Sos cygański

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
Przepis dostałam od mojej kuzynki. Sos dodaję (przeważnie z mięsem) do spaghetti


1,5 kg pomidorów ( bez skórki i pestek)
1 kostka rosołowa
1 łyżeczka: majeranku, soli, pieprzu, vegety
2 łyżki octu, cukru
3 łyżki oleju
3 ząbki czosnku
1 cebula
1-2 papryki

wszystko gotować ok. 40 minut, zmiksować, wlać do słoików pasteryzować

A ja robię tak:
gotuję same pomidory ze skórką i przecieram, potem dodaje pozostałe składniki - ale paprykę bez skórki (opiekam ją w piekarniku), a cebulę zeszkloną. Miksuję.
i nie daję vegety bo nie posiadam
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Przyznam, ze jestem bardzo zaintrygowana.
icon_smile.gif

Niedawno robiłam pyszną zupę z przepisu Beaty.Sz. o nazwie "zupa cygańska".

Teraz na forum pojawił się przepis na sos cygański.
I zaczęłam się zastanawiać, skąd te nazwy?
Czy to autentyczne przepisy kuchni cygańskiej, kuchni romskiej?
Bo jeśli nie, to równie dobrze można nazywać to "sosem angielskim" czy "sosem niemieckim', i też nazwa nic z występującym w niej narodem nie będzie miała wspólnego,bez sensu.

Zaciekawiło mnie, czy istnieje w ogóle coś takiego, jak kuchnia cygańska/romska, i zaczęłam szukać.
Nie ma wiele informacji na ten temat, ale oto, co udało mi się znaleźć.
icon_smile.gif



CYTATCygańska kuchnia ma pewne
cechy charakterystyczne. Kełdrasze, lubiąc szczególnie ostre potrawy, wiele swoich
przysmaków zapożyczyli od ludów bałkańskich. Niedozwolonym pożywieniem jest
mięso końskie i psie. Natomiast najczęściej spotykaną potrawą mięsną jest w
wędrownych taborach gotowana kura i rosół. Również swoiście cygańskim
przysmakiem, uważanym za jedną z najsmaczniejszych potraw, był jeż. Poza jeżem
typowo cygańskimi potrawami były także; zupa z pokrzyw, kwaśny barszcz z wiśni
gotowany na mięsie oraz barszcz zaprawiany kwasem mrówkowym. Chętnie jadali Cyganie
grzyby. Ulubionymi napojami Cyganów są piwo, wódka i wino.
www.pawlowska.pl/Prezentacje/Cyganie.ppt

CYTATKuchnia dzisiaj
Tłuste potrawy mięsne są popularnym
posiłkiem także współczesnych Romów. Obecnie gotuje się używając
kuchenek gazowych lub elektrycznych, ewentualnie węglowych, a nie jak
wcześnie palenisk nad ogniskiem. Dzisiejsi Cyganie korzystają podobnie
jak w ubiegłych wiekach z wszelkiego pożywienia, którego dostarczają im
lasy i pola. Chętnie jadają grzyby a pewien jego gatunek rosnący na
drzewach jest przysmakiem wielu. Napojami szczególnie ulubionymi przez
nich są - wódka (bravinta, chaćkirdy, thardźimoł), wino (moł) i piwo
(łovina). Piją przede wszystkim mężczyźni, niemała jest liczba
alkoholików wśród polskich Cyganów. Przyrządzanie posiłków jest
czynnością, w której obowiązuje Cygankę szczególna czystość i troska o
zachowanie higieny pożywienia. Garnki są idealnie czyszczone a kura myta
w kilku wodach.
CYTATRenata jest Polką, Andrzej Cyganem. Małżeństwem są od prawie trzydziestu lat. Pomimo, że są przedstawicielami kultur dwóch narodowości na ich stole - zgodnie z cygańską tradycją - króluje kura w rosole, co w zasadzie nie odbiega od polskich niedzielnych nawyków kulinarnych. Potrawy są nadal jak niegdyś w taborach tłuste i suto omaszczone. Rzadziej już dzisiaj w ich domu jada się kluski rwane, które królowały – jak mówi Andrzej wspominając opowieści swoich przodków – niegdyś w taborach. Jednym z najstarszych przysmaków pojawiającym się jeszcze czasem także dzisiaj na polsko-cygańskim stole państwa Ondycz jest kapuśniak na głowiźnie.
http://www.zl.lubań24.pl/1,463,1,item.html

i Makłowicz, Wędrówka "Cygański smak" : http://www.staff.amu.edu.pl/~artur_ko/wedr...wedrowka020.htm

- Zupa gulaszowa
- Churgipen
- Kura po cygańsku
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Zajrzałam do przepisu Ivy z ciekawości, ale odniosę się do tego co napisałaś Mała_Mi, bo się z Tobą nie zgadzam, przyznam się, że rozbawił mnie Twój ton
icon_wink.gif
:
Mała_Mi @ 31 Aug 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1173567Przyznam, ze jestem bardzo zaintrygowana.
icon_smile.gif

Niedawno robiłam pyszną zupę z przepisu Beaty.Sz. o nazwie "zupa cygańska".

Teraz na forum pojawił się przepis na sos cygański.
I zaczęłam się zastanawiać, skąd te nazwy?
Zapytam przewrotnie: a dlaczego tak się nie może nazywać? Skąd masz pewność, że sos nie jest cygański, skoro sama piszesz, że niewiele informacji jest na temat kuchni romskiej w internecie, to że nie ma o nim wzmianki, nie znaczy, że nie jest autentyczny. Na podobnej zasadzie można "przyczepić" się do Twoich przepisów, wybrałam trzy pierwsze lepsze, które w nazwie mają coś kojarzącego się z konkretnym krajem.

Zrazy z Monachium: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=30907&hl=
a dlaczego nie z Wrocławia, mi też jest bliska wołowina i włoszczyzna, nic w tym szczególnie monachijskiego nie widzę.

Skandynawski sos musztardowo koperkowy: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=33626&hl=, równie dobrze mógłby być polskim, bo i nam jest bliska kwaśna śmietana, musztarda i koper, podobnie rzecz ma się z sosem rosyjskim: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=27589&hl=, można by go nazwać polskim lub skandynawskim, bo obu nacjom bliskie są buraki marynowane, ogórki konserwowe, jak i pozostałe składniki
icon_smile.gif
.

Odpowiem za Ivę, dlaczego sos cygański? Bo jakoś go trzeba było nazwać
icon_lol.gif
. Nic w nim niecygańskiego nie widzę.
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
Ja się nie zastanawiam skąd nazwa, wystarczy, że moja rodzina uwielbia ten sos
lecker.gif

Pod taką nazwą dostałam przepis i tak u nas funkcjonuje



 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
A cóż jest w tym rozbawiającego, Izoldo? W końcu większość osób na tym (kulinarnym) forum kocha takie dywagacje i odkrywanie genezy potraw. Ja też to lubię. Lubię wiedzieć, skąd potrawa pochodzi, a post Ivy skłonił mnie do bardzo ciekawej analizy kuchni cygańskie/romskiej. Pewnie bez niego nie zaczęłabym szukać, jak wygląda taka kuchnia.

Co do mnie, to bez szans
icon_lol.gif
- nie "przyczepiłaś" się do moich przepisów, bo nie są moje. Za każdym razem cytuję źródło, z którego pochodzi przepis. Ale cieszę się, że wyszukałaś te przepisy, bo wszystkie wybrane przez Ciebie potrawy są bardzo smaczne, więc wysiłek nie poszedł na marne
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

martinem

Member
Kwi 16, 2008
17
0
0
Cześć dziewczyny,


W tym roku przerobiłam chyba 40 kg pomidorów co jest dla mnie istnym rekordem, dla większości Was to pewnie pestka, ale ja jestem z siebie dumna i bardzo się cieszę z moich pomidorowych przetworów. Wśród nich znalazł się własnie ów "cygański sos", pyszny, aromatyczny, po prostu super, już nie moge się doczekać zimowych obiadów z jego udziałem. Wszystkie składniki upiekłam w piekarniku to znaczy papryki, pomidory, cebulę i czosnek do tego dodałam własny przecier warzywny, który jest pyszny a robię go piekąc w piekarniku korzenie pietruszki, marchwi, selera wraz z łodygami i natkami selera, pietruszki do tego całe pory, cebulę, czosnek, dodaję na koniec sól, podprażone na patelni ziele angielskie i liść laurowy i mam pyszną a la vegete w formie pasty. Bardzo aromatyczne, zdrowe, całe warzywa, które po upieczeniu z dodatkiem oliwy miksuję blenderem, solę sowicie, dodaję zioła i do słoiczków, a zimą dodaję te pastę do zup, sosów, zapiekanek, bo to po prostu baza warzywna, super pachnie i smakuje, wcześniej robiłam ją poprzez prażnie w wodzie, aby warzywa zmiękły i dały się zmiksować, ale te pieczone są o niebo lepsze, bardziej aromatyczne i w ogóle bardziej mi smakują.
Oprócz tego sosu zrobiłam przecier pomidorowy z całych pomidorów wraz ze skórkami gotowałam z dodatkiem liści selera, wspaniały aromat, zrobiłam też sos pomidorowo-warzywny bazę do sosu spaghetti i lasagne - gotowałam całe pomidory z dodatkeim poszatkowanych warzyw. Zrobiłam tez paprykę smażoną z pomidorami https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=34254, chociaż nieco ją zmieniłam, ale i tak wyszło pysznie
icon_smile.gif