Tort rafaello - bardzo smaczny

Annaa

Member
Lut 20, 2006
116
0
0
przepis

Sam przepis jest z portalu Wielkie żarcie autorstwa Pani Ireny Sikory. Pozwoliłam przedstawić ten przepis tutaj:

Biszkopt:
- 7 jajek
- 1 i 1/3 szklanki cukru
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1/3 szklanki oleju
- 5 łyżek gorącej wody
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka soku z cytryny

Masa
- 3 białe czekolady
- 10 dag masła (1/2 kostki)
- 1 szklanka kwaśnej gęstej śmietany 30%
- 1 i ½ szklanki śmietanki kremówki 30%
- 3 śmietanfixy
- 20 dag kokosu do masy + 5 dag do obsypania ciasta

Dodatki:
- dżem brzoskwiniowy 300 g (może być inny wg upodobań)


Białka ubijamy na sztywno, dodajemy powoli cukier, gdy ubite po 1 żółtku. Potem dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem lekko mieszamy, a na końcu olej wymieszany z gorącą wodą i sokiem z cytryny. Delikatnie mieszamy i przekładamy do tortownicy o średnicy 28 cm i pieczemy około 40-45 min. w temp.160-170 0C piekarnika elektrycznego. Możemy to ciasto upiec również w prostokątnej blaszce 40x25cm. Po upieczeniu i wystudzeniu biszkopt przekrawamy na 2 części.
Masło rozgrzewamy, dajemy do tego połamaną na kawałki czekoladę i rozpuszczamy tę masę aby była jednolita wtedy to dodajemy 1 szklankę kwaśnej śmietany, mieszamy i odstawiamy do wystudzenia. Zimną śmietankę kremówkę ubijamy ze śmietanfixami, gdy dobrze ubite zaczynamy dodawać masę czekoladową. Na końcu dodajemy kokos i jeszcze raz mieszamy.
Lekko rozgrzewamy dżem i po 1/3 tego dżemu nakładamy na obie połówki biszkoptu. Na to masa kokosowa i przykładamy to posmarowaną drugą częścią biszkoptu, lekko dociskamy. Na wierzchu reszta dżemu , znowu masa kokosowa, również boki smarujemy masą. Cały tort obsypujemy wiórkami kokosowymi i dekorujemy wg własnej fantazji. Schładzamy.
Najlepiej ciasto przygotować na 1-2 dni przed podaniem. Kroić ostrym nożem maczanym w gorącej wodzie. Na zdjęciu u góry ciasto pieczone w blaszce. Smacznego.
Aby wzbogacić to ciasto mozna zastosowac poncz :
- jasny poncz ze szklanki przegotowanej wody,1-2 łyżek cukru, soku z 1 cytryny i ewentualnie trochej czystej wódki lub spirytusu
- może być syrop z brzoskwiń lub ananasów też z odrobiną alkoholu
- albo do rozgrzanego dżemu dodać 1/2 szklanki wódki i wymieszać i tym smarować placki przed położeniem masy kokosowej
- a ostatnio córce na 18 robiłam ten tort i dodawałam do dżemu 1 galaretkę brzoskwiniową rozpuszczoną w 1 szklance wrzątku i krzepnące wykładałam na ciasto przed położeniem masy .


Zrobiłam na urodziny mojej przyjaciółki
mniam.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
w wersji do rozgrzanego dżemu dodałam wódkę
dscn52360001np8.jpg


dscn52400001sx3.jpg
Pokaż załącznik 9506
 

Annaa

Member
Lut 20, 2006
116
0
0
np Obory mają śmietanę kwaśną 30%, ale muszę się przyznać że "złapałaś" mnie na pytaniu...
icon_wink.gif
nie pamietam, ale na pewno jest do kupienia
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Smietana 30% Obory nie jest kwaśna, jest gęsta ale nazywa się "kremowa", i da się przecież ubić normalnie!
 

Annaa

Member
Lut 20, 2006
116
0
0
dsc001240001newwnf9.jpg

dsc001300001newwky0.jpg


zrobiłam po raz kolejny, dla mamy na urodziny jutro jedzie z nią na szkolenie hehe
icon_smile.gif