tortille moje ukochane

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Kajtku ja nigdy jednej tortilli nie zostawiam, bo na bank będzie twarda, one "łapią" wilgoć od siebie nawzajem, smażę wszystkie i układam w stosik, tortille parują i pozostają miękkie. No i pozostaje sprawa patelni i temperatury, trzeba poćwiczyć
icon_smile.gif
Do ciasta nic nie trzeba dodawać, jest idealne w swej prostocie, kluczowa jest sprawa obróbki tego ciasta.
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
Melduję ze poćwiczyłam i już ok
tortille z pozostałościami "Uzbeckiego (wczorajszego) plovu" plus sałatka z pomidorów, sałaty, i ogórka kiszonego już zjedzone przez moich młodszych mężczyzn, zostały jeszcze 3 kulki do wieczora w lodówce jak przyjdzie mój najstarszy mężczyzna
icon_mrgreen.gif

Ale namieszałam
icon_mrgreen.gif
gruebel_2.gif
 

e_iskierka

Member
Wrz 30, 2008
251
0
0
Wczoraj na obiad byly u mnie te tortille z kurczakiem. Troszke je zmodyfikowałam , pomieszałam make pszenna i przenna razową i sypnelam łyżke siemienia lnianego. Wyszly oczywiście wysmienite, i musze powiedziec ze juz doszłam do wprawy w ich robieniu, więc i czasu duzo mi nie zajmują. Naprawde pyszne i proste, wszystkim polecam.
 

baasiuleq

Member
Maj 30, 2009
1
0
0
TEN PRZEPIS JEST REWELACYJNY!!!
Robiłam tortille kolejny raz i oto efekt

Bardzo dziękuję i polecam!!!
 

Załączniki

  • DSCN3221.JPG
    DSCN3221.JPG
    811.8 KB · Wyświetleń: 0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Diamond zwykła jasna pszenna, typ nie ma tu większego znaczenia, daję co akurat mam pod ręką i zawsze wychodzą.
 

Madzius

Member
Lip 21, 2009
210
0
0
Metoda mikserowa. Może to jest to!
Spróbujem, ale jak i tym razem mi nie wyjdzie, to się chyba załamię na amen
icon_sad.gif
 

kropelkaa

Member
Lip 23, 2007
3
0
0
Robiłam wg tego przepisu dwa razy. Wychodzą pyszne ale mam z nimi jeden problem. Potrafię ładnie je rozwałkować za to za nic nie udaje mi sie ich przenieść na patelnie. Jeśli patelnia jest gorąca to musze je położyć z pewnej wysokości przecież. Nikt tutaj nie pisze o problemach z tym a ja sobie poradzić nie mogę. Jak lekko rzucę to się tortilla marszczy- tzn nie cała płasko leży na patelni- a że patelnia gorąca to od razu ścina ciasto i nie ma szans na wyprostowanie. Probowałam przenosić na wałku, na talerzu zsuwać i inne cuda.
Jedynym rozwiązaniem jest robienie mniejszych plackow bo wtedy łatwiej sie nimi operuje... ale za to bardzo ciężko nadziewa. Dodam że chciałabym uzyskać placek wielkości po prostu patelni- np ok 23-25cm.
Jestem w stanie osiągnąć co najwyżej 15cm
icon_sad.gif

Macie na to sposób? do jakiej grubości rozwałkowujecie placki? Może ma ktoś fotke "w trakcie"
icon_smile.gif


Dodam że moje 15cm są bardzo smaczne:)
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Mi też się czasem przyklejały, zauważyłam że wystarczy je leciutko oprószyć mąką przed samym wrzuceniem na patelnię (smażę na stalowej) i problem znika
icon_smile.gif
. Wałkuję cieniutko, tak na 1-2 mm i na wielkość patelni (24 cm).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
super przepis! jeden placek troche mi się spiekł i zjadłam go na sucho i smakował normalnie jak maca
icon_mrgreen.gif
następnym razem sobie właśnie takie suchary upiekę ;d
 

makak

Member
Sty 23, 2010
1
0
0
Robilam wedlug przepisu i wszystko fajnie tylko jak klade na patelnie to ciasto sie mocno kurczy.
Da sie cos z tym zrobic?
 

muka

Member
Lis 1, 2010
25
0
0
Zrobilam. Ciasto fajne i sprezyste ale tortille zaczely mi sie kruszyc i dzielic na listki, buuuuuu
cry_1.gif
Powiedzicie mi moje drogie w jaki sposob walkujecie ciasto, ze wychodza piekne okragle, mieszczace sie na patelni placki. Moje byly artystycznie poszarpane i zwykle wieksze niz patelnia. Na jaka grubosc walkowac placki?
Na pocieszenie dodam, ze w smaku byly super. Zaserwowalam je z pasta zrobiona z tunczyka i warzywami...mniam
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
muka @ 13 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1104344Zrobilam. Ciasto fajne i sprezyste ale tortille zaczely mi sie kruszyc i dzielic na listki, buuuuuu
cry_1.gif
Powiedzicie mi moje drogie w jaki sposob walkujecie ciasto, ze wychodza piekne okragle, mieszczace sie na patelni placki. Moje byly artystycznie poszarpane i zwykle wieksze niz patelnia. Na jaka grubosc walkowac placki?
Na pocieszenie dodam, ze w smaku byly super. Zaserwowalam je z pasta zrobiona z tunczyka i warzywami...mniam
Muka jak podzielę ciasto na porcje, to staram się z nich uformować kulki, następnie podsypuję odrobiną mąki i rozpłaszczam, kładę wałek na środku i delikatnie wałkuję do brzegu, obracam o kawałek, znowu wałek kładę na środku, jadę do brzegu itd. aż wyjdzie kółko odpowiednich rozmiarów. A żeby sprawdzić czy już jest odpowiednio duże, to mam taki talerz, który jest prawie wielkości dna patelni, a ten brakujący centymetr idealnie się przydaje na manewrowanie plackiem na patelni
icon_smile.gif
.
 

muka

Member
Lis 1, 2010
25
0
0
Izoldo wielkie dzieki za podpowiedz.
anbetung.gif
Moze drugim razem wyjda mniej artystyczne a bardziej ulozone i rowniotkie.
A jak zaradzic temu kruszacemu sie ciastu? hmmm...moze ta maka cos nie teges...wyprobuje nastepnym razem z polska!
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
muka @ 13 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1104414Izoldo wielkie dzieki za podpowiedz.
anbetung.gif
Moze drugim razem wyjda mniej artystyczne a bardziej ulozone i rowniotkie.
A jak zaradzic temu kruszacemu sie ciastu? hmmm...moze ta maka cos nie teges...wyprobuje nastepnym razem z polska!
Muka nie trzymaj się ściśle ilości wody podanej w przepisie, mąki są różne, czasem bardziej suche i chłoną więcej płynu, jeśli ciasto się kruszy, to dolej łyżkę wody i zobacz czy wystarczy, być może będzie potrzeba więcej, ten nadmiarowy płyn dodawaj stopniowo, żeby nie skończyć z kleistą kluchą na blacie
icon_mrgreen.gif
. Ciasto ma być zwarte ale elastyczne, żeby można było je swobodnie rozwałkować.