Śmietanowiec babci Ewy

cydorka

Member
Maj 13, 2006
222
0
0
składniki:
placki do ciasta
4 szklanki mąki
1 szklanka śmietany 18
2 jajka
1 łyzeczka sody oczyszczonej
szklanka cukru
przygotowanie
z podanych składników zagniatamy ciasto (klei sie do rąk, blatu, trzeba mocno podsypywać mąką)
dzielimy na porcje i rozwałkowywujemy na cieniutkie placki z tej porcji wychodzi około 8-10 placków wielkości średniej tortownicy
nie denerwujemy sie bo to caisto jest klejaszcze, nie takie spręzyste jak kluskowe, do pieczenia placków my z mamą używamy spodów od tortownicy
wyklejamy taki cieniutki placek na tortownicy, czasem trudno rozciągnać na blaszce, trzeba sztukować
i do piekarnika, piec do przyrumienienia w temp 180 co w praktyce na placek wychodzi ok 10 minut
i teraz ważna sprawa, placki po upieczeniu muszą przeschnąć przynajmniej jeden dzień a mogą leżeć nawet 5-6 dni
często robimy placki na raty, po kilka kazdego dnia

masa do przełożenia
litr smietany 30 nawet tłustszej,najlepsza jest w butelkach lub kartoniku, najważniejsza sprawa ma byc tłusta ale nie gesta, lejaca się
2 cytryny
cukier puder
miksujemy, nie ubijamy smietanę, do tego dodajemy cukier puder i tu juz do smaku na przysłowiowe oko, ponieważ jedni lubią baaardzo słodkie to ciasto inni mniej
do tego wyciskamy sok z 2 cytryn i zcieramy skórkę z jednej
mieszamy śmietanę, ona pod wpływem soku z cytyny powinna się zciąć, jeśli tak nie jest, więcej cytyny, ostatecznie odrobinka kwasku cytynowego
no i teraz najwieksza zabawa
kładziemy na tacy, czy dużym talerzu suchy placek i polewamy śmietaną,czekamy cierpliwe min 5 min az placek ją wchłonie i nastepny i śmietana itd
całośc jest czasochłonna, bo trza cierpliwości, trzeba czekać az sie ta śmietana wchłonie
gotowe ciasto wkładamy do lodówki na min 2-3 h
to ciasto jest przepyszne
rozpływa się w ustach
a czy sama masa śmietanowa nadaje się do innegio ciasta, nie wiem, mocno wsiąka ( tu właśnie o to chodzi bo placki są suche jak wiór)
cyd
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ciekawe...
icon_wink.gif
I juz wiem, że mi smkowac będzie
icon_wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,752
3,012
113
Też jestem zainteresowana.
icon_smile.gif
Cydorko, możesz dokładniej wyjaśnić, jak ta śmietana wygląda, kiedy sie ścina?
 

cydorka

Member
Maj 13, 2006
222
0
0
jak wygląda, hmmmm właściwie ścina to nie jest najlepsze słowo, jakiego powinnam użyć
właściwie ścinanie bardziej sie kojarzy z jakims nieporzadanym efektem, typu ścinanie się mleka, warzenie, a tu z płynnej śmietany robi się coraz gęstsza (bez grudek), tylko trzeba cały czas mieszać dodając sok z cytryny, generalnie najpierw mieszamy z cukrem pudrem i to już powoduje zmiane konsystencji ale małą
jak się potem miesza i dolewa soku z cytryny to gęstnieje
powinna być taka, żeby dać się nalewać łyżką wazową, jak gęste ciasto naleśnikowe

a i jeszcze mała podpowiedź ( zapomniałam wczoraj- późna pora)
jeśli uda się kupić śmietane w butelkach, to najlepiej dzień przed planowanym przekładaniem ciasta podziurawić widelcem kapsle od butelki ( tak jak sie to kiedyś robiło z siadłym mlekiem) a na 2-3 godzinki przed przygotowaniem masy śmietanowej wyjąc z lodówki
ona wtedy zaczyna delikatnie kwasnieć i łatwiej gęstnieje
u mnie na bazarku mozna jeszcze kupic taką w butelce, ale kiedyś jak nie było to kupiłam w kartoniku i ponacinałam różki w kartoniku i w takiej postaci wstawiłam do lodówki a potem w temp pokojową


moja mama kiedyś podziurawiła smietane późno wieczorem, ktoś zadzwonił, poszła do telefonu i zapomniała o nich, całą noc przestały na blacie w kuchni, spróbowała śmietane rano, stwierdziła, że jest całkiem jadalna, włozyła do lodówki poszła do pracy i po pracy robiła śmietanowiec
wyszedł genialnie, szybko zgętsniał

te pare godzin nie spowoduje, że śmietane sie popsuje a łatwiej gęstnieje

cyd
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Czy to jeden z tych "francuskich" przepisów? Czuję, ze w oryginale jest creme fraiche
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
1.A ile tych placków należy nasączyć by było to właśnie to o co chodzi?
2.No właśnie, czy nie lepiej użyć do tego creme fraiche . Tylko czy on znowu nie jest za gęsty?
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

cydorka

Member
Maj 13, 2006
222
0
0
europa112 @ 20 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=3810751.A ile tych placków należy nasączyć by było to właśnie to o co chodzi?
2.No właśnie, czy nie lepiej użyć do tego creme fraiche . Tylko czy on znowu nie jest za gęsty?
daumen.gif
ad 1 tak jak napisałam w przepisie wychodzi około 8 placków i tyle jest akurat do nasączenia
ad 2 nie mam pojecia bladego w zakresie creme fraiche ponieważ przepis nie jest z Francji tylko mojej mamy, Babcia Ewa tytułowa
cyd