Tort orzechowy

kremlinek

Member
Gru 21, 2011
54
0
0
DSCF1105.JPG


Składniki na ciasto

250 g zmielonych orzechów włoskich (zważcie je już po zmieleniu)
10-12 jaj (robiłam już z 10 i 12. To z większej ilości jest smaczniejsze)
250 g cukru pudru
3 łyżki bułki tartej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
poncz z alkoholu, cukru i herbaty

Składniki na masę

200 g zmielonych orzechów włoskich
mleko
200 g miękkiego masła
200 g cukru pudru
alkohol

Wykonanie

Przede wszystkim należy rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Tortownicę średniej wielkości smarujemy tłuszczem i posypujemy bułką tartą. Ucieramy żółtka z cukrem pudrem, aż powstanie pianka. Następnie do żółtek dodajemy orzechy włoskie, proszek do pieczenia i bułkę tartą (stopniowo).
W osobnym naczyniu ubijamy pianę z 12 białek. Na sam koniec powoli łyżką łączymy orzechową masę
z pianą z białek. Przelewamy masę do tortownicy. Pieczemy aż ciasto się zarumieni i będzie odchodziło od brzegów formy. Można po około 40 minutach sprawdzić czy ciasto jest upieczone w środku za pomocą patyczka.
Upieczone ciasto musi wystygnąć zanim przełożymy je masą. Chłodne przekrawamy na pół i nasączamy ponczem.

Masa

Orzechy zagotowujemy z niedużą ilością mleka, aby powstała gęsta masa. Gotowe schładzamy. Masło ucieramy z cukrem pudrem i alkoholem (ja robiłam z wódką i raz z baileys). Masę orzechową dodajemy do masła i ponownie ucieramy.

Przekładamy masą ciasto, pamiętając by zostawić trochę masy do dekoracji na wierzch ciasta.

Wkładamy do lodówki, aby masa zastygła.


 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Średnia nic mi nie mówi
icon_wink.gif

Bo dla jednego średnia to może być 30, jeśli ma 32,30 i 26, a dla innego właśnie ta 26, bo ma 20, 26 i 30
icon_wink.gif
 

kremlinek

Member
Gru 21, 2011
54
0
0
Jak dla mnie podanie wielkości tortownicy nie ma znaczenia ;). Jakoś na oko widzę ile jest ciasta i mniej więcej wiem, ile będzie rosło. Dobór odpowiedniej formy jest naturalny.
Nie nazwałabym tortownicy 20 lub 30 cm średnią.

Uff dobrze, że już się wszystko wyjaśniło
ccyb.gif
Przyznaję, że musiałam pognać do kuchni z miarką i wymierzyłam swoją tortownicę ;).
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Ja też widzę i wiem jaką wziąć, ale wolę przygotować formę przed przygotowywaniem ciasta.
Ja wiem, że na 10 jaj nie wezmę tortownicy 20 cm, ale ktoś mniej doświadczony może to zrobić. I klapa murowana.
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
kremlinek @ 17 Jan 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1243271Jak dla mnie podanie wielkości tortownicy nie ma znaczenia ;). Jakoś na oko widzę ile jest ciasta i mniej więcej wiem, ile będzie rosło. Dobór odpowiedniej formy jest naturalny.
Nie nazwałabym tortownicy 20 lub 30 cm średnią.

Uff dobrze, że już się wszystko wyjaśniło
ccyb.gif
Przyznaję, że musiałam pognać do kuchni z miarką i wymierzyłam swoją tortownicę ;).
Wydaje mi się, że powinno podawać się wymiary form, by mniej doświadczeni w pieczeniu mogli skorzystać z przepisu.