik z Advocaatem


Spód:


- około 10 szt ciasteczek Digestive;
- mała torebka musli crunchy pomarańczowego;
- cztery kostki czekolady (u mnie mleczna);
- dwie łyżki masła;
- czubata łyżka cukru;
- 2 łyżki Advocaata.

Masa:


- 600 gram kremowego serka (u mnie Piątnica, Twój Smak);
- małe opakowanie gęstej śmietany;
- szklanka cukru;
- 4 duże jajka;
- ziarenka z połowy laski wanilii;
- dwie łyżki budyniu śmietankowego;
- 1/3 szklanki Advocaata.

Polewa:

- małe opakowanie (ok 120 gram) serka waniliowego homo;
- 1/3 szklanki Advocaata;
- dwie łyżeczki żelatyny i woda do rozpuszczenia tejże.

Proces produkcyjny.


Tortownicę wyłóż alufolią, wystające części zagnij ku górze.
Uszczelń ją, jeśli masz wątpliwości.

Pokrusz ciasteczka. Technika dowolna.
Weź małą patelką, rozpuść masło, wsyp cukier i posiekaną czekoladę, później ciasteczka i musli. Przesmaż. Dolej likier. Jakby się kleić nie chciało - dodaj albo masła, albo likieru. Wylep tym czymś tortownicę i zostaw w spokoju.

Do michy wrzuć serek kremowy, ziarenka wanilii i cukier. Zmiksuj porządnie, dodaj śmietanę i, miksując, acz nie z przesadną energią, po jednym jajku. Teraz dwie łyżki proszku budyniowego i likier. Zmiksuj do połączenia.
Nie wyżeraj masy! Surowe jajka, te sprawy...
Unieś lekko miskę i opuść na blat. To powinno załatwić sprawę bąbelków.

Wlej masę na spód i piecz w kąpieli wodnej, przykryty folią, jeśli ma być biały. 180 stopni, około 1h 20 min. Tyle przynajmniej potrzebował mój na dojście do stanu używalności. Folię mu po godzinie zdjęłam. Ze łba znaczy, bo siwiutki był jak gołąbek, i w konsystencji galarety.
Nie urośnie zbyt wysoki.
Zostaw go na trochę w wyłączonym piekarniku, potem wyjmij, objedź nożem dookoła formy. I daj wystygnąć.

Żelatynę rozpuść w niewielkiej ilości wody i wystudź. Serek homo wymieszaj z likierem, wlej żelatynę i odstaw na trochę do lodówki.
W międzyczasie zdejmij obręcz tortownicy, doprowadź do porządku i załóż znowu. Gęstniejącą polewę wymieszaj łyżką, żeby nie było grudek i powoli, łyżka za łyżką, wylewaj na środek sernika.

U mnie posypany na brzegach kakao
rofl.gif


sernik_1.jpg sernik_2.jpg

Prawda (smutna) jest taka, że spód miałam podpiec, ale zabyłam. Polewy zrobiłam dwie czekoladowe i obydwie szlag spektakularny trafił - tu podziękowania dla producentów masła. Ponieważ drugą, owcową, musiałam z sernika ściągać nożem (gumowej ściągaczki do zważonych polew jeszcze nie widziałam), na dekorację nie miałam już ani siły, ani fantazji.

 

Załączniki

  • sernik_1.jpg
    sernik_1.jpg
    34.1 KB · Wyświetleń: 1
  • sernik_2.jpg
    sernik_2.jpg
    30.4 KB · Wyświetleń: 1

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Moim skromnym zdaniem polewa widoczna na zdjęciu prezentuje się bardzo dobrze i pasuje do tego sernika lepiej niż czekoladowa. A i dekoracja zupełnie wystarczająca...
mniam.gif
icon_smile.gif




Teraz na polewę rozpuszczam po prostu czekoladę z odobiną masła i mleka, ale kiedyś z powodzeniem używałam takiej:
Wymieszać w rondelku po 2 łyżki miękkiego masła, cukru, kakao i wody.
Podgrzewać mieszając do zagotowania.
Gotować chwilę do zgęstnienia.
Wylać na ciasto. Zostawić do ostygnięcia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Popełniliście kawał niezłej literatury Cooleżanko, że o zdjęciach nie wspomnę. Przepis będzie wykorzystany w najbliższym czasie.
 

Azazelle

Member
Wrz 1, 2006
1,706
0
0
Joanno, i ja tak robiłam
icon_sad.gif
Ale masło było lewe, bo po zestawieniu z ognia zaczynało się rozwarstwiać, bu.

Sernik jest taki kremowy, delikatny, ale nie piankowy. Ładnie się kroi.
Myślę, że sprawdziłaby się na nim również polewa karmelowa albo, po prostu, porządna warstwa kakao
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Azazelle @ 19 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=764408Joanno, i ja tak robiłam
icon_sad.gif
Ale masło było lewe, bo po zestawieniu z ognia zaczynało się rozwarstwiać, bu.
Wtedy możesz dodać odrobinę mleka i trochę cukru - pudru i dalej intensywnie mieszając, zagotować.
Z moich doświadczeń wynika, że masło się rozwarstwia, gdy jest go proporcjonalnie zbyt dużo.
Ważne jest też, by masło było miękkie i dało się przed wstawieniem rondelka na gaz w miarę dokładnie wymieszać z pozostałymi składnikami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,182
113
Azazelle - wielkie słowa uznania!!! Piknie wygląda a jak smakuje... (to mówi miłośniczka Advocaata).


Wymieszać w rondelku po 2 łyżki miękkiego masła, cukru, kakao i wody.
Podgrzewać mieszając do zagotowania.


Jak nie mam pod ręką czekolady to polewę robię podobnie jak Joanna z tym, że dodaję łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Wychodzi szkliste i dobre.

 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
No jeżeli ten sernik tak smakuje jak wygląda to muszę go upiec i zacznę się znowu odchudzać jak go już nie będzie. Trudno, jestem tylko człowiekiem.
 

Azazelle

Member
Wrz 1, 2006
1,706
0
0
Dzięki
icon_smile.gif

No pierwszy raz w życiu czekoladowa polewa mi nie wyszła. A chyba jednak byłaby lepsza do tego sernika, bo przydałoby mu się coś na złamanie smaku
icon_smile.gif
Ewentualnie sos czekoladowy.
Ale smaczny jest, owszem
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0