Tarta z figami i kozim serem

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wpisuje na prosbe Joanny.

Kruche ciasto, mozna wykorzystac swoje ulubione lub:

105g zimnego masla (lub masla i smalcu)
155g maki zwyklej (lub zwyklej pszennej i kukurydzianej)
szczypta soli
3 lyzki lodowatej wody


Make lacze z sola i zimnym tluszczem, dodaje wode, zagniatam szybko w kule, zawijam w folie kuchenna i wkladam do lodowki na 30 min.
Rozwalkowuje, przekladam do foremki do tart, nakluwam widelcem i wkladam do pieca na 15 min (temp. 200C).

Nadzienie:
50g twardego sera koziego, startego na tarce o drobnych oczkach
2 jajka
125g serka kremowego
sol
pieprz
posiekane liscie tymianku (lub inne ulubione ziola)
kilka swiezych dojrzalych fig
kilka plasterow malego sera koziego typu Chevre log
galazki tymianku

W naczyniu rotrzeuje serek kremowy, jajka i starty ser, przyprawiam do smaku, dodaje ziola. Taka, dosc gesta (jak creme fraiche), mase wylewam na podpieczony spod z kruchego ciasta, rozprowadzam rownomiernie i na nim ukladam cwiartki fig i plastry Chevre. Na wierzchu rozrzucam galazki tymianku i wsuwam do pieca na 30-40min, 180C.

Swietnie smakuje zaraz po wyjeciu z pieca, ale jest rownie pyszna nastepnego dnia, na zimno.

Fig_and_Goat_Cheese_Tart.jpg

Fig_And_Goat_Cheese_Tart_1.jpg
 

Załączniki

  • Fig_and_Goat_Cheese_Tart.jpg
    Fig_and_Goat_Cheese_Tart.jpg
    88.3 KB · Wyświetleń: 1
  • Fig_And_Goat_Cheese_Tart_1.jpg
    Fig_And_Goat_Cheese_Tart_1.jpg
    122.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Miałam zaplanowaną tę tartę na wczorajszy obiad. Podstawowe składniki, czyli kozie sery i figi nabyłam, ale przepisu ani nie doczytałam, ani nie wydrukowałam, naiwnie sądzą, że jeszcze zdążę. A tu zonk, forum w remoncie.
icon_lol.gif

Ale obudziłam kreatywność, wymodziłam* po swojemu i wyszła pyszna. Goście się nie mogli nachwalić. Podałam z musem z fig prowansalskich (kupionym swego czasu w Lidlu), którym też posmarowałam figi przed upieczeniem.








* Dałam około 300 g twarogu, około 100 g twardego sera koziego, ze 3 łyżki śmietany, 2 jajka, 2 żółtka, opakowanie krążków miękkiego sera koziego, sól, pieprz i świeży tymianek. Piszę "około", bo niczego nie ważyłam, tylko wykorzystałam zasoby lodówkowe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wcale nie jestem, Joanno, zaskoczona, ze sobie poradzilas
daumen.gif

Ja robilam chiles rellenos w piatek i jako, ze przepis seniorki byl niedostepny, moglam polegac tylko na wlasnej pamieci. Tak czy owak chiles byly pyszne
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Będę niedługo znów ją piekła na rodzinną uroczystość, tylko tym razem chcę ją wzbogacić o dodatek twarożku koziego, niewielką ilość sera blue i włoskie orzechy. Jak myślisz, dobrze kombinuję?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo dobrze. Zamiast fig moglabys wrzucic gruszki i zamaist tymianku dac swiezej szalwi. Robilam taka ze Stiltonem, wlasnie w takim polaczeniu plus orzechy wloskie. byla boska. Wypatrzylam ja kiedys na bbcgoodfood chyba i czytajac skladniki wiedzialam, ze mi sie spodoba.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Fakt. I jak juz jestemy przy takich smakach to wspomniec musze o pewnym smarowidle, ktore kiedys na sylwestrowe przyjecie zrobilam. Przepis znalazlam na opakowaniu Ritz Crackers - serek kremowy + stilton+ yogurt (lub creme fraiche)+Worcestershire sauce+orzechy wloskie+szczypiorek. Upieklam do tego krakersy z lisciem szalwi - Joanno, calosc byla tak pyszna, ze moi goscie rozpracowali ogormny talerz smarowidla i krakersow w kilka minut. Doslownie udalo mi sie zjesc jedna sztuke!

edit: zapomnialam dodac, ze gruszki komisowe pokrojone na plasterki byly na talerzu rowniez. I gdybys byla ciekawa receptur dokladnych, daj znac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
tarta_z_figami.jpg

tarta_z_figami1.jpg

tarta_z_figami2.jpg

Wyszła przepyszna, zarówno na ciepło, jak i na zimno - goście brali dokładki.
Dałam 150 g twarożku naturalnego Bieluch, 150 g twarogu koziego, ok. 100 g twardego sera koziego, ok. 100 g sera danish blue, 1 jajko, 4 żółtka, opak. krążków serka koziego miękkiego, pieprz, tymianek, figi posmarowane musem figowym i włoskie orzechy.
Ciasto: ok. 200 g mąki orkiszowej, ok. 120 g masła, spora szczypta soli, 2 żółtka, 2 łyżki gęstego jogurtu.
 

Załączniki

  • tarta_z_figami.jpg
    tarta_z_figami.jpg
    104.3 KB · Wyświetleń: 1
  • tarta_z_figami1.jpg
    tarta_z_figami1.jpg
    78.3 KB · Wyświetleń: 1
  • tarta_z_figami2.jpg
    tarta_z_figami2.jpg
    22.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Piekna, wyglada bardzo smakowicie. Nie dziwie sie wcale, ze brali dokladki.