Tort Fedora

Vanth

Member
Kwi 16, 2006
535
1
0
Przepis ten jest przekazywany w mojej rodzinie z matki na córkę. Babcia opowiadała mi, że dzięki temu tortowi po wojnie była w stanie utrzymać siebie i trójke dzieci - gdyż wiedza i umiejętności, jakie posiadała jakoś nie pomogły jej znależć pracy w Polsce Ludowej. Cóż - znajomość francuskiego i inne elementy wykształcenia panny z dobrego, szlacheckiego domu nie były wówczas w cenie. Więc zajęła się produkcją Fedory dla kilku krakowskich cukierni - i ponoć tort ten cieszył się szalonym powodzeniem - nic dziwnego, rzeczywiście jest pyszny. Aktualnie uświetnia wszystkie rodzinne uroczystości.

Masa kakaowa:
5 jaj
25 dkg cukru
6 dkg dobrego kakao

ubić na parze, gdy masa wystygnie utrzeć
37 dkg masła
dodając porcjami zimną masę czekoladową.

Masa orzechowa:
10 dkg ziemniaków
ugotować bez soli i jeszcze gorące rozgnieść na pure
25 dkg cukru
gotować z odrobiną wody, tak, żeby zrobił się syrop (około 20 minut), wrzucić roztarte ziemniaki, gotować, aż masa zgęstnieje,
25 dkg orzechów włoskich
zmielić, dodać do masy, sprawdzić gęstość rozcinając kroplę na talerzyku.

Konstruowanie tortu:
Na okrągly wafel rozsmarować masę orzechwą, przykryć drugim waflem, na to masa czekoladowa. Przybrać połówkami lub ćwiartkami orzechów (na brzegu, tak, żeby na jedną porcje wypadał jeden orzeszek), opruszyć tartymi orzechami. Kroić na 23 kawałki, plus 4 w środku.
 

agnesew

Member
Gru 8, 2005
381
0
0
Jeszcze nigdy nie spotkałam się z masą do tortów robioną z ziemniaków... ciekawe ciekawe... A masz może jakieś zdjęcie tego cuda?
icon_smile.gif
 

Vanth

Member
Kwi 16, 2006
535
1
0
Cieszę się bardzo, ze przepis zyskał akceptację. Zdjęcia niestety nie posiadam - brak cyfrówki, zresztą tort znika tak szybko, że nawet jesli trafi się ktoś z aparatem, to uwiecznić można jedynie marne resztki.
Wafle - takie zwykłe, okrągłe, jak do przekładania masą a'la pishinger.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
wyprodukowałam Flapjacka
Lisko proszę o szczegóły ,który przepis wykorzystałaś?A może i maleńkie zdjęcie można prosić :oops: ?

ja mam przepis na ciasto wg pięciu przemiam z ziemniaków ,ale to się piecze,ale też jakoś jeszcze nie robiłam , ;) ale chyba zacznę ,no bo co .....te z marchwi i cukini pyszne wychodzą,to i ziemniak ,a może i fasola smaczna jest jako ciasto :mrgreen:

p.s a ten przepis na torcik już czeka w kolejce do zrobienia....
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
dla mnie andruty to zawsze będą takie słodkie cieniusieńkie wafelelki (jak opłatki) które sprzedawano w naszym szkolnym sklepiku w podstawówce :mrgreen: