Świętokrzyska zalewajka

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,353
3,615
113
Zrobiłam na bogato, z chudą kiełbasą z szynki, chudym boczkiem, śmietaną, cebulą, suszonymi grzybami, odrobiną majeranku, czosnkiem, żurkiem i łyżką chrzanu dla aromatu. Bardzo mi smakowała, będę powtarzać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,353
3,615
113
W '"moim" wiejskim lesie podobno są gąski, ale na oczy nie widziałam. Za to rydze mam za płotem.
icon_lol.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Dzisiaj trafiłam przepis na zalewajkę świętokrzyska gdzie jest marchewka, pietruszka i inne warzywa. Ani trochę nie przypomina tego przepisu. Znaczy się, ma żur w składzie ale dziewczyna nazwała ja świętokrzyska. Mieszka w Ostrowcu więc tuż obok. Blogerka oczywiście. Kurczę, znam zalewajkę 60 lat i nigdy w niej żadnych warzyw nie było. Mama pochodzi ze wsi i wszyscy tam tak gotowali te zalewajkę. Teraz my gotujemy i jedynie ten koperek jest takim urozmaiceniem tego przepisu.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Bo to kiedyś była bieda zupa, a teraz jest na bogato
icon_wink.gif

A znasz Krysiu zarzuckę? Moja babcia taką gotowała i była pyszna.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,353
3,615
113
Moja teściowa gotowała zarzutkę. To był taki biedny, rzadki kapuśniak.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Moja mama gotowała najpierw na kawałkach kiełbasy. Jak się nam byt poprawił to na żeberkach. I to najlepiej wędzonych. Kapusty było dużo. Normalnie łyżka w niej stała. Ja też robię na wędzonych zeberkach lub kościach schabowych. Pod koniec gotowania podsmażam plasterki kiełbasy z cebulą i dodaje. I hit na koniec. Trochę zupy ogonowej i to koniecznie z Winiar, mieszam z odrobiną wody i dodaje do zupy. Kilka minut gotowania i gotowe. Wyznałam wam tajemnicę najlepszej zarzucajki pod słońcem. Każdy kto ja jadł pytał o przepis. Nie zdradziłam nikomu tego ostatniego składnika. Była teściowa próbowała taka sama ugotować i nigdy jej nie wyszła
rofl.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,353
3,615
113
Założyłabyś Krysiu temat z przepisem na tę Twoją doskonałą, w dodatku tajemną zarzucajkę, bo tu się zaraz zgubi, a szkoda.
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: